Vissza a normál nézetre

Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap munkaértekezlet

A Szent István Egyetemen a 2005/2006-os tanévben megrendezett nagy sikerű AVOP Workshop mintájára idén első alkalommal június 21-én tartották meg az munkaértekezletet. A rendezvény célja az volt, hogy a 2007-2013 közötti programidőszakban az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alappal (EMVA) kapcsolatos eddigi eredményeket bemutassák az FVM és az MVH munkatársai. Emellett a pályázók, résztvevők is lehetőséget kaptak arra, hogy megosszák tapasztalataikat, benyomásaikat egymással és a pályázatokat elbíráló hivatalok munkatársaival.

Dr. Molnár József rektor a rendezvény megnyitóján elmondta, hogy a Szent István Egyetem tudományos hátterét is erősítendő, örömmel ad helyet az ilyen irányultságú szakmai programoknak. A rektor fontosnak tartotta a párbeszédet az irányító hatóság, az ellenőrző szerv, illetve a pályázatírók és a kedvezményezettek között.

Pásztóhy András, az EMVA társadalmi vitájáért felelős miniszteri biztos tájékoztatta a résztvevőket az EMVA tengelyenkénti felosztásáról, a programból eddig meghirdetett és beérkezési határidejét tekintve lezárt két jogcíméről. Elmondta továbbá, hogy a program végleges formájában júliusban megjelenik és várhatóan szeptemberben Brüsszel is jóváhagyja. 2007-2013 között kiemelt hangsúlyt kap a szerkezetátalítás, az alternatív energiagazdálkodás, a kertészeti ágazat hozzáadott értékének növelése, valamint az állattenyésztés. A hármas tengely tekintetében pedig jelentős forrásokat fordítanak az épített környezet megóvására, a vidék szolgáltatások megőrzésére és azok bővítésére.

Varga László, az MVH tanácsosa összegezte a két eddig lezárt jogcímre érkezett támogatásigényléseket. Elmondta, hogy gép- és technológiai berendezések beszerzésére 43 Mrd, az állattartó telepeken képződő trágya kezelésének korszerűsítésére mintegy 120 Mrd forint támogatásigényt regisztráltak, melyből 28 milliárdra rúg a biogáz üzemek támogatásának igénye.

Varga emlékeztetett az EMVA program mottójára: „Maximális bizalom, nulla tolerancia". Ennek megfelelően az AVOP-hoz képest a kérelmek benyújtása egyszerűsödik, azonban az elbírálás és a későbbi ellenőrzés a korábbiakhoz képest még átfogóbb lesz.

A plenáris ülést követően két szekcióban vitatták meg a résztvevők az eddigi tapasztalataikat, az új rendszer pozitív és negatív vonatkozásait, illetve kezdetét vette a szakmai konzultáció, melynek keretein belül felszínre kerültek a kérelmezők számára nem egyértelmű, kérdéses pályázati feltételek és a várható elbírálási folyamat részletei.

Mindkét szekcióban a résztvevők fontosnak tartották a kérelmek pontozási rendszerének, illetve a finanszírozás, elszámolás, kifizetés, monitoring kérdéseinek megvitatását.

Az EMVA Workshopot egy hangulatos állófogadás zárta, ahol a nap tanulságait kötetlen beszélgetés formájában elemezhették a résztvevők.

A workshop eredményeiről, az elhangzott problémákról és javaslatokról hamarosan átfogó tanulmány készül.