Vissza a normál nézetre

Ybl Szakmai Nap – tudomány a gyakorlatban

A harmadik Ybl Szakmai Napot szervezték meg az Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatói számára március 26-án. A résztvevők kötetlen formában találkoztak a konjunktúra hatásait élvező építőipar több mint 50 cégének képviselőivel. A hallgatói önkormányzat tagjai a megfelelő szakmai gyakorlati helyszín keresésében segítettek.

Nagyon jó, hogy a hallgatók szervezkednek, az ipar képviselői pedig eleget tettek a meghívásuknak és bemutatják, milyen szakemberekre van szükségük és az általuk alkalmazott csúcstechnológiát is ismertetik, köszöntötte a résztvevőket dr. Anthony Gall egyetemi docens, megbízott dékán.

A kar hamarosan 140 éves lesz, az épület is több mint százéves, de sem az intézmény, sem a kampusz nem távolodott el sosem az építés gyakorlatától, hangsúlyozta a kari vezető. A helyzet azonban mindig változik, időről időre gyökeresen megújul az építészet is. A múltban a mester és tanítvány viszony volt a meghatározó. Voltak emberek, akik mindent tudtak, tőlük lehetett kérdezni, és ha az ember elsajátította ezt a tudást, akkor a gyakorlatban alkalmazni tudta. Napjainkra inkább az a jellemző, emelte ki dr. Anthony Gall, hogy mindenki egyszerre tanuló és közvetítő. Az anyagok, a technológiák olyan hihetetlen mértékben és minőségben változnak, hogy egyetlen ember nem tudhat mindent. A tanulással sosem lehet leállni, viszont egyre inkább támaszkodniuk kell a tervezés és kivitelezés szereplőinek egymás speciális tudására, képességeire.

Pintyőke Marcell, a KÉSZ Csoport Kommunikációs üzletágvezetője előadásában arra is felhívta a hallgatók figyelmét, hogy bár első munkahelyükkel ismerkedve gyakran csak robotizált munkafolyamatokat látnak majd, de hamar rá kell jönniük, hogy ahol az ember irányít, ott a tudás mellett felelősségvállalásra és lelkiismeretességre, érzelmekre is szükség van.

Ritter Ádám, a Moratus Kft. műszaki igazgatója az építőipart gyökeresen átalakító változásokat szedte csokorba.  A következő évtizedben megszületik a másfél kilométer fölé nyúló toronyház. Megjelenik a betonok következő generációja, köztük a hiperszilárdságú beton és a teherbíró könnyűbetonok. A tartósság új tulajdonságait hordozza a szálerősítéses beton, a polimerbeton, az öngyógyító beton, a hajlékony beton, az okos beton.  Az építéstechnológiában egyre több területen robotok veszik át a munkát az embertől a vasbeton-szereléstől a burkolómunkákig bezáróan. Az adathalmazok összekapcsolásában, elemzésében és szűrésében a mesterséges intelligencia lesz segítségünkre.

Almási István építésvezető és Jobaházi Vilmos geotechnikus tervező a HBM Kft. képviseletében a mélyépítés műhelytitkait ismertette a Szervita Square Building esetében. A belvárosi beruházás öt szint mélységből indult felfelé. Előadásuk a munka szervezésétől az alkalmazott technológiákig részletesen bemutatta, mi vár a jövendő Ybl-diplomásaira a gyakorlatban. 

Az említett előadások mellett egy sor további program szolgálta a hallgatók tájékozódását jövőbeli lehetséges feladataikról és lehetőségeikről.