Az MTA és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közötti együttműködés keretében útjára indított VAHAVA projekt - a globális klímaváltozással, a hazai hatásokkal és válaszokkal foglalkozó projekt -eredményesen befejeződött. Ma már törvény rendelkezik arról, hogy el kell készíteni a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiát, melyet az Országgyűlés fogad el, majd ennek alapján a mindenkori kormány kétévenként Éghajlatváltozási Programot dolgoz ki és valósít meg. Az elmúlt néhány évben az éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalom, tenni akarás, továbbá a hazai és nemzetközi együttműködés is megerősödött.
Minderre figyelemmel a projekt vezetői - köztük dr. Jolánkai Márton, a SZIE egyetemi tanára - kezdeményezik az éghajlatváltozással, annak hazai hatásaival, az üvegházhatású gázok kibocsátásával, illetve azok csökkentésével foglalkozó tudományos kutatások, innovációs, illetve szakigazgatási tevékenységek, továbbá a klímapolitikai döntések szakmai megalapozásával, az oktatással, neveléssel, tudatformálással foglalkozó személyek, szakmai intézmények és társadalmi szervezetek részére országos információs-koordinációs hálózat kialakítását. A tervezett hálózatot röviden "VAHAVA Hálózat" néven javasolják működtetni.
A hálózati részvétel önkéntes, semmilyen anyagi kötelezettséggel nem jár és bármikor megszüntethető. A hálózat minden tagja megőrzi függetlenségét és munkájával megszerzett jogait, továbbá a részvétel nem érinti más szakmai szervezetekhez való kapcsolódását.
Az országos információs-koordinációs tevékenység az alábbi területekre terjed ki a kibocsátás-csökkentés, valamint az alkalmazkodás (védekezés) vonatkozásában egyaránt: Meteorológia; Természetvédelem; Vízgazdálkodás; Földtani képződmények; Mezőgazdaság; Erdészet; Energetika; Közlekedés; Településfejlesztés; Regionális és kistérségi fejlesztés; Környezet-egészségügy; Turizmus; Gazdaság; Jogi szabályozás; Szociológia; Biztosítás; Környezettudatosság; Oktatás, nevelés, ismeretterjesztés, szaktanácsadás; Katasztrófavédelem; Kommunikáció.
A VAHAVA Hálózat főbb célkitűzései és feladatai:
Információk gyűjtése és terjesztése a témakörbe vágó hazai kutatási és innovációs témákról, rendezvényekről.
A témakörrel összefüggő fontosabb külföldi információk összegyűjtése és közreadása.
A hazai kutatások és innovációs tevékenységek elősegítése
Információk közlése a hazai klímakutatásokról és klímapolitikai intézkedésekről.
Érdekképviselet ellátása a kutatás-finanszírozó szervezeteknél.
Az adott témakörben hazai fórumok szervezésében való közreműködés.
A hálózati működés fontosabb elemei:
Honlap szervezése az információk közlésére és az információkhoz való hozzáférhetőségre (www.vahavahalozat.hu -hamarosan elérhető).
A "Klíma-21 Füzetek" (korábban "AGRO-21 Füzetek") tudományos periodikában a legfontosabb kutatási és innovációs eredmények publikálása.
Megalapítják a hálózat koordinációs testületét a különböző szakterületek vezető munkatársaiból.
A hálózat működését - a két szervezet együttműködési megállapodásához kapcsolódóan - a Magyar Tudományos Akadémia és a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium támogatja.
A hálózat működésének szabályait a koordinációs testület alakítja ki.
A hálózat keretében folyó tevékenység szervezését az MTA Kutatásszervezési Intézete keretében megalakult "Klímavédelmi Kutatások Koordinációs Irodája" látja el (vezetője Harnos Zsolt akadémikus).