A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és egyetemünk Állatorvos-tudományi Kara (ÁOTK) programot indít a menhelyi kutyák ivartalanításáért. Az erről szóló megállapodást október 4-én, az Állatok Világnapján dr. Kardeván Endre, élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár, országos főállatorvos, dr. Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke és dr. Sótonyi Péter, az ÁOTK dékánja írta alá. A kezdeményezést méltatta Pogány Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész.
A kóbor kutyák számának csökkentése érdekében 1000 gazdátlan, menhelyi kutya ivartalanítását végzi el a kar a VM és a NEBIH 10 millió forintos támogatásával. A program céljai a figyelemfelhívás, a nem kívánt eb szaporulatok megelőzése, az állat-egészségügyi helyzet valamint a gazdátlan állatok örökbefogadási esélyeinek javítása.
A program sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy az eb populáció mederben tartásának egyetlen megbízható eszköze az állatok ivartalanítása. Becslések szerint hazánkban a kutyáknak mindössze 5-10 százaléka ivartalanított. Amíg ez az arány nem javul jelentősen, addig nem várható a kóbor, illetve az állatmenhelyeken és az ebrendészeti telepeken gazdára váró ebek számának érdemi csökkenése.
Egy nem ivartalanított szuka és kan kutya, valamint ivaros leszármazottaik populációszabályozás nélküli sokasodása 6 év leforgása alatt akár 67 000 újabb állat születését eredményezheti. Egy ilyen képzeletbeli, 67 000 lakosú „kutyaváros" Magyarország 14. legnagyobb települése lenne. Az ebrendészeti feladatokat ellátó önkormányzatok évente közel 30 000 kutyát vesznek gondozásba - 2012-ben például minden 19. percben találtak egy gazdátlan állatot. A kóbor kutyák komoly állat- és közegészségügyi kockázatot hordoznak. E veszélyek csökkentése érdekében végrehajtott ebrendészeti intézkedések évente 2 milliárd forintos kiadást rónak az önkormányzatokra.
Dr. Kardeván Endre a dokumentum aláírása alkalmából rendezett sajtóeseményen elmondta: A VM, a NEBIH és az ÁOTK összefogásában megvalósuló kezdeményezés keretében 1000 állaton hajtják végre a műtétet. Ez jelentős számnak tekinthető, hiszen jelenleg nagyjából 8-10 ezer gazdátlan kutya él civil állatvédő szervezetek által üzemeltetett állatmenhelyen.
Dr. Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke hozzátette: Fontos cél az ivartalanítással kapcsolatos tévhitek eloszlatása is. A beavatkozás visszafogja az ebek szökési hajlamát, mérsékli a domináns viselkedést, csökkenti az időskori megbetegedések, így a daganatok előfordulásának veszélyét. A tévhitek közé tartozik, hogy a műtét után elkerülhetetlen az ebek elhízása. Ez csupán megfelelő táplálás kérdése. A kutyák egészségére nézve sokkal több pozitívuma van az ivartalanításnak, mint azt a legtöbben gondolják, a közegészségügyi és anyagi előnyökről nem is beszélve.
A HÉROSZ (Herman Ottó Magyar Országos Állat - és Természetvédő Egyesület) és a MATSZ (Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség) jelöli ki majd azokat a menhelyeket, amelyek gondozásában lévő állatok közül kiválasztják az ivartalanításra kerülő kutyákat.
A program oktatási szempontból is egyedülálló hozadékkal jár, hiszen a beavatkozást a kiválasztott ezer kutyán végzős hallgatók aktív bevonásával, tanári felügyelet mellett végzik el az ÁOTK-n.
Nemzetközi szinten is egyedülálló kezdeményezésről van szó, amelynek köszönhetően az állatorvostan-hallgatók az ivartalanítás tekintetében jóval felkészültebben lépnek ki az egyetemről – hangsúlyozta dr. Sótonyi Péter. Húsz-harminc éves gyakorlattal rendelkező oktatók vezetésével és felügyeletével valamennyi felsőéves egyetemi hallgató aktívan részt vehet a kutyák műtéti altatás előtti vizsgálatában, előkészítésében, az operáció végrehajtásában és a műtét utáni feladatok ellátásában. Kiemelte, hogy míg más állatorvos-képző intézményekben a hallgatók átlagosan fél-egy ilyen műtét elvégzésében szereznek gyakorlatot, az ÁOTK-n 2-3 műtét jut majd egy diákra.
Pogány Judit közismerten rajong az állatokért, számos gazdátlan kutya köszönheti a művésznőnek új otthonát. A színművész a program kapcsán hangsúlyozta, mindenkinek csak javasolni tudja, hogy vásárlás helyett menhelyről fogadjon örökbe négylábú társat, hiszen az a hála és ragaszkodás, amit ezek a kutyák új gazdájuknak nyújtani tudnak, páratlan. Bízik benne, hogy a programnak köszönhetően mielőbb állandó otthonuk lesz ezeknek a kutyáknak, akiket új gazdájuknak már nem kell ivartalanítani, ami pedig a felelős kutyatartás egyik legfontosabb lépése.
A program, amelyben csak megfelelő oltásokkal rendelkező, chippel ellátott kutyák vehetnek részt, előreláthatóan 2014 őszére fejeződik be. A megállapodó felek reményei szerint sikeres működés esetén a kezdeményezést újabb hasonló programok követhetik.