Vissza a normál nézetre

Újabb duális képzéseket indít a Szent István Egyetem

Duális képzések indításáról írt alá pénteken Gödöllőn  együttműködési megállapodásokat a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara (MKK) kilenc vállalattal közösen. Az eseményt Tőzsér János rektor és Posta Katalin dékán egyaránt jelentős előrelépésként méltatta a felsőoktatás és a magánszféra együttműködésében, hiszen a 2016/2017-es tanévtől az egyetem mellett a partnervállalatok is aktívan részt vesznek mezőgazdasági és élelmiszeripari területen a hallgatók gyakorlatorientált képzésében. 

A duális képzésnek az a célja, hogy a hallgatók elméleti ismereteit gyakorlati tapasztalatokkal ötvözze, az egyetem pedig a munkaerő-piaci igényeknek megfelelően tudja megújítani képzéseit. Az MKK új duális képzéseinek keretében 3 környezetmérnök és 10 mezőgazdasági mérnök alapszakos hallgató kezdi meg szakmai gyakorlatát a partnerszervezeteknél. A duális képzésben együttműködő vállalatok: Agrár-Béta Kft., Bonafarm Zrt., Bükk-Térségi LEADER Egyesület, Gödöllői Tangazdaság Zrt., Hód Mezőgazda Zrt., Szakmári Gabona Kft., Szerencsi Bonbon Kft., Vitafort Zrt., Zöld Híd Régió Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.

Molnár István, az Agrár Béta Kft. igazgatója elmondta, hogy a cégnél már jelentős számú hallgató végezte gyakorlati idejét. A dombóvári vállalkozás számára a duális képzésbe történő bekapcsolódásnak nincs közvetlen szakember utánpótlási célja, annál inkább feladatuknak érzik, hogy ezzel is segítsék a mezőgazdasági ágazat egészének jövőjét.

A Szerencsi Bonbon Kft. száz éves édesipari termelési kultúrát igyekszik majd átadni a hozzá jelentkező hallgatónak, hangsúlyozta Takács István tulajdonos ügyvezető.

Ádám János, a Bóly Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy gyakorlatokra eddig is fogadtak hallgatókat. A cég közel 1800 munkavállalójából 300 diplomás. Az utánpótlás mégis fontos számukra, ezért is tartják fenn például a Bonafarm ösztöndíjat, ami a gödöllői egyetem hallgatói számára is elnyerhető.

Nagy Ádám, a Gödöllői Tangazdaság Zrt. vezérigazgatója szintén kiemelte a SZIE és cége közötti szakmai kapcsolatokat. Úgy vélekedett, hogy számukra a generációváltás miatt is hasznos lehet a duális képzés.

Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója fontosnak tartja, hogy a hallgatók megismerjék a lehetséges munkahelyük szakmai-morális elvárásait is, amihez a duális képzés megfelelő viszonyrendszert tud kialakítani.

Nagy József, a Bükk-Térségi LEADER Egyesület elnöke kifejtette, hogy egy vidékfejlesztési közösséget képvisel, amely a mezőgazdasági hagyományokat és a megújuló energiák terjesztését egyaránt segíti. A duális képzést eszköznek tekintik ahhoz törekvésükhöz, hogy a térségből elvándorló fiatal diplomásokat pótolni tudják.

A Vitafort Zrt. magyarországi takarmányozási pozícióját nagy mértékben annak köszönheti, hogy munkavállalóinak 60-65 százaléka diplomás. Dr. Gregosits Balázs, K&F igazgató hangsúlyozta, e helyzet fenntartása érdekében tartják fontosnak, hogy a jövő szakembere megismerje a napi operatív, a gyakorlattal szorosan összefüggő feladatokat.

*

 Az egyetemmel együttműködő vállalatok saját felvételi eljárás keretében választják ki a hallgatókat, akikkel munkaszerződést kötnek, s a képzési programnak megfelelő munkát biztosítják a számukra. A duális képzési formájú szakokra történő jelentkezés a felvételi eljárásban két, egymással párhuzamos szakaszból áll: az állami, általános felvételi eljárásból (mely semmiben nem különbözik a nem duális szakokra való jelentkezéstől) és egy vállalati felvételi szakaszból.

A partnervállalatok a képzési programot az egyetemmel egyeztetve, az alapképzés tananyagához illeszkedve alakítják ki. A cégek munkatársai, szakemberei minden olyan ismeretet átadhatnak, minden olyan készséget kialakíthatnak, amelyek előnyt jelenthetnek a frissdiplomás hallgatóknál. A hallgatók teljesítményét, előrehaladását a vállalat a képzési programjában a saját szempontjai és módszerei alapján értékelheti.

A Szent István Egyetemen a duális képzés évente 48 hét. Ebből a hallgatók a normál nappali képzés hallgatóival együtt 13 hetes szorgalmi időszakban az egyetemen tanulnak, egy naptári évben 2 szorgalmi időszak van, ezért összesen 26 hetes az egyetemen eltöltött tanulmányi idő. A képzés keretében a hallgatók az előírtnál hosszabb szakmai gyakorlaton vesznek részt a vállalatoknál, ez évente 22 hetet jelent. A vizsgaidőszakok kétszer hat hete alatt, valamint nyáron a vállalkozásoknál dolgoznak a hallgatók, illetve a 7. féléves kötelező szakmai gyakorlatukat is ezeknél a partnercégeknél végzik majd. Az agrárképzési terület szakjain az alapképzés 3,5 éves (7 félév), mely a duális képzés hosszát is jelenti.

A képzés idejére a hallgatók munkadíjban részesülnek. A cégek nem közvetlen támogatást kapnak az államtól, hanem a szakképzési hozzájárulás fizetésénél levonhatják ezt az összeget.

A Szent István Egyetem környezetmérnök és mezőgazdasági mérnök alapképzési szakára jelentkező és a duális képzés iránt érdeklődő hallgatói közül az együttműködő vállalatok előreláthatólag 2016 júniusában választják ki azokat, akikkel hallgatói munkaszerződést kívánnak kötni.

A Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kara a 2015. évi felsőoktatási felvételi eljárásban hirdette meg  először a duális képzési formát a Gépészmérnöki BSc szakon nappali tagozaton.