Vissza a normál nézetre

Olajfa adomány a Szentföldről

Őexcellenciája Marie Antoinette Sedin, a Palesztin Állam nagykövete egy Szentföldről származó olajfát adományozott a Szent István Egyetem Botanikus Kertjének 2018. május 3-án.

Az eseményre dr. Tőzsér János rektor és Őexc. Marie-Antoinette Sedin közös meghívót küldött ki, melyet számos nagykövetség elfogadott, így vendégeink között köszönthettük a jemeni, a marokkói, a tunéziai, az azerbajdzsáni és az angolai nagyköveteket, de képviselőket küldött a szaudi, az egyiptomi, az algír és a kuvaiti nagykövetség is.

A hivatalos program megkezdése előtt Őexcellenciája megtekintette a szeminárium épületben felújított 312-es termet, melynek belső berendezését is a Palesztin Nagykövetség vállalja. A terem ünnepélyes átadását a 2018-19-es akadémiai év nemzetközi évnyitójára tervezzük és a palesztin államról nevezzük el. 

A nagykövet asszony a béke és a hosszú élet szimbólumának tartott olajfát a gázai övezetből származó hallgatók befogadásának elismeréseként szánta egyetemünknek. Köszöntő beszédében kiemelte, hogy a történelem során mennyi mindent jelentett számukra a Földközi-tenger keleti medencéjében őshonos fafaj.  A mediterrán táj egyik legjellegzetesebb növényét már Krisztus előtt 3 ezer éve termesztik. A nagykövet asszony említést tett 2000 éves élő példányokról, illetve beszélt arról is, hogy a mediterrán étkezés mennyire meghatározó eleme az olivaolaj és az olajbogyó. Beszédében megemlítette a szemináriumi épületben elkezdődött felújítást és más államokat, befektetőket is buzdított arra, hogy támogassák intézményünket hasonlóképpen.

Az olajfa adományt dr. Tőzsér János rektor és dr. Szabó István nemzetközi és külkapcsolati rektorhelyettes köszönte meg. A rektor beszédében az angol mottónkra utalt– Cultivating knowledge and sustainability – és ígéretet tett, hogy továbbra is ennek szellemében oktatjuk nemzetközi hallgatóinkat és neveljük a kis facsemetét is. Dr. Szabó István rektorhelyettes beszélt a kert közepén található Vén Vadkörtefáról, ami 2013-ban a magyarországi Év Fája Verseny győztese, majd 2014-ben az európai Év Fája Verseny ezüstérmese lett. A krónika szerint Kossuth a fa alatt írta a Függetlenségi Nyilatkozatot 1849-ben, de a szerelmesek fájának is nevezik, mert egy másik legenda szerint Andrássy gróf itt szeretett bele Erzsébet királynéba.

A Szent István Egyetem Gödöllői Botanikus Kertje több mint 50 éves múltra tekint vissza. A kert Magyarország első agrobotanikus kertje, amelyben több, mint 1400 hazai és idegenhonos, távoli földrészekről származó növény él, igen jelentős a gazdasági haszonnövények száma. 15 különféle gyűjteménye közül a mérsékeltövi bambuszok, színpompás liliomfák és vadrózsák az ország legfajgazdagabb kollekciói közé tartoznak. A kert a területén elhelyezkedő unikális erdőtársulásnak köszönhetően 2008 óta természetvédelmi terület.

A dézsás faültetést a díjnyertes vadkörtefa alá szervezett piknik zárta.

A rendezvényről készült videó az alábbi linken érhető el.