Vissza a normál nézetre

Őszi gazdarandevú Szárítópusztán

Sajátos vonzásuk van a gödöllői gazdanapoknak, a nyárinak és az őszinek is más-más. Mindenestre a gazda akkor is kíváncsi, ha jó a termés és akkor is, ha rossz. Mármint kíváncsi a kísérletek eredményeire, és ami ezekből következik: melyik vetőmagot, növényvédő szert és műtrágyát ajánlják a tudomány emberei a következő évre. Ezt az érdeklődést igazolta a szeptember 18-án 11. alkalommal megrendezett bemutató is a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának szárítópusztai tanüzemében, a Növénytermesztési és Biomassza-hasznosítási Bemutató Központban.

 - Viszonylag jó évet zárunk a növénytermesztésben - mondta dr. Gyuricza Csaba egyetemi docens, igazgató. - Ennek ellenére, kedvező évjáratban is fontos a technológiai fegyelem betartása a talajműveléstől a tápanyag-utánpótlásig, mert mindig jön egy következő év, más időjárással. A talaj nem felejti a hibákat, a növény pedig emlékeztet rájuk.

Dr. Jolánkai Márton professzor szerint az őszi gazdanap jelentőségét az adja, hogy egy-egy termőtájon ilyen alkalmakon dől el, hogy a termelők a több száz hitelesített hibridből melyiket vetik jövőre. Ezek a bemutatók adnak választ ugyanis az olyan kérdésekre, hogy milyen a fajták alkalmazkodóképessége és miként alakul az érési idejük.

A szárítópusztai tanüzemben energiafűz-termesztési kísérleteket is folytatnak. Az érdeklődők megtudták, hogy aki jövőre fás szárú energianövények termesztésével kíván foglalkozni, az november elejéig telepítési támogatásra pályázhat, hektáronként maximum 200 ezer forint összegig.