Kínai küldöttséget fogadott vezetői megbízásának első munkanapján, július 2-án dr. Solti László rektor Gödöllőn. A Hebei tartományból érkezett delegáció, melyet Bai Keming, a KKP Hebei Tartományi Bizottságának titkára, Hebei Tartomány Népi Kongresszusa Állandó Bizottságának elnöke vezet, a Pest Megyei Közgyűlés vendégeként tartózkodik hazánkban.
A küldöttség tagjai tájékoztatást kaptak az univerzitást alkotó jogelőd intézményekről, a SZIE mai helyzetéről és fejlesztési tervéről. Dr. Beke János és dr. Makovényi Ferenc dékánok részletesebben szóltak a Gépészmérnöki valamint az Ybl Miklós Építéstudományi Kar képzési kínálatáról.
Dr. Solti László előadásában elmondta, hogy a SZIE hat karán 15 ezer hallgató tanul, köztük több mint 300 doktorandusz. Az egyetem idegen nyelven is oktat. Az Állatorvos-tudományi Karon első évtől a diplomáig zajlik az angol nyelvű képzés a világ számos országából érkező hallgatók számára. Angol nyelvű oktatás a gödöllői doktori iskolákban is zajlik. Az Ybl Miklós Építéstudományi Kar és az Általános Bölcsészeti Kar az idegen nyelvű oktatás indítását tervezi.
- Nagy megtiszteltetésnek vennénk - hangsúlyozta a SZIE rektora -, ha Kína is érdeklődne az idegen nyelvű képzéseink iránt.
A rektor a továbbiakban ismertette az egyetem által művelt tudományterületeket és az oktatás szintjeit. Az elmúlt időszak fejlesztései közül kiemelte a kollégium bővítését, a hallgatói információs központ és a kisállat-klinika kialakítását. Hozzátette: elfogadás alatt áll a gödöllői rekonstrukció. Kiemelte: az egyetemnek jóváhagyott fejlesztési terve van. A következő időszak feladatai között említette a versenyképesség erősítését, a minőség biztosítását, a nemzetközi együttműködés szélesítését, az információs technológia, az oktatást és kutatást szolgáló infrastruktúra megújítását annak érdekében, hogy a SZIE nemzeti és regionális központtá váljon.
Bai Keming elmondta, a felsőoktatás költségeit Kínában sem fedezi teljes mértékben az állam; az intézmények vállalkozásokkal, fejlesztési és tudományos hivatalokkal együttműködve, továbbá tandíjból egészítik ki forrásaikat.
A vendégek a hallottak után rövid egyetemi sétával egészítették ki ismereteiket, majd a Gödöllői Királyi Kastélyt tekintették meg.
Balázs Gusztáv felvétele
Hebei fontos tengerparti tartomány Kína északi részén. Kína fővárosát, Pekinget és Tianjin várost öleli körbe. Keleti része a Bohai-öböl partján található. A 187 700 km2 területű, jelenleg 68,97 millió lakosú, 487 km hosszú tengerparttal rendelkező tartománynak 11 olyan városa van, amely közvetlenül a tartományi kormányzat hatásköre alá tartozik. Ezen 11 város hatásköréhez tartozik további 136 járási, illetve járási szintű város. A tartomány székhelye Shijiazhuang.
Hebei nevének értelme: a folyótól északra, a folyó pedig maga a Huang-he, vagyis a Sárga folyó.
Időszámításunk előtt a 21-ik században Da Yu megalapította Kína történelmének első dinasztiáját, a „Xia" Dinasztiát, amelyet kilenc országrész („jiu zhou") alkotott. A mai Hebei vidéke állt ebben a felosztásban az első helyen, és mivel ekkor a terület a „Ji Zhou" nevet viselte, ezért a „Ji" szó mindmáig megmaradt, mint a tartomány rövidített elnevezése.
A Hadakozó Fejedelemségek korában ezen a területén volt a Yan és a Zhao Fejedelemség, ezért Yan és Zhao földjének is hívják.