Július 18-án a történésszel történt a történelem a SZIE gödöllői kampuszán: a Gödöllői Tudományos Könyvtár és SZIE Szaklevéltár kedves figyelmessége révén a 85 éves dr. Walleshausen Gyulát köszöntötték számosan, köztük Koósné Török Erzsébet könyvtárigazgató, dr. Solti László rektor, dr. Romány Pál professor emeritus, a mai Budapesti Corvinus Egyetem, a volt Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem könyvtárosainak közössége és dr. Fehér György, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója.
A könyvtáros, történész, nyugalmazott főigazgató, a történettudományok kandidátusa életútját Koósné Török Erzsébet méltatta.
Dr. Walleshausen Gyula 1946-ban kezdte meg tanulmányait a Közgazdaságtudományi Egyetemen. Már itt, az egyetem könyvtárában, hallgatói évei alatt ismerte és szerette meg a könyvtáros hivatást. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán 1958-1963. között szerzett könyvtáros diplomát.
Az Agrártudományi Egyetem Könyvtárában 1953 novemberétől dolgozott. Kiemelt munkakörei, feladatai mint több nyelven beszélő igazgatóhelyettes: az állomány gyarapító csoport munkájának irányítása, könyvtári kiadványok szerkesztése, az egyetemtörténeti különgyűjteményi csoport munkájának megszervezése, irányítása, rekatalogizálási munka végzése, módszertani anyagok kidolgozása, könyvtáros és könyvtárhasználati képzés, oktatás. 1971-től más könyvtárakban dolgozott: 1971-1978-ig a KSH Könyvtárának igazgatóhelyettese; 1978-1985. között a BCE (akkor MKKE) Könyvtárának igazgatója, majd főigazgatója. 1985-től nyugdíjas. Jelenleg a SZIE Szaklevéltárban végez kutatómunkát, szinte naponta segíti, véleményezi a Könyvtár átalakítás alatt álló szakmai munkáját, tevékenységét.
A doktori címet 1966-ban, a történettudományok kandidátusa fokozatot 1997-ben szerezte meg.
Első könyvtári témájú tanulmánya 1949-ben jelent meg a Gazdaság című folyóiratban. Azt követően számos könyvtári, levéltári kiadvány, dokumentum szerkesztésében vett, illetve vesz részt. Publikációinak száma meghaladja a 150-et. Ezek közül ma már történeti értékű, kiemelendő az ETO (Egyetemes Tizedes Osztályozás) magyar viszonyokra alkalmazott kiadásában és a könyvtári címleírási szabvány összeállításában való közreműködése; könyvtárosi segédkönyvek, jegyzetek, évkönyvek, tanulmányok, tudományos és ismeretterjesztő cikkek, lektorálások. Számos kiállítás, köztük kiemelkedő a „Agrártudományi Egyetem 25 éve" című jubileumi kiállítás és a kapcsolódó jubileumi évkönyv megjelentetésében való közreműködés (szerkesztés).
A magas színvonalú szakmaiság mellett olvasmányos, élvezetes stílusban fogalmazott írások kerülnek ki keze alól. Főbb művei: A mezőgazdasági tudományos kutatás és tájékoztatás segédkönyvei (1957); A mezőgazdasági tájékoztatás segédkönyvei (1968); Az Agrártudományi Egyetem emlékkönyve (1970); A könyvtárvezetés főbb elméleti kérdései (1970); A magyaróvári agrárfelsőoktatás 175 éve (1818-1933) (1993); Hej! Élet, élet, gazdászélet (szerk., 1993); a Gödöllői Agrártudományi Egyetem jubileumi emlékkönyve (főszerk., 1995); Erzsébet királyné és falkavadászatai (1998).
Oktatói, előadói munkája az 1950/51-es tanévig nyúlik vissza, ekkor tartotta első előadását. Országos szinten is kiemelkedő szervezője volt az egyetemeken folyó könyvtárosi ismeretek oktatásának. A tanítás mellett a bibliográfiai oktatás bevezetésének kezdeményezője volt az agrár-felsőoktatásban. A legkiválóbban közé tartozik a hallgatók bibliográfiai oktatása terén. Óráin nagy gondot fordít a szakma történeti gyökereinek megismertetésére is. Jelenleg is segíti a Könyvtár jegyzetírását, előadó a SZIE GTK Vállalkozási Akadémia és Továbbképző Intézetben.
Tagja, vezetőségi tagja volt több országos jellegű könyvtári bizottságnak, részt vett rendezvények, jelentős kiállítások anyagának összeállításában, a forgatókönyvek elkészítésében, a kiállítás rendezésében.
Munkáját 1955 óta folyamatosan, számos magas kitüntetéssel ismerték el. Felkészültsége, az évek során szerzett szakmai tapasztalatai alapján munkáját mindig magas színvonalon látta, látja el, megelégedésére az olvasóknak, a könyvtárba látogatóknak, és ezek mellett mindig példakép a környezetében dolgozók, könyvtárosok számára is. Nagy munkabírású, mindig szolgálatkész, megbízható, emberi magatartása, szerénysége, figyelme a könyvtári feladatokra, könyvtáros nemzedékek számára példaértékű. Országosan is elismert, szeretett szaktekintély, iskolateremtő személyiség.
Dr. Walleshausen Gyula legutóbbi írását az egyetemi lap június-júliusi számában lehet olvasni, Rudolf trónörökös, a vadász címmel.
Honlapunkon néhány fotó segítségével idézzük fel a köszöntő meghitt, bensőséges hangulatát.