Az űrkutatás új módszereiről, a szervezet sejtjeiben a szabad gyökök hatására bekövetkező, iker újszülöttek esetében tapasztalható változásokról, valamint a korai tehetségazonosításról és tehetséggondozásról szóló témák előadói – utóbbi a SZIE Pedagógiai Karának végzőse! – nyerték el az Országos Tudományos Diákköri Tanács Prezentációs Díját az Akadémián rendezett versenyen. A jövő kutatói előtt álló kihívás, hogy tömören, érthetően és a hallgatóság érdeklődését felkeltve adjanak számot tudásukról.
"Felemelő volt megtapasztalni, hogy a magyar tudományos műhelyekben felnövekvő fiatal generáció tagjai a szakmai tartalom, a módszertani szigorúság, a szakmai és nyelvi érthetőség, a szemléltetés minősége, a meggyőző, tudományosan megalapozott érvelés és a fejlett vitakészség szempontjából is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak" - értékelte a tizenhat szekció jelöltjeinek előadásait Csépe Valéria, az MTA főtitkárhelyettese.
A díjazott fiatalok szerint a tudományos eredmények közérthető bemutatása tanulható, de sok gyakorlást igénylő feladat. Zábori Balázs, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem harmadéves fizikus hallgatójaként már részt vesz az MTA KFKI Atomenergia Kutatóintézet Űrdozimetriai Kutatócsoportjának munkájában, és rendszeresen tart előadásokat hazai, illetve külföldi konferenciákon is. Szeptemberben Svédországba utazik, hogy a helyszínen egy űrkutatási célokra kifejlesztett sztratoszférikus ballon felbocsátásában vegyen részt. A versenyt követően az mta.hu-nak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy egy-egy előadás megtervezésénél mindig tekintettel kell lenni a hallgatóság összetételére. Fontosnak tartja azt is, hogy a közönség visszajelzései alapján előadásról előadásra javítson a prezentációin.
Nagy Edina, a Szent István Egyetem Pedagógiai Karának végzőse, aki előadásában a korai tehetségazonosítás és tehetséggondozás problémáját dolgozta fel, úgy véli, az előadói képességet már óvodás kortól fejleszteni lehet.
"Az oxidatív stressz paraméterek vizsgálata iker újszülötteknél" című előadásáért díjazott Juhász Renáta, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának biológus hallgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a hazai felsőoktatási intézményekben nem fordítanak kellő figyelmet a prezentációs technikák oktatására.
Csépe Valéria, aki Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke mellett a zsűri társelnöki feladatait látta el, kiemelte: "A Magyar Tudományos Akadémia a hasonló rendezvények támogatása révén a különböző tudományterületeken kibontakozó tehetségek felkutatásával, valamint a felsőoktatásban és az akadémiai kutatóhelyeken aktívan kutató hallgatók és témavezetőik által végzett munka szélesebb körű megismertetésének elősegítésével fontos feladatának tesz eleget."