A 45 brazil tagállami és önkormányzati egyetemet (illetve 700 ezer diákot) tömörítő ABRUEM (Brazilian Association of Rectors of State and Municipal Universities) 2017. novemberi közgyűlésén egyhangúan úgy határozott, hogy 2018-ban Magyarországot választja szakmai útja célországaként. A delegáció célja, hogy megismerjék a magyar felsőoktatási rendszert, intézménylátogatások keretében feltérképezzék az együttműködési lehetőségeket és a kialakuló személyes találkozások, egyeztetések során megalapozzák a hosszú távú szakmai munkát a magyar intézményekkel. A program koordinációját a Magyar Rektori Konferencia végezte. A szervezet weboldala az alábbi linken érhető el.
A magasrangú delegáció két hetet tölt Magyarországon, és az intézménylátogatások sorát június 25-én a Szent István Egyetemen kezdték. A 24 tagú brazil delegációt Aldo Nelson Bona elnök, Adélia Maria Carvalho de Melo Pinheiro, alelnök, és Carlos Roberto Ferreira főtitkár vezette.
A SZIE részéről dr. Tőzsér János rektor fogadta és köszöntette a vendégeket és dr. Szabó István nemzetközi rektorhelyettes mutatta be intézményünk történetét, struktúráját, oktatási palettáját és nemzetközi kapcsolatait. Az ABRUEM elnöke a szervezetükről egy kisfilmet mutatott be, majd beszélt a Tudomány Határok Nélkül program megújításáról, átalakításáról, mely CAPES-PRINT néven fog futni. Az új program keretében a sikeres projektjavaslatokra elnyert források a küldő intézményekhez kerülnek, amitől a források nagyobb hasznosulását várják, továbbá nem korlátozzák az együttműködéseket a STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) tudományterületeire. Az új programról bővebben ezen a linken tájékozódhatnak.
A találkozóra meghívást kapott két brazil diákunk is (Yuri Andrei Gelsleichter és Maria Marques), akik elsőkézből számolhattak be Stipendium Hungaricum programos élményeikről. A két hallgató az SH program előtt 12 hónapot töltött már a Szent István Egyetemen, a Tudomány Határok Nélkül program keretében.
Az MRK-val és a delegációval egyeztetve a gödöllői délelőtt intézményi felajánlásból kulturális programmal, kastélylátogatással is kiegészült, erre dr. Tarr Zsuzsanna, a Nemzetközi és Külkapcsolati Központ vezetője kísérte el a vendégeket.