Vissza a normál nézetre

Országos hulladékgazdálkodási konferencia Gödöllőn

A Vidékfejlesztési Minisztérium, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (ÖHÜ) és a Szent István Egyetem május 8-9-ig második alkalommal rendezett országos hulladékgazdálkodási konferenciát Gödöllőn több száz résztvevővel. A tanácskozás jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, hogy a két nap alatt egy évi ötszáz milliárd forintos forgalmat képviselő ágazat működési feltételeit vitatták meg a résztvevők.

A szerdai plenáris ülésen a Gépészmérnöki Kar Tudástranszfer Központjában dr. Beke János rektorhelyettes a résztvevőket köszöntve elmondta, hogy a Szent István Egyetem a környezet és a természet védelme iránt elkötelezett univerzitásként a szemlélet formálását és a társadalmi kontrollt is fontosnak tekinti a hulladékkal való gazdálkodásban.

Az Új utakon a hazai hulladékgazdálkodás című konferencia megnyitóját követő sajtótájékoztatón dr. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár elmondta, hogy a csomagolási hulladékokhoz kapcsolódó betétdíj törvényt csak a következő ciklusban vezetik be. A rendszer kiépítéséhez a költségvetés mintegy 10 milliárd forintot biztosítana, ami egyébként páratlanul rövid idő alatt megtérülhet.

A SZIE és azon belül a Gépészmérnöki Kar örömmel működik együtt a szaktárcával és az ÖHÜ-vel, mert a hulladékgazdálkodás az egyetem oktatási és kutatási tevékenységében is jelen van, hangsúlyozta dr. Szabó István dékán. A környezetmérnök szak több kar együttműködésével képez szakembereket. A gépészmérnöki szakokon is figyelmet fordítanak a környezettudatos mérnöki tulajdonságok, készségek és képességek kialakítására a hallgatókban.

Az egyetem gesztora a Norvég Alap Zöldipari Innovációs Programjának, amely szorosan kapcsolódik a konferencia tematikájához. A tanácskozáson beszámoltak arról, hogy remélhetően már a nyáron meghirdetik az idei zöldipari innovációs pályázatokat.

A dékán arról is szólt, hogy az egyetem oktatói – köztük professzorok – szekcióvezetőkként járulnak hozzá a gyakorlati szakemberek ismereteinek bővítéséhez.

Dr. Illés Zoltán nemcsak ezen (és a tavalyi) konferencián tartott előadást egyetemünkön. A múlt tanévtől kezdődően ugyanis címzetes egyetemi docensként kurzust vezet a Gépészmérnöki Karon Ipari és kommunális hulladékkezelési és újrahasznosítási technológiák címmel.

Honlapunk kérdésére válaszolva – Milyennek tartja a hallgatók hulladékgazdálkodási szemléletét? – elmondta, hogy minden évben nagyon kellemesen csalódik. Azt gondolja ugyanis, hogy ez a terület nem érdekli a fiatalokat. De mást mutatnak a jelentkezések és a teljesítmények. Odaadást, érdeklődést és aktivitást tapasztal az óráin. A hallgatók vizsgakötelezettsége abból áll, hogy egy előadást kell tartaniuk a kurzus végén valamely hulladékgazdálkodási témából. Dr. Illés Zoltán elmondta, egyik hallgatója a mostani konferencián is ismerteti vizsgaelőadását a hulladékok megsemmisítésére alkalmas tüzelőberendezésekről.

Az államtitkár kiemelte, hogy egyetemünk hallgatói nagyszerűen kombinálják a gépészettel kapcsolatos tudásukat és a hulladékgazdálkodás ügyét, ami azért is biztató, mert a gépészmérnökök számtalan esetben végeznek olyan tervező és kivitelező munkát, amely hulladékok kezelését, szállítását, feldolgozását, és átalakítását eredményezik. A képzés során is megtapasztalják a hallgatók, hogy a gépésztudomány és a hulladékgazdálkodás közötti kapcsolat nemcsak teória, hanem fizikai valóság.

 

Balázs Gusztáv felvételei