Jellege: NKTH - Baross pályázat
Témavezető: Dr. Urbányi Béla, egyetemi docens, tanszékvezető
Elnyert támogatás: 92.000.000 Ft
Futamidő: 2010-2011
Projekt tartalma:
A projektben EDC (hormonháztartást megzavaró anyagoknak - endocrine disrupting chemical, röviden: EDC) szennyezők (szteroidok, PCB-k, DDT és mikotoxinok) biomonitorozására alkalmas hal-tesztrendszereket tervezünk kidolgozni, a már meglevő vitellogenin ELISA-és expression-assayk-re alapozva zebradánió (Danio rerio) halra.
A tesztek gyakorlati kipróbálása és validálása során vizsgálnánk Magyarország néhány kiemelten fontos ivó- és szennyvizének EDC-szennyezettségét.
A kifejlesztendő tesztrendszerek felhasználásával EDC szennyezők biológiai dekontaminálására alkalmas mikrobákat szelektálunk a meglevő mikotoxin, illetve aromás gyűrűket tartalmazó xenobiotikumokat bontó törzseket is tartalmazó törzsgyűjteményünkből. A hatékony és genetikailag javított mikroszervezeteket használjuk fel mesterséges és környezeti minták EDC hatású szennyező anyagainak lebontására. A biológiai dekontaminálás hatékonyságát az általunk fejlesztett biomonitoring rendszerekkel vizsgáljuk.
A projekt specifikus célkitűzése, a pályázat keretein belül egy zebradánió modellt felhasználó mérési rendszer kidolgozása, ösztrogénhatású szennyezőanyagok kvantitatív és kvalitatív kimutatására környezeti mintákból.
A projekt újdonsága, hogy sok szennyező anyag esetén megoldható a módszerrel in vivo határérték megállapítása, aminek alapján javaslatot lehet tenni ezen szerek kibocsátásának és/vagy tisztításának törvényi szabályozására, vagy ha már szabályozták akkor annak módosítására. Ugyanakkor minden szer vizsgálata külön-külön is közölhető.
A projekt prognosztizált terméke az EDC szennyezők területén egy egységes kockázatelemző/kezelő technológiai prototípus