A Szaúd-Arábiai Királyság Magyarországra akkreditált nagykövete, Őexcellenciája Mohammed Abdulhadi M. Al Matrafi 2018. február 28-án intézményünkbe látogatott. A nagykövetet Rakan Ghaythan Alamri attasé kísérte el. A vendégek udvariassági látogatásra érkeztek a Gémesi György polgármesterrel való találkozót követően.
Az Egyetem részéről dr. Palkovics László rektorhelyettes és dr. Zaien Samir nemzetközi koordinátor fogadta a magasrangú delegációt.
A megbeszélésen dr. Palkovics László bemutatta intézményünket, a képzési palettát és a nemzetközi kapcsolatainkat, majd kiemelte, hogy 86 országból vannak hallgatóink és a hallgatói létszám közel 10%-a érkezett külföldről. Sajnos Szaúd-Arábiából idén nincsenek hallgatóink, de az elmúlt 10 évben közel 50 szaúdi diák végzett a Szent István Egyetemen. Megemlítette továbbá, hogy a SZIE hazánkban és Európán belül is egyedülálló módon egy arab nyelvű tantárgyat indított Nemzetközi kapcsolatok címmel a közel-keleti hallgatók részére. Ez a tárgy jelentős segítséget nyújt a diákoknak a beilleszkedésben, illetve az európai kultúrkör megismerésében.
A Stipendium Hungaricum kormányrendeletben a Szaúd-Arábiai Királyság jelölti státuszban szerepel (https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1700281.KOR), így mindkét fél bizakodását fejezte ki az SH programban való mielőbbi együttműködésben.
A nagykövet úr tetszését fejezte ki a városban és az egyetemen látottak iránt, biztonságosnak és élhetőnek ítélte a környezetet. Meglepetésként kilenc közel-keleti hallgatóval is találkozhatott, akik az intézmény különböző szintű képzési programjaiban vesznek részt. Velük már arabul folytattak beszélgetést, melyet Zaien Samir tolmácsolt. A nagykövet úr sikeres tanulmányokra biztatta hallgatóinkat, és szorgalmazta, hogy a diplomaszerzést követően az itt szerzett tudást saját hazájukban kamatoztassák, nem elfelejtve a SZIE, mint alma mater érdemeit. A hallgatók kivétel nélkül lelkesen beszéltek az itteni élményeikről, a tapasztalt segítőkészségről az egyetemi vezetők, az oktatók és az adminisztráció részéről egyaránt.
Szaúd-Arábia több mint 2 millió km2-es, 33 millió lakosú ország Ázsiában, a Közel-Keleten, az Arab-félszigeten. Nevének első része Abdul-Aziz ibn Szaúd, az ország első szultánjának nevét őrzi, akinek dinasztiája napjainkban is vezeti az államot. Fővárosa a 6,5 milliós Rijád.
Felszínének központja az északról és délről kő- és homoksivatagokkal övezett Nedzsd kopár fennsíkja. A félsivatagi sztyeppvidéket keletről – Földünk kőolajban leggazdagabb vidéke – a Perzsa-öböl menti síkság határolja. Gazdaságának alapja hatalmas kőolajvagyona. A Föld legjelentősebb készleteivel rendelkezik és az első számú exportőr is.
A területek csak kis százaléka művelhető, a lakosság túlnyomó része mégis földműves. Az öntözetlen földeken rövid tenyészidejű növényeket tudnak termeszteni, amelyek a nyári aszály előtt betakaríthatók. Ilyen a búza, árpa, szőlő, mandula, pisztácia, de a szikesedés miatt a földeket pihentetni kell. Nedves szubtrópus növények is termeszthetők, mint például a citrusfélék vagy a datolya.