Európa legnagyobb, és egyik legrégebbi egyetemére, a római Sapienza Egyetemre látogatott a Szent István Egyetem és a Semmelweis Egyetem delegációja 2015. október 2-án. A megbeszélésen a Szent István Egyetem részéről Dr. Szabó István külkapcsolatokért felelős igazgató és Dr. Tarr Zsuzsanna külkapcsolati irodavezető, míg a Semmelweis Egyetem részéről Dr. Szél Ágoston, rektor és Dr. Pop Marcel, nemzetközi kapcsolatok igazgatója vettek részt. A magyar delegációt egy rövid köszöntés erejéig Dr. Eugenio Gaudio rektor is üdvözölte, majd az operatív munkát átadta a nemzetközi kapcsolatokért felelős kollégáinak, Antonello Biagini általános rektorhelyettesnek, Bruno Botta nemzetközi rektorhelyettesnek, Luciano Saso európai egyetemi hálózatokért felelős rektorhelyettesnek valamint Andrea Carteny hallgatói mobilitásokért felelős képviselőnek.
A kölcsönös bemutatkozás után a Sapienza Egyetem hangsúlyozta, hogy kiemelten kezeli a nemzetköziesítési folyamatokat, a nemzetközi kapcsolatok fejlesztését, valamint a magyar felsőoktatási intézményekkel való kapcsolatok kialakítását és a már meglévő kapcsolatok elmélyítését.
A megbeszélésen elhangzott az oktatói és hallgatói mobilitás lehetősége, de mindkét fél fontosnak tartja a kutatási együttműködéseket, a látogató oktatók támogatását és a közös pályázatokban való részvételt. Világossá vált, hogy mind a magyar, mind az olasz fél azokat a megállapodásokat részesítik előnyben, amelyek kölcsönös érdeklődésen alapulnak és összhangban vannak a közös törekvésekkel. A doktori képzésben való együttműködést a legkönnyebben megvalósítható kollaborációs formának tartják az olasz egyetem képviselői.
A Sapienza Egyetemnek intézményünkkel közös területei a közgazdasági, a természettudományi és a mérnöki képzések, melyek képviselői is jelen voltak a megbeszélésen – Maria Maddalena Altamura a környezeti biológia tanszékről, Silvia Fedeli a jogi, közgazdasági és termelésökonómiai tanszékről, míg Enrico Sciubba a gépész és űrmérnökségi tanszékről mutatkozhattak be.
A megbeszélés során érintettük a magyar és az olasz egyetemek struktúráját, működtetését a menedzsment felépítését, valamint a különböző feladatkörök és kompetenciák megoszlását. Az egyetem 11 karán 110 000 hallgató tanul, több mint 3 500 oktató tanít, körülbelül 7 000 külföldi hallgató van és több mint 3 000 hallgató vesz részt évente nemzetközi mobilitási programokban.
A SOTE együttműködési törekvéseit megalapozta egy 2007-ben aláírt szándéknyilatkozat, a SZIE-nek ez volt az első alkalom, hogy Európa legnagyobb egyetemével tárgyaljon. A mostani látogatás egyik kiemelt célja volt megvizsgálni egy egyetemi keret megállapodás illetve egy Erasmus+ intézményközi együttműködési szerződés aláírását. A lehetséges együttműködési területek konkretizálása után a sikeres tárgyalás lezárásaként a felek megállapodtak a szerződések megkötésére és várakozással tekintenek az eredményes kooperációra.