Az egyetem hosszú távú fennmaradásának alapvető feltétele a minőség, azaz oktatásunk mennyire képes megfelelni a megváltozott/változó követelményeknek.
A lineáris kétlépcsős képzéssel majdnem valamennyi korábbi szak tartalmában megváltozott, és megváltoztak az oktatásban részt vállaló intézmények is. Kialakulóban van a valóságos felsőoktatási piac, melyben azok az intézmények tudnak talpon maradni, melyek képzésében a követelményeknek való megfelelés a meghatározó. A követelmények szempontjából a legfontosabb kérdések, hogy a végzett hallgatók azt kapták-e tanulmányaik során, amire szükségük van, a hallgatóink képesek-e megküzdeni az adódó feladataikkal, el tudnak-e helyezkedni, életpályájukon kellő ívű karriert tudnak-e befutni. A kérdésekre a választ a legközvetlenebbül a végzett hallgatóinkkal való folyamatos kapcsolat biztosíthatja. Ennek érdekében létre kell hozni és aktívan működtetni kell az egyetemen a végzett hallgatókkal való intézményes kapcsolattartást.
Az ilyen végzett hallgatói szervezetek az egyetem (és jogelőd intézményei) karain már különböző formában léteznek. Az egyetemi integráció azonban megkívánja, hogy a Szent István Egyetemnek legyen végzett hallgatói (öregdiák, alumni, diplomás, stb.) szervezete. A szervezet létrehozására tett közel egy évnyi próbálkozás azonban eddig nem járt eredménnyel. Az eddigi eredménytelenség oka kettős: egyrészt már működő szervezetek további létének bizonytalansága miatti aggódás, másrészt a karok kialakult szakmai (történelmi) szokásaiból adódó különbözőség és idegenkedés a közös szervezettől. A feladat megoldására ezért az alulról építkező megoldás látszik realizálhatónak. A megvalósítás programja:
I. A kari szervezetek létrehozása
Azok a karok, melyeken eddig nem létezett öregdiák szervezet, most hozzák létre a szakterület szokásainak és a jelenlegi követelményeknek megfelelően. A szervezet formájára, gazdálkodására, működésére vonatkozóan a legcélszerűbb megoldást alaposan át kell gondolni, mert hazánkban nincs kialakult formája az ilyen szervezeteknek.
Azokon a karokon, ahol létezik ilyen szervezet, célszerű áttekinteni az eddigi működést és a tapasztalatok, valamint a kor követelményeinek megfelelő változtatásokat végre kell hajtani. A kialakított, illetve már meglevő szervezeteknek az alábbi célokat kell maga elé tűznie:
A fő tevékenység a kapcsolattartás szervezése és a kapcsolat kölcsönös érdekeltségű folyamatos ápolása. Ennek érdekében jól szervezett nyilvántartási rendszer kiépítése szükséges, mely biztosíthatja az interaktív kapcsolattartást és ezzel egyszerűsíthető a rendezvények kezdeményezése, kiadványok létrehozása, szakmai és a képzéssel összefüggő fórumok tartása, karrierfigyelés, a tagok tájékoztatása az intézmény munkájáról és egymás elérhetősége és a tagok közötti kapcsolatok segítése.
A szervezetek létrehozása ill. szükség szerinti átalakításának határideje 2007. július 30. Felelősök: dékánok.
II. A Szent István Egyetemi öregdiák szervezet tervezetének elkészítése
A szervezetet a kari önálló jogi szervezetek szövetségeként célszerű kialakítani. A szervezet javasolt főbb paraméterei:
A szervezet neve: Szent István Egyetem Öregdiák Szövetség, röviden: SZIE-ÖSZ
A szervezet javasolt formája: Alapítvány/Egyesület
Alapító: Szent István Egyetem 2100 Gödöllő, Páter Károly u. 1.
A szervezet fő tevékenysége:
A SZIE-ÖSZ az egyetemi karok volt diákjainak szervezetét tömörítő ernyőszervezet, mely összehangolja és koordinálja az egyes szervezetek munkáját, és fellép az egyetem közös megjelenítéséért.
A szervezet tagjai:
A szervezet tagjai a karok önálló jogi személyiségű szervezetei, vállalkozások és természetes személyek, akik vállalják a tagsággal járó kötelezettségeket.
A szervezet felépítése:
A szervezet vezetője az egyetem mindenkori rektora és egy köztiszteletben álló nem egyetemi személy társelnöki szerepben.
A SZIE-ÖSZ alapítási dokumentáció tervezetének határideje 2007. szeptember 30. Felelős: egyetemi főtitkár
III. A Szent István Egyetem öregdiák szervezetének megalapítása
A kari szervezetek létrehozása ill. szükség szerinti átalakítása, valamint az egyetemi szövetség tervezett elképzeléseinek egyeztetését követően a szövetség megalapítása, tisztségviselők megválasztása és a működés megkezdése.
Határidő: 2007. december 30. Felelős: egyetemi főtitkár
Az egyetemi szervezet létrehozását, illetve a kari szervezetek szükség szerinti változtatását, működésük aktivizálását célszerű az első Szent István Egyetemi BSc bizonyítványok kiadásáig (2007/08 tanév) lebonyolítani.
Az egyetemi szenátus január 31-i ülésén elfogadta a Szent István Egyetem Öregdiák Szervezetének létrehozására előterjesztett programot.