Vissza a normál nézetre

A tanulás tőkebefektetés – gazdanap Szárítópusztán

A magyar nemzeti vagyon 25 százalékát kitevő termőföld védelme volt a témája a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. és a Szent István Egyetem Mezőgazdaság-és Környezettudományi Kara által június 25-én rendezett gazdanapnak. A szakmai tanácskozásnak és az azt követő szántóföldi bemutatónak a szárítópusztai Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központ adott otthont.

Dr. Posta Katalin dékán megnyitójában kiemelte: a hazánk területének 48,5 százalékát kitevő termőföld védelme állami és állampolgári kötelezettség, a kar számára pedig oktatási és kutatási küldetés. A program idei aktualitását az adta, hogy mint arról előadásában dr. Füleky György professor emeritus szólt részletesen, 2015-öt az ENSZ Közgyűlése a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította. 

Talajminőség kímélés szélsőséges klímában címmel dr. Birkás Márta, a Növénytermesztési Intézet professzora tartott előadást, ami annál is fontosabb ismereteket nyújtott a résztvevőknek, mert Gödöllő térségében klímaérzékeny talajok találhatók.

Molnár István, az Agrár-Béta Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a tanulás a tőkebefektetés egy formája. A gazdálkodók saját tudása egyenértékű a talaj és a gépek értékével. Az időjárás és a gazdálkodás egyéb körülményeinek változása miatt el kell felejteni az „eddig jó volt” szemléletet, komplexitásra kell törekedni és táblaszintű döntéseket hozni. 

Az elhangzottakat követően dr. Kovács Gergő Péter tanüzemvezető invitálta a gazdákat a szántóföldi bemutató megtekintésére. Az érdeklődők szemrevételezték az őszi és tavaszi kalászos valamint az őszi káposztarepce fajtákat, a növényvédelmi és tápanyag-gazdálkodási technológiák, valamint a fás- és lágyszárú energianövények termesztésének technológiáit. Megismerkedhettek az N-Pilot hordozható optikai szenzorral is, amely a levelek klorofilltartalma és a biomasszatömeg alapján meghatározza a növények tápanyag-ellátottsági szintjét.  

 

Balázs Gusztáv felvételei