Gödöllőn, a Szent István Egyetemen tartotta tisztújító közgyűlését szeptember 7-én a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), amelyen újraválasztották Jakab István elnököt és döntöttek a megyei elnökök, valamint az országos vezető testület tagjainak a személyéről is. A résztvevőket Nagy István agrárminiszter és Magyar Ferenc, a SZIE kancellárja is köszöntötte.
Nagy István agrárminiszter az eseményen elmondta, hogy együtt kell küzdenie a minisztériumnak és a gazdáknak a következő európai uniós költségvetési ciklus agrártámogatásaiért, minden eurocentért. A miniszter szerint az agrárszakma egyik legfontosabb feladata, hogy előkészítse, a gazdák jövőbeli generációi ne csak alapanyagot, hanem minél jobban feldolgozott termékeket állítsanak elő, mert ez a magyar vidék jövője. A tárcavezető arról is szólt, hogy az ágazat versenyképessége azon is múlik, hogy a friss kutatási eredmények mielőbb beépüljenek a termelésbe és javítani tudják annak hatékonyságát.
- Megtisztelő számunkra, hogy a legnagyobb és meghatározó agrár-érdekképviselet a vidék egyetemét választotta rendezvénye helyszínéül - mondta köszöntőjében Magyar Ferenc, majd vázolta a SZIE által kitűzött stratégiai irányokat. Hangsúlyozta, hogy az intézmény küldetésnyilatkozatában a vidék egyetemeként határozta meg magát és ettől a tanévtől kezdve, a Felvidék bekapcsolásával az összes külhoni területen folytat felsőfokú agrárképzést.
A gödöllői, budapesti és szarvasi karokon, a Kisvárdai Közösségi Főiskolán továbbá Beregszászon, Csíkszeredában, Révkomáromban és Zentán szeptember első napjaiban több mint 3.200 hallgató kezdte meg tanulmányait. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a SZIE-re bízta a Felvidéken először induló magyar nyelvű agrárképzést kertészmérnök és vidékfejlesztési agrármérnök szakokon.
- Bár Magyarországon 14 felsőoktatási intézmény 23 karán képeznek agrárszakembereket, az e szakokra felvett hallgatók közel 40 százaléka a SZIE-n tanul. Ezért, ha agrártudományi egyetemre gondolunk a hazai felsőoktatásban, akkor az elsősorban a gödöllői székhelyű intézményt jelenti – emelte ki a kancellár. - Büszkék vagyunk arra, hogy a 8 karon 10, az agráriumra és a vidékfejlesztésre koncentráló doktori iskola működik.
A SZIE a Szegedi Tudományegyetemmel és a Kaposvári Egyetemmel közösen jelentős pályázati támogatás nyert az agrárpályák népszerűsítésére. Hosszabb ideje évente 10-12 százalékkal csökkent ugyanis az agrárszakokra jelentkezők száma. Úgy tűnik, a három évre szóló Helló Modern Agrárium kampány révén sikerül megfordítani a tendenciát, van olyan szak, amelyen közel 20 százalékos növekedést sikerült elérni.
A SZIE a kormány partnereként részt vesz a digitális agrárstratégia, az élelmiszerstratégia és a mezőgépgyártási stratégia kidolgozásában és megvalósításában. Magyar Ferenc azt is közölte, hogy felmerült egy agrár- és élelmiszeripari science park létrehozásának a gondolata, amit az innovációs és technológiai tárca koordinál. A tervezet kidolgozásában az egyetem is részt vesz, s megvalósítása esetén ezzel is szolgálnák a magyar gazdatársadalom igényeit.
Az egyetem a következő időszakban is szívesen közreműködik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szakmai feladatainak megoldásában, fejezte be köszöntőjét a kancellár.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magosz elnöke elmondta, hogy a gazdák összefogása kényszerítheti csak rá a terményeket felvásárló multinacionális cégeket, hogy tisztességes árat fizessenek és ne csak a saját extraprofitjukat lássák minden felvásárlásban. Előttünk álló feladat a termelők által működtetett feldolgozó üzem és kereskedelmi lánc kialakítása.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke az elmúlt évek agrárpolitikai sikerei között említette, hogy a növekedési hitelprogramból a magyar gazdák is részesülhettek, valamint, hogy létrejöhetett a földet a gazdáknak program, amelynek a keretei között sok gazda juthatott termőföldhöz. A gazdák nem fogják eladni a földeket, hangsúlyozta, ha azok jövedelmet termelnek.