Vissza a normál nézetre

Forgatag diákoknak, tanárok és városlakóknak

A Szent István Egyetem hallgatói közösségei által szervezett legszínvonalasabb programok közé tartozik a Zöld Forgatag, amely az idén november 12-15-ig kínált környezetvédelmi ismereteket nemcsak egyetemi polgároknak, hanem városi iskolásoknak is, akiknek több mint tíz csoportja érkezett különböző bemutatókra.

 A sorozat megnyitóján dr. Gyulai Iván, az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány igazgatója elmondta, sok diák látogatott már el hozzájuk Gödöllőről és vett részt a műhelymunkájukban. Ma egy környezeti problémákkal foglalkozó szakembernek igen nehéz optimistán szemlélni a világot. Egyetlen vigaszának említette, hogy látja a fiatalok érdeklődéséből, egy másféle, egy jobb világra vágynak. A Zöld Forgatagot is látogató (és szervező) hallgatók reményét és hitét köszönte meg. Mindazonáltal az előadása sem volt optimista. Rámutatott, nem technikai, hanem szemléleti gátja van annak, hogy a mi iparinak, fogyasztóinak vagy bárminek nevezett társadalmunk fenntarthatóvá váljon: megbomlott értékrendszerünket kellene helyreállítani, ami ellen számtalan érdek hat. Szemléletesen ismertette a virtuális környezeti terheket: egy liter gázolaj elautózása látszólag egy liter gázolaj elfogyasztását és égéstermékeinek környezetbe jutását jelenti, ám az olajat ki kell bányászni, ahhoz bányát kell nyitni, üzemeltetni, fenntartani, a kitermelt olajat el kell szállítani, fel kell dolgozni, s akkor még nem beszéltünk például a tárolási kapacitások létrehozásáról.

 Tudjuk, hogy évente egy magyarországnyi erdő eltűnik a Földről, és ez csak egy a sok negatív emberi hatás közül. Bármennyi rendelet, szabály, nemzetközi előírás és egyezség is kevés a pozitív változáshoz; a gondolkodásnak kell megváltoznia, és ehhez nyújt segítséget a Zöld Forgatag, értékelte a rendezvényt létrehozók munkáját dr. Krassay László alpolgármester. Az egyetem is sokat tesz e szemléletváltásért, hiszen különböző szakokon oktatja a környezetvédelmi tudományterületeket és ez a profilja erősödik. A város gondolkodásában ugyancsak nagy hangsúlyt kap a környezet tudatosság: Gödöllő ökováros szeretne lenni, ez ad irányultságot fejlesztéseinek. Harmóniában igyekszik élni a környezettel, megőrizve parkjait, helyben hasznosítva megújuló energiát. A Zöld Forgatag azt a gondolatot sugallja, mondta köszöntőjét zárva, ami szerint „az embernek úgy kell élnie, ahogy gondolkodik és akkor előbb-utóbb úgy fog gondolkodni is, ahogyan él."

Dr. Barczi Attila egyetemi docens, dékánhelyettes arra a sajátosságra mutatott rá, hogy az egyetem az évről-évre ismétlődő Zöld Forgataggal akkor válik színes szigetté, amikor a természetben már lehulltak a levelek. Az ember már szinte várja, hogy bezöldüljön a kisrektori terem és feltöltődjön élettel, ami maga a sokszínűség. Színvonalas szakmai-módszertani előadások, ismertetők, népszerűsítő könnyed tájékoztatás és a kiállítások révén művészi gyönyörködtetés jellemzi a programokat, melyeken örömmel találkozik egymással diák, tanár és városi polgár.

Dr. Malatinszky Ákos, a főszervező GATE Zöld Klub vezetője megemlékezett Breuer Lászlóról, Sumiról, aki tavaly a Zöld Forgatagon tartotta utolsó előadását, s pár nappal később meghalt. Kezdetektől lelkes résztvevője volt a programnak, mindenkit elvarázsolt hatalmas batyujában magával hozott kőzeteivel, ásványaival. Egy kis kiállítás emlékezett a váci székhelyű Göncöl Szövetség és a Pangea Egyesület volt elnökére - mintha ismét itt lett volna közöttünk, megidézte őt barátainak, tisztelőinek szeretete.