A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Kara és a Kar Hallgatói Önkormányzata augusztus 7-12-ig első alkalommal rendezte meg a Sapientia Nyári Egyetemet, amin a Szent István Egyetem hallgatói is részt vettek.
A nemzetközi rendezvényre 200 magyar anyanyelvű egyetemi hallgató, több felsőoktatási intézményvezető és oktató kapott meghívást a Kárpát-medence különböző területeiről, Magyarországról, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából és Ukrajnából.
Hazánkból több felsőoktatási intézményt kértek fel részvételre, ezek közül az Eszterházy Károly Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és egyetemünk élt a lehetőséggel. A SZIE delegációja 8 fővel indult neki az útnak: Hassmann Bálint a Kertészettudományi Karról, Szunyog Bálint az Élelmiszertudományi Karról, Uzsoki Virág, Bakos Benjámin és Ráb Tamás az Ybl Miklós Építéstudományi Karról, El-Elshahadat Gábor a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karról, Lőrinc Balázs és jómagam a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karról. Összesen körülbelül 120 hallgató vett részt az 35 előadást bemutató eseményen. A nyári egyetem témája Aktualitások, vagyis a 2014-2018-as időszak történései a Kárpát-medencében volt.
Kedves, szívélyes vendéglátás fogadott bennünket a marosvásárhelyi campuson. A négy nap programkínálata több témakörben mutatta be az erdélyi magyarok jelenlegi helyzetét, melyek közül néhányat emelek ki:
100 év magány? 100 év Romániában, 100 év kisebbségben
Gazdálkodj okosan! Az anyagi függetlenség titkai
Drónok a mezőgazdaságban
Fake news generáció
Másképp vagyunk-e betegek Erdélyben?
A start up siker titka
Testünk, mint a baktériumok élőhelyei: az együttélés realizmusa
Van-e magyarul beszélő kolozsvári piac?
Nők a közéletben
Megvilágosodik a közélet. Merre tovább?
A különböző estékre különféle szórakoztató programmal készültek: volt QuizNight, (ahol sikerült megszereznünk az első helyet), táncház, társasjáték, borászati előadás és borkóstolás (erdélyi borok), chill zone, Dumaszínház és buli.
Fontosnak tartjuk a rendezvényt és a részvételünket is, hiszen a nyári egyetem nem csupán a szakmai előadásokról, hanem a Kárpát-medencei összefogásról és együttműködésről is szólt. Arról, hogy egy nyelvet beszélünk, arról, hogy azonos kultúrával, hagyományokkal rendelkezünk, arról hogy közös múltunk van. Azt gondolom, hogy külhoni képzéseket végző intézményként jobban ismerjük a külhoni magyarok életét, mégis, meglepődve tapasztaltuk, hogy a többi intézmény először vett részt ilyen jellegű programokon.
A HÖOK Külhoni program az utóbbi években egyre több külhoni felsőoktatási intézménnyel került kapcsolatba. Úgy látjuk, hogy a nyári egyetem is egy közös találkozási pont lehet számunkra. Hálásan köszönjük a lehetőséget a Sapientiának, hogy részt vehettünk rendezvényükön, és betekintést nyerhettünk a marosvásárhelyi campus életébe. Reméljük, hamarosan újra találkozunk!
Balogh Barbara
EHÖK elnök