Vissza a normál nézetre

Knoll Imrét köszöntötték az Akadémián

85. születésnapján a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében köszöntötték szeptember 18-án dr. Knoll Imrét, a Gépészmérnöki Kar professor emeritusát, az MTA doktorát. Az ünnepelt tudományos tevékenységét, oktató-kutató és publikációs munkásságát dr. Husti István, a SZIE GÉK intézetigazgatója méltatta.

 - Nem könnyű feladat Knoll Imre szakmai-tudományos munkásságának értékelése, nemcsak azért, mert esetében egy hosszú, de még korántsem lezárt életútról van szó, hanem azért sem, mert személye nem szegmentálható, azaz sokszínű tevékenységéből nehéz lehatárolni az általános szakmai, az igényesebb elméleti és a közérthető népszerűsítő elemeket. Knoll Imre eddigi szakmai életteljesítményének nagyszerűsége éppen abból fakad, hogy sohasem arra figyelt, mikor, milyen „sapkában" kell tetszelegnie, sokkal inkább arra, hogy mindenkor önmagát adja. Nos ez a szándék hat évtizedet meghaladó alkotó munkát kísért végig, nem kevés eredménnyel - mondta bevezetőjében dr. Husti István, majd részletesen ismertette az ünnepelt „első 70 évét."

Knoll Imre lendülete azonban az 1993-as nyugdíjazásakor sem hagyott alább. A mai napig tartó szakmai tevékenységéből méltatója két kulcsterületet emelt ki, ezek az interdiszciplináris logisztika és a bővített ellátási lánc problémái. A legutóbbi esztendők szakmai megszólalásai jórészt e két szakmailag izgalmas és komplex területhez kapcsolódnak.

Erre az időszakra esik három jelentős és a logisztika korábbiaktól eltérő felfogású szakkönyve, melyek széles olvasóközönséghez jutottak el. 1999-ben jelent meg a Logisztika a 21. században című munkája, amely a Profitnövekedés logisztikai eszközökkel alcímet viseli. Ezt követte 2002-ben a „Logisztika - Gazdaság - Társadalom című szakkönyve, majd következett 2006-ban az Interdiszciplináris logisztika a gazdaságpolitikában című munka.

- Nem lehet nem észre venni azt a szerzői szándékot - hangsúlyozta dr. Husti István -, hogy sokéves tapasztalatainak birtokában egyre inkább próbálja bizonyítani a logisztika interdiszciplináris jellegét és azt, hogy a gazdasági felemelkedést miként segíthetik a racionális logisztikai megoldások.