A Szent István Egyetemre látogatott június 4-én Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszter és delegációja, amelynek tagjai a Vidékfejlesztési Minisztérium meghívására érkeztek hazánkba. A vendégeket a szaktárca képviseletében dr. Kardeván Endre államtitkár kísérte Gödöllőre és dr. Tőzsér János rektor fogadta. A megbeszélésen az egyetem részéről részt vett dr. Póti Péter általános rektorhelyettes, dr. Tóth Tamás oktatási rektorhelyettes, dr. Szabó István nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgató, a Gépészmérnöki Kar dékánja, dr. Gyuricza Csaba, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja, dr. Nagy Henrietta, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese és dr. Tarr Zsuzsanna külkapcsolati irodavezető.
Hang Changfu elmondta, hogy a Szent István Egyetemet mezőgazdasági alapú integrált felsőoktatási intézményként ajánlották figyelmébe.
A találkozón először dr. Szabó István mutatta be intézményünket. Kiemelte, hogy míg hét évvel ezelőtt 753, ma már 1414 külföldi hallgató tanul egyetemünkön. A Szent István Egyetemnek 438 nemzetközi megállapodása van. Az Európai Unió tagállamaival a legintenzívebbek a kapcsolataink, de részt veszünk brazil hallgatók képzésében is, emellett Erasmus Mundus projektek keretében több EU tagállamban található partnerintézménnyel az afrikai, a karibi és a csendes-óceániai térségből, továbbá Közép-Ázsiából is fogadunk hallgatókat teljes, illetve részképzésre. Dr. Szabó István kínai kapcsolatainkat is ismertette: partnerünk például a Renmin University of China, ahol Han Changfu folytatta tanulmányait, de említésre méltó még a belső mongóliai Academy of Agricultural and Animal Husbandry Sciences, amely a SZIE-vel közösen működtet technológiai transzfer irodát.
A következőkben dr. Tőzsér János a Gödöllőn zajló állattenyésztés-tudományi képzésről és kutatásokról tartott előadást. Az alapképzésben évente 40-70, a mesterképzésben 10-11, a doktorképzésben 4-7 hallgató kezdi meg tanulmányait ezen a tudományterületen. Az Állattenyésztés-tudományi Intézet szerteágazó kutatási területei között említette a funkcionális juh- és kecsketej, valamint hústermékek előállítását, a szarvasmarhák csülökszaru-keménységének vizsgálatát a sántasággal összefüggésben, továbbá az etológiai kutatásokat, így például a szarvasmarhák vérmérsékletének kapcsolatát a tej- és hústermelő képességgel. Megismertette a rektor a vendégeket a Halgazdálkodási Tanszék kutatásaival is, az angolna mesterséges szaporításától a halhús-készítmények eltarthatóságának új csomagolási módszerrel történő optimalizálásáig.
Kína szívesen együttműködik Magyarországgal az állattenyésztés fejlesztése területén, mondta az elhangzottakra reagálva a miniszter. Han Changfu megemlítette, hogy Kínában szinte azonos az egy főre eső húsfogyasztás a magyarországival, de míg hazánkban a 62 kilogramm fogyasztásból 27 kilogramm a sertéshús, Kínában a 60 kilogrammból 50 a sertéshús. Szeretnék növelni a szarvasmarha- és a juhtenyésztést az országban. A látogatás zártával a kínai miniszter meghívta hazájába dr. Tőzsér János rektort.