Február 20-án a Szent István Egyetem rektori dísztermében roadshow jellegű kerekasztal-beszélgetésen ismertették az egyetemi és főiskolai sportélet fejlesztésére hivatott Hajós Alfréd Tervet és annak részleteit.
A tervet dr. Kiss Ádám professzor, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség (MEFSZ) elnöke mutatta be. Elmondása szerint a MEFSZ legfőbb feladata az egyetemi és főiskolai sportlehetőségek fejlesztése, támogatása.
A MEFSZ különlegessége, hogy a 8 tagú elnökségbe 2 főt a HÖOK delegál.
A terv névadója, Hajós Alfréd, az első újkori olimpián gyorsúszásban 100 és 1200 méteren is aranyérmet nyert. Tanulmányai befejezése után híres építész lett, ő tervezte a Margit-szigeten található Nemzeti Sportuszodát is.
Előadásában dr. Kiss Ádám kifejtette, hogy a sport nem csak az egyénre hat, hanem az egyénen keresztül a gazdaságra is. Ha egy ember sportos életmódot folytat, az egészségi állapota javul, így kevesebb táppénzt kell utána fizetni, melyen felül termelési aktivitása is nő, s ezzel hozzá tud járulni a gazdaság növekedéséhez. Ezért elengedhetetlen, hogy sportosabb nemzetté váljunk. Az egyetem pedig az utolsó lehetőség arra, hogy életmódot változtasson az ember. A Szent István Egyetem képzéseire általában jellemző, hogy a hallgatók akkor szerezhetik meg diplomájukat, ha legalább két féléven keresztül felveszik a testnevelés órákat. Mivel ez a követelmény nem minden egyetemen van jelen, a SZIE ebből a szempontból is kiemelkedik a többi intézmény közül.
A MEFSZ tervei között szerepel, hogy az elkövetkező 7 évben (2013-2020) a sportoló diákok 10%-os arányát 20%-ra növeljék. A fejlesztésekkel a szabadidős sportlehetőségeket, a versenysportot, valamint mindezek intézményi és infrastrukturális feltételeit szeretnék fejleszteni. Ezen felül a kommunikáció fejlesztésére is nagy szükség van, hiszen éppen a tájékoztatón derült ki, hogy a 2015-ös Rögbi Egyetemi Európa Bajnokságot várhatóan Gödöllő és azon belül is a SZIE rendezi.
Dr. Freyer Tamás testnevelő tanár, a MEFSZ alelnöke elmondta, hogy az egyetemeken belüli és az egyetemek közötti versenyekkel lehetne kezdeni a Hajós Alfréd Terv megvalósítását, így nőhet a hallgatók sportolási kedve, ezen felül, hogy ha egy sportágban is sikeres egyetem mezét viselhetik a diákok, akkor a testedzés presztízskérdéssé válhat számukra. Mindezen felül fontos feladat az élsportolók kettős életpályamodelljének segítése.
Dr. Kovács György, a MEFSZ sportszakmai tanácsadója bemutatta a már most is működő, de fejlesztendő sportpont rendszert, mellyel szintén segíteni szeretnék a sportolni vágyók körének bővülését. A rendszer lényege, hogy a sportolók pontokat gyűjtenek a különböző versenyek eredményének függvényében, melyet későbbiekben ajándékokra és egyéb tárgyakra lehet beváltani. Terveik között szerepel, hogy a legtöbb pontot gyűjtő hallgató egy nemzetközi eseményre juthasson ki, vagy egyéb nagy értékű „nyereményre” válthassa be pontjait. Idén ezt a pontgyűjtést márciustól indítják, végét pedig a 2013-as EFOTT jelenti, ahol beválthatók a gyűjtött pontok. Az EFOTT már tavaly is sportosabb volt, mint eddig. Távolabbi terveik között szerepel, hogy az EFOTT rendezvényeket ne csak a szórakozás töltse ki, hanem olyan sportágak döntői, mint például a strandröplabda, strandfoci.
Dr. Solti László rektor emlékeztetett rá, hogy rektori programjában kiemelt jelentőséget kapott a hallgató vonzerők fejlesztése, beleértve a sportot is. Hozzátette: mivel Gödöllő közel fekszik a fővároshoz és tömegközlekedési eszközökkel is jól megközelíthető, könnyen juthatnak el a szurkolók és a versenyzők is az egyetemen rendezett eseményekre. A kollégium kiváló állapotban és felszereltséggel rendelkezik, így kiválóan alkalmas az elszállásolásukra is.
A megbeszélésen az is elhangzott, hogy a londoni olimpiára egyetemi egyesületként egyedül a GEAC adott versenyzőt Deák Nagy Marcell atléta személyében, akiről edzője, Benkő Ákos - az egyetemi sportklub elnöke - azt is elmondta, ő hazánkban is kívánja folytatni sportpályafutását.