A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara, a Balassi Intézet - Isztambuli Magyar Kulturális Központ és a Fővárosi Levéltár több éves kutatásán alapuló kiállítás nyílt Isztambulban február 9-én az első külföldi magyar kutatóintézet alapításának centenáriuma alkalmából.
Az Istanbul 100 - Kós Károly építész munkássága című tárlat egyaránt tiszteleg a rövid életű, mégis úttörő jelentőségű Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet alapítói, valamint ösztöndíjasai, köztük a magyar építészet kiemelkedő személyiségének számító Kós Károly előtt.
A tárlat első része Kós Károly életútját és munkásságát mutatja be, a második az építész isztambuli tevékenységébe enged bepillantást, míg a harmadik a Konstantinápolyi Magyar Tudományos Intézet másfél éves történetét mutatja be.
A hivatalosan 1916. november 21-én alapított intézet 1917 januárjában kezdte meg működését, így az alapítás 100. évfordulója az intézményesített magyar kulturális diplomácia centenáriuma is egyben. Az intézet létrehozása Bosznia bekebelezését követően a Balkán felé forduló magyar külpolitika egyik nagy vállalkozása volt.
Az intézet 1918 novemberi bezárásáig hat ösztöndíjast fogadott, akik között volt a fiatal Kós Károly is. Az építész 1917 februárjától 1918 májusáig tartózkodott az Oszmán Birodalom fővárosában, ahol elkészítette a város térképét, megfigyeléseket végzett a hagyományos oszmán építészet területén, tanulmányozta Szinán mester munkáit, javaslatokat tett a városfejlesztés kijelölendő főbb irányelvei tekintetében, valamint mindezeket Sztambul című könyvében össze is foglalta.
A kötet hamarosan a Balassi Intézet - Isztambuli Magyar Kulturális Központ támogatásával, a Yeditepe kiadó gondozásában törökül is megjelenik.