A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutatóközpontjában, Szárítópusztán, ünnepi ülést tartott május 14-én az ötéves Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT), aminek munkájában a kar is részt vesz.
Az ünnepi tanácsülést Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke nyitotta meg. Köszöntője után hangsúlyozta, hogy a FIT megalakulása elsősorban azért volt nagyon fontos, mert a tanács segíteni tud abban, hogy a gazdálkodók a folyamatosan változó időjárási és egyéb helyzetekhez megfelelő fajtákat válasszanak.
A tanácsülést Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke vezette, aki felidézte, eleinte nem volt könnyű a nemesítő házakkal elfogadtatni, hogy a gazdáknak szükségük van arra, hogy bármelyik hibrid vetőmagot megvehessék. De miután meggyőződtek ennek igazságáról, már nem ellenezték, hanem támogatták a FIT munkáját. Ez nagy lehetőség a termelőknek, így a lehető legjobb eredményt tudják kihozni a termesztésből.
Dr. Gyuricza Csaba, az MKK dékánja büszkén számolt be azokról a sikerekről, amiket a kar – az előd Gödöllői Agrártudományi Egyetem munkásságára is építve – a SZIE fakultásai között elért. A karhoz tartozó doktori iskolákban négy tudományterületen zajlik tudósképzés. Megemlítette, hogy miközben a felsőoktatásba jelentkezők száma idén országosan 15 ezer fővel csökkent, a SZIE-n éppen az MKK-ra jelentkeztek többen első helyen, mint 2012-ben.
A kar helyzete annak ellenére stabil és kiegyensúlyozott, hogy feladatainak felét saját bevételből kell finanszírozni. Ez pályázati sikerességüknek is köszönhető. A mezőgazdasági karok közül itt van szükség a legkevesebb leépítésre. Kormányzati elismeréseket is kapnak. Ezek közül az a legjelentősebb, hogy az országban működő 168 karból négyen, köztük az MKK és az Állatorvos-tudományi Kar nyert kutatókar minősítést.
A hallgatók számát idegen nyelvű képzéssel is növelni tudják. A dékán elmondta, hogy a következő szemesztertől egy brazil kontingens érkezik a SZIE-re egyéves mesterképzésre. Hangsúlyozta, olyan tudást közvetít a kar a leendő szakembereknek, amire a munkaerőpiacon is szükség van. A generációváltás miatt is hasznos összefogás jött létre a kar és az AGRYA Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége között. Európában elsőként célul tűzték ki egy szociális célú tangazdaság létrehozását.
A posztregisztrációs kísérleteket dr. Bódis László, az Agrofórum havilap cégvezetője és a szerkesztőbizottság elnöke ismertette, majd felkérte dr. Czirák Lászlót, a Debreceni Egyetem AGTC Kutatóintézetek és Tangazdaság igazgatóját, mutassa be az e kísérletek elődjeként 1994-től 2005-ig működött programot.
A FIT és a posztregisztrációs kísérletek újraindításának szervezője, Ertseyné dr. Peregi Katalin előadásában részletesen bemutatta az újrakezdés állomásait. 2005-ben szakmai kerekasztalt és fórumot szerveztek a program folytatásáról, ahol nem találtak elegendő támogatót, így úgy tűnt, hogy 2006 után már nem tudják folytatni ezt a munkát. 2007-ben lépett a GOSZ, melynek támogatásával már megalakulhatott a FIT és 2008-tól ismét el tudták indítani a posztregisztrációs kísérleteket.