Japán tematikus kulturális hónappal kezdődött a tavasz a Szent István Egyetem gödöllői központjában. A JA-MA(rch) Fest ünnepélyes megnyitóján köszöntőt mondott dr. Tőzsér János rektor, dr. Szabó István, az egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, őexcellenciája Yamamoto Tadamichi, Japán magyarországi nagykövete, Emi Iwanaga, a budapesti Japán Alapítvány igazgatója és Tóth Tibor, Gödöllő alpolgármestere.
- Immár másfél éve vagyok Magyarországon és valahányszor magyar diákokkal beszéltem, úgy éreztem, hogy nagy érdeklődést mutatnak a japán nyelv és kultúra iránt. Annak külön örülök, hogy nemcsak Budapesten lehet tanulni japán nyelvet, hanem vidéken is, egyetemeken, főiskolákon, gimnáziumokban – mondta köszöntőjében Yamamoto Tadamichi, majd a következőkkel folytatta: – Tavaly júniusban Varsóban találkozott a magyar, a cseh, a lengyel, a szlovák és a japán miniszterelnök. A V4-ekhez csatlakozott Japán is és az elnökség úgy döntött, hogy az idei év a kapcsolat éve legyen. Amikor tavaly novemberben Orbán Viktor miniszterelnök Japánba látogatott, a Josai Nemzetközi Egyetem megalapította Közép-Európa Kutató Központját. Most a Magyarország és Japán közötti kulturális, oktatási és tudományos kapcsolatok felemelkedőben vannak. Örömömre szolgál, hogy a SZIE otthont ad a japán hónapnak.
A nagykövet arról is szólt, hogy a SZIE és a Josai Nemzetközi Egyetem közötti együttműködésnek köszönhetően lehetőség nyílik diákok és tanárok cseréjére. A tematikus hónaphoz kapcsolódóan idén először látogat el a SZIE-re két japán nyelvtanár, akik a program keretében nyelvoktatást végeznek. Őszintén reméli, hogy, a diák-diák és tanár-tanár kapcsolatok a két ország közötti együttműködést is erősíteni fogják. Befejezésül Yamamoto Tadamichi köszönetet mondott a JA-MA(rch) Fest megrendezésében közreműködőknek.
A megnyitón bemutatkoztak magyarul tanuló japán diákok, illetve verset mondott a két japán gyakornok Nana Shimizu tolmácsolásában, végül bemutatót tartott a gödöllői Jikishinkage Ryu Kenjutsu csoport.
*
A három gödöllői egyetemi kar közös szervezésében, japán vendégek részvételével zajló, március végéig tartó programsorozat keretében a földszinti rektori díszteremben keddtől fotókiállítás mutatja be a távoli ország világörökségi helyszíneit és a japánok hétköznapi életét.
A kiállítást bárki megtekintheti, de a programokon, mint például a heti több alkalommal meghirdetett japán nyelvórán, a Magyar - Japán Táncházon, a harcművészeti bemutatón, a kézműves foglalkozásokon, multikulturális vetélkedőn való részvételhez regisztrálni kell.
Balázs Gusztáv felvételei