Vissza a normál nézetre

A Szent István Egyetem és a Kenyatta University oktatási kapcsolatainak fejlődése

Az Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitási Program támogatásával 2018. március 24. és április 1. között dr. Tarr Zsuzsanna nemzetközi és külkapcsolati központvezető vezetésével oktatói csoport tett látogatást Kenyában a Kenyatta University Nairobi Campusán. A látogatás célja kettős volt: egyrészt az eddig is meglévő kétoldalú oktatási kapcsolatok, a diák- és oktató csereprogramok további alakítása, valamint szakmai előadások tartása kenyai hallgatók részére.

A Kenyatta Universityvel a 2014-2017 között megvalósult KITE Erasmus Mundus projekt keretében működtünk először sikeresen együtt. A SZIE öt kenyai diákot fogadott, közülük hárman kiváló diplomával zárták az eredetileg részképzéses tanulmányaikat. Velük közösen véglegesítettük a SZIE nemzetközi kreditmobilitási pályázatát, hogy a projekt futamideje után is lehetőség legyen a két intézmény közötti mobilitások finanszírozására. A kreditmobilitási projekt keretében idén 3 kenyai hallgató tanul a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon és áprilisban egy oktatót várunk a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karra.

A kenyai házigazdai tisztet Agnes W. Gathumbi professzor asszony, az egyetem nemzetközi programokért és együttműködésért felelős igazgatója látta el. A kiválóan megtervezett és felépített program során lehetőség nyílt a Kenyatta University megtekintésére, különböző intézményeinek, így az egyetemi könyvtár és a konferenciaközpont meglátogatására. A látogatás során agrár- és környezettudományi alap- és mesterszakos hallgatók vettek részt szakmai előadásainkon, illetve konzultációkon.

Csoportunkat a Kenyatta University felsővezetése részéről fogadta John Okumu professzor (Deputy Vice-Chancellor). A tárgyaláson részt vettek az érintett karok és intézmények vezetői is: Waceke Wanjohi professzor asszony, dékán (School of Agriculture and Enterprise Development), James B. Kung professzor, dékán (School of Environmental Studies), és Martin N. Nzomo professzor, dékán (School of Engineering and Technology). A bensőséges, konstruktív találkozó során csoportunk áttekintette a lehetséges együttműködési területeket, mind hallgatói, mind oktatói szinteken. A Kenyatta University kettős célt fogalmazott meg. Elsőként a hallgatók, közülük is a mesterszakos, posztgraduális, valamint PhD hallgatók minél nagyobb számban külföldre küldése, másrészről, az egyetem oktatóhiányát enyhítendő, minél hosszabb idejű vendégprofesszúrák kezdeményezése. Természetesen ezeken túl szívesen fogadnak hallgatókat is, valamint tapasztalatcsere okán oktatókat és egyetemi tisztségviselőket is küldenének csereutakra tapasztalatszerzés céljából. A két egyetem külügyi munkatársai jelenleg a megállapodások előkészítésén dolgoznak.

A szakmai programokat kiegészítendő vendéglátóink városnézéssel, kulturális események bemutatásával is színesítették ott-tartózkodásunkat. A legnagyobb élmény azonban minden bizonnyal az Amboseli Nemzeti Park és a közelében található Kilimanjaro meglátogatása volt. Túlmenően a természeti értékek és a turisztikailag is jelentős látnivalók megtekintésén, megismerkedhettünk a természet- és környezetvédelem mai kihívásaival és problémáival, valamint az azokra adott kenyai intézkedésekkel.

Utunkat összességében eredményesnek és előremutatónak értékelhetjük, mely minden bizonnyal jól illeszkedik a Szent István Egyetem nemzetközi képzési struktúrájának formálásához, jövőbeli sikerének elősegítéséhez.

Kenya kelet-afrikai ország, amely hazánknál közel hatszor nagyobb területű, lakossága 47 millió. Klímája, földrajzi helyzete agroökológiai szempontból igen szerencsésnek tekinthető. Az egyenlítői ország éves csapadéka és egyúttal felszíni és felszín alatti vízellátottsága jelentős, ugyanakkor esőerdői nincsenek, területének jelentős részét szavannák borítják. A fotoszintetikusan aktív sugárzás mintegy 3 ezer MJ négyzetméterenként, ami lényegében a hazánkéhoz képest mintegy kétszeres éves biomassza termelést tesz lehetővé. Az ország mezőgazdasági terményei közül jelentős a kukorica, valamint a kalászos gabonák termesztése, kiemelkedő a tea és a kávétermesztés. Tea tekintetében a világ legnagyobb exportőre, megelőzve ebben Srí Lankát, Indiát és Kínát is. Számos zöldségnövényt és gyümölcsöt termesztenek igen magas színvonalon. Emellett kiterjedt az olajosmagvak termesztése, így pl. a kesudióé vagy a földimogyoróé. Jelentősnek tekinthető a fűszernövények termesztése és exportja is. Állattenyésztésében döntő a legeltetéses állattartás, amely elsődlegesen a szarvasmarha, a juh és a kecske tartására irányul.

Kenya kiemelkedő helyet foglal el a világ természetvédelmi és környezetvédelmi tevékenységében is. A nemzeti parkok rendszere, az államilag felügyelt és tudományosan is megalapozott vadgazdálkodás, a biodiverzitás védelme évszázados múltra tekint vissza. De nem csak a természeti értékek megőrzésének területén, hanem a modern kor környezetet érintő társadalmi problémáinak kezelésében is élen járó ország. Például egyike a világ azon kevés országainak, amelyben betiltották a nylonzacskók, illetve szatyrok használatát, éppen az afrikai országokban tapasztalható elképesztő környezetszennyezés mérséklése okán.

Jolánkai Márton