Jubileumi diplomaátadó ünnepséget tartott június elsején a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar a gödöllői aulában. Dr. Heltai Miklós dékán, Balláné dr. Erdélyi Márta és dr. Czóbel Szilárd dékánhelyettesek vas- (1), gyémánt- (53) és aranydiplomásokat (99) köszöntöttek.
Nem lehet annál nagyobb megtiszteltetés, mint amikor valaki személyesen tiszteleghet elődei előtt és köszönheti meg mindazt, amit azért a szakterületért tettek, aminek Ő éppen a jelenét köszönheti. Örülök, hogy ma itt lehetek Önökkel és osztozhatom ünnepi pillanataikban! – kezdte beszédét a kar dékánja, majd így folytatta: – Én magam 1987 óta vagyok annak a közösségnek tagja, amit magunk között, de a „körön kívül” is csak gödöllői gazdászoknak hívnak. Nekem ez a közösség nemcsak a végzettséget, munkát, szakmai sikereket jelenti, hanem életem meghatározó élményévé is vált. Pont úgy, ahogy Önöknek, hiszen, ha nem így lenne, akkor nem térnének vissza évtizedek múlva is ennyien az alma materbe… Amikor beiratkoztam az egyetemre Petrasovits Imre professzor úr, a GATE akkori rektora köszöntött. Több dologról is beszélt nekünk, akkori gólyáknak. Elmondta, hogy egy tisztességes agráros nem jöhet úgy ki az egyetemről, hogy ne tudna lovagolni és traktort vezetni. Nagyon jól hangzott! Aztán beszélt a jövőről. Arról, hogy egy jó mérnökembernek a sikeres, hosszú távú, stratégai döntésekhez látnia kell a jövőt. Ez már kevésbé tetszett. Hogyan lehetne azt látni? Mindenki tudja, hogy nem láthatunk a jövőbe. De professzor úr folytatta és a megoldást is megadta. Ő akkor azt állította, hogy a jövő megismerése egyszerű. Hiszen a jövő nem más, csak sok-sok múlt és egy kicsi jelen. Akkor én ezt nem hittem el. Ez olyan igazság, amihez egy kicsit meg kell öregedni. Jó néhány éve tudom már, hogy professzor úrnak igaza volt.
Dr. Heltai Miklós azt is elmondta, hogy a 11 intézettel működő MKK-n az agrárkarok között egyedülállóan 4 doktori iskola (Biológiatudomány, Környezettudomány, Növénytudomány, Állattenyésztés tudomány) található. Az idei OTDK-n hallgatóik 48 dolgozatot mutattak be, amiből 22 díjazott lett és egyedülálló módon a konferencia 14 tagozatában voltak eredményesek! A Hódmezővásárhelyi Állattenyésztési Napokon megrendezett XI. Gazdász versenyen két csapatuk indult. Az egyik második helyezett, a másik különdíjas lett. Az intézetekben dolgozó kollégáik rangos nemzetközi lapokban publikálják az eredményeiket és folyamatosan nyerik el a pályázatokat. A Kar éves szinten 1 milliárd forint körüli pályázati pénzt kezelt 2018-ban és hasonló nagyságrendet várnak idén is. Oktató kollégáik kiválóságát mutatja, hogy egy hónappal ezelőtt három kollégánk egyetemi tanári pályázatát is támogatta a Magyar Akkreditációs Bizottság, így a professzori kar 3 fővel bővülhet idén szeptemberben.
Az eredményeket a Petrasovits professzor úrtól tanultak alapján összegezte, hogy lássák a jövőt, együtt, közösen, ki-ki hozzátéve a maga részét.
– Hölgyeim és Uraim! Kedves gödöllői gazdászok! Köszönöm, hogy értelmet adnak a jövőnknek! Büszke vagyok arra, hogy itt lehetek ma Önökkel! És hát ne feledjük: nincsen a világnak még olyan csodája, mint mikor a gödöllői gazdász felül a lovára! – zárta beszédét az MKK dékánja.
Az 1959-ben végzettek nevében dr. Vermes László gyémántdiplomás, professor emeritus osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. Elmondta, hogy a friss diplomásokat elsősorban termelőszövetkezetek, állami gazdaságok, törzstenyészetek, szaporító telepek fogadták, de a szakigazgatásban, a közép- és felsőoktatásban, a térségi irányító szervezetekben is helyet kaptak. Napjaink időszerű teendőivel kapcsolatban javasolta, hogy az egyetem vállaljon kezdeményező szerepet kultúránk és gazdaságunk megőrzése érdekében a környezet- és természetvédelem megoldásra váró globális és helyi problémáinak, a belőlük fakadó teendőknek a megvitatásában.
Az aranydiplomások nevében megszólaló dr. Székely Csaba professor emeritus felidézte, hogy 1965-ben lépték át először az egyetem kapuját – jelképesen persze, mert mint ahogy azóta sincs, akkor sem volt kapu. De az aula sem állt és a kollégiumi viszonyok sem voltak rózsásak. Igaz, ez a helyzet részben fizikai munkájuk eredményeként is éppen az ő idejükben változott jóra. A továbbiakban, „átvéve a tananyagot”, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem volt rektora szeretettel emlékezett egykori tanáraikra, Baskay-Tóth Bertalantól Hortobágyi Tiborig, Bálint Andortól Nagy Emilig.
A jubileumi diplomaátadó ünnepségen a Gödöllői Fiatal Művészek Egyesületének tagjai adtak műsort.
Balázs Gusztáv felvételei