Vissza a normál nézetre

Találkozó középiskolai vezetőkkel

Ötletgeneráló találkozókat szervezett október 24-én Gödöllőn, október 25-én pedig a Budai Campuson a Szent István Egyetem PR-, Sajtó- és Rendezvényszervezési Főosztálya középiskolai és egyetemi vezetők részvételével. Az eszmecseréken kiderült, az együttes gondolkodás kölcsönös előnyöket ígér a két oldalnak. A középiskolák elősegíthetik, hogy végzős diákjaik számukra megfelelő felsőoktatási intézménybe jelentkezzenek. Az egyetem pedig célirányosabban tudja megszólítani az érettségi előtt álló fiatalokat. A múlt évi fórumokhoz hasonlóan most is szóba került, hogy a szakmát adó középiskolák nagyon keresik a fiatal mérnöktanárokat, akiket a SZIE is képez – főleg a fiatalabb korosztályokból.

Gödöllőn dr. Tóth Tamás oktatási rektorhelyettes, dr. Káposzta József, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, dr. Kátai László, a Gépészmérnöki Kar és dr. Posta Katalin, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja, valamint Balogh Barbara, Fehér Balázs és Bidló Zoltán hallgatói önkormányzati vezetők hívták fel a vendégek figyelmét a képzés jellemzőire. Mint elhangzott, a szakkínálat rendkívül sokszínű – csak a GTK-n 70 féle képzésből lehet választani, és még olyan új szakok indítása is várható az MKK-n, mint például biológus vagy mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnök.  A gépészhallgatók java az utolsó félévben a hét négy napját már valamelyik nemzetközi vállalatnál tölti. Aki időben ébred, színvonalas tudományos diákköri dolgozattal előre letudhatja a szakdolgozat készítésének fáradalmát. Az elhelyezkedést az egyetemi Karrier Iroda és az évente megrendezett SZIE Állásbörze segíti. A mezőgazdász hallgatók heti gyakorlatukat kétkezi munkával töltik, fejni is megtanulnak. S ami szintén jellegzetessége a gödöllői kampusznak: a hallgatók itt nem „neptunkódok”, hanem nevükről ismerik őket a tanárok és a tanulmányi hivatal munkatársai. A jelenlegi tanévben minden elsős jelentkezőt felvett a kollégium.

A Budai Campuson először rendezett ilyen találkozót az egyetem. Tavaly az Ybl Miklós Építéstudományi Karra hívták a középiskolai igazgatókat. A Villányi úti eszmecserén is részt vett dr. Tóth Tamás oktatási rektorhelyettes. Az Élelmiszertudományi Karról dr. Stégerné Máté Mónika, a Kertészettudományi Karról dr. Erős-Honti Zsolt, az Ybl karról dr. Kiss Gyula dékánhelyettesek, a Tájépítészeti és Településtervezési Karról dr. Sallay Ágnes egyetemi docens tartottak rövid előadást, továbbá dr. Ugrósdy György dékánhelyettes bemutatta a GTK Budapesti Képzési Helyét is, ahol a karra járó hallgatóknak már több mint a fele tanul.

Mint elhangzott, az élelmiszeripari mérnökképzés a teljes ipari struktúrát lefedi. A kertészhallgatók alapos gyakorlati ismeretek birtokában szerezhetnek diplomát. A tájépítész hallgatók bekapcsolódhatnak a szakma nemzetközi vérkeringésébe. A campus a Budai Arborétum mellett a Szarvasi Arborétummal is büszkélkedhet. A Thököly úton működő Ybl Karon ugyan a legkorszerűbb tervező szoftvereket oktatják, de a képzés elmaradhatatlan része a szabadkézi rajz is.

A találkozó hallgató résztvevői, Kiszel Péter, Galambos Rita és Fóris Lajos a színes diákéletről, sokoldalú kikapcsolódási lehetőségekről, valamint értékes, sokféle érdeklődési kört szolgáló szakkollégiumi hálózatról tájékoztatták a középiskolai képviselőket.

A vendégek kérdéseiből, hozzászólásaiból kiderült, szívesen fogadják az iskolába látogató egyetemi tanárokat és hallgatókat. Számos intézmény rendez börzéket a továbbtanulók számára. Ezeken is érdemes megjelenni az egyetem toborzóinak.