A fertőző betegségek elleni védekezés lehetőségei az állatorvosi gyakorlatban címmel tartotta székfoglaló előadását az MTA Dísztermében március 3-án Varga János, az MTA rendes tagja, a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar Járványtani és Mikrobiológiai Tanszékének egyetemi tanára.
Előadása bevezetőjében elmondta, hogy a gazdasági haszonállatok állategészségügyi helyzetében a fertőző betegségek még mindig igen jelentős szerepet játszanak. Bár a nyugat-európai országok és a fejlett világ több állama is meg tudott szabadulni a fertőző betegségek jó részétől az elmúlt évtizedekben, vagy azokat jelentős mértékben vissza tudta szorítani, újabb kihívások jelentek meg. Ezek közé tartoznak olyan egzotikus betegségek, amelyek korábban Európán kívüli területeken fordultak elő és egy sor olyan új fertőző betegséggel is találkozunk, amelyek létéről korábban nem tudtunk.
Ezek a hatósági állategészségügyi szolgálatokat is jelentős kihívások elé állítják olyan időpontban, amikor a mezőgazdaság szerepének általános leértékelődése mellett a fertőző betegségek elleni védekezés irányításában kulcsszerepet játszó állategészségügyi hatósági létszámokat jelentősen csökkentették, a szolgálatokat átszervezték, anyagi lehetőségeiket szűkítették. Annak érdekében pedig, hogy az európai országokat a nagyobb járványok a jövőben is elkerüljék, a diagnosztikai kapacitás működőképességét „békeidőben is" fenn kell tartani.
Az akadémikus a továbbiakban a baromfiállományok Campylobacter fertőzéstől való mentesítése, a szarvasmarha fertőző Rinotracheitisztől (IBR) és a szarvasmarha vírusos hasmentéstől (BVD) történő mentesítése, valamint a ló- és a sertésinfluenza elleni védekezés területein végzett kutatásainak eredményeiről számolt be.
Képünkön az előadása utáni gratulációkat fogadja.
Balázs Gusztáv felvétele