Vissza a normál nézetre

Szent István szoborral gazdagodott egyetemünk

Három esemény történt egy ünnepségen november 13-án az egyetem gödöllői központjában. Az intézmény újabb öt évre szerzett akkreditációt felsőoktatási tevékenységének folytatására, átadták a SZIE Aranyérmet dr. Fodor László professzornak, majd Balog Zoltán miniszter és dr. Solti László rektor felavatták Szent István közadományból készült mellszobrát, Varga Attila alkotását.

 

A Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) Plénumának döntése értelmében a Szent István Egyetem 2017-ig szóló akkreditációt szerzett. Az erről szóló hivatalos Akkreditációs Oklevelet Balázs Ervin, a MAB elnöke adta át Solti László rektornak.

- Az egyetem megalakulása óta több integrációs folyamatot is átélt. Megítélésünk szerint mára megtalálta a kor feltételeihez és minőségi igényeihez illeszkedő struktúráját – mondta az akadémikus. Hozzátette: a látogató bizottság, aminek maga is tagja volt, elismeréssel nyilatkozott az egyetem önértékeléséről.

Ezt követően dr. Solti László rektor átadta a SZIE Aranyérmet dr. Fodor László professzornak. Méltatásában a többi között elmondta, hogy kollégája 1997-2000-ig az Állatorvos-tudományi Egyetem rektorhelyettese, majd az integrációt követően 4 évig az Állatorvos-tudományi Kar dékánhelyettese volt, 2004 és 2012 között pedig a dékánja.

Fő kutatási területe a háziállatok különféle, baktériumok okozta fertőző betegségei.

Dr. Fodor László minden tevékenységét a szakmai elhivatottság, a kar és az egyetem iránti mély elkötelezettség, szolgálat és alázat jellemzi. Munkája, kötelességtudata, kompromisszumkereső egyénisége, fáradhatatlansága az egyetem többi munkatársában és tárgyalópartnereiben egyöntetű elismerést és tiszteletet ébreszt. Erkölcsi szilárdsága nemcsak a hallgatóknak, hanem az oktatóknak is példaképül szolgál.

A szoboravatással kapcsolatban dr. Solti László az ünnepségen elmondta, sokakban keltett hiányérzetet, hogy az egyetemen nem volt méltó szobra a névadó államalapító királynak. Igényes műalkotás vásárlására nem gondolhatott az egyetem, hiszen anyagi feltételei egyre szűkösebbek.

- Idén tavasszal Koósné Török Erzsébet könyvtári főigazgató felvetette az ötletet, hogy gyűjtést lehetne indítani egy az egyetemünkhöz és névadónkhoz méltó szobor felállítására. Fél év alatt az ötlet megvalósult, ami túlnyomórészt az ő fáradhatatlan szervezésének köszönhető és a közel 90 adományozónak, öregdiákoknak, dolgozóknak, külső partnereinknek, akik önzetlenül az ügy mellé álltak. Fogadják hálás köszönetünket érte. Bár csak egy oklevéllel ismerjük el adományaikat, a szobrot látva talán önök is büszkék lesznek arra, hogy egy nemes ügyet támogattak. Külön megtiszteltetés számunkra – fejezte be gondolatait a rektor -, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrás minisztere is hozzánk hasonlóan érezhet, hiszen zsúfolt programja ellenére elfogadta meghívásunkat.

A tárcavezető beszédének elején elmondta, hogy miközben gondolatainkat és napjainkat a számok, a szabályzók, a változtatások, a hatékonysági mutatók uralják, amikor a többség azon gondolkodik, hogy neki mi jár, és azt hogyan lehetne valahonnan megszerezni, vannak, akik adománnyal járulnak hozzá egy szobor felállításához.

- Így kell ezt csinálni! - méltatta a kezdeményezést és annak megvalósítását.

Balog Zoltán kiemelte: Szent István életműve arra tanít, hogy akármennyire is szorítanak bennünket a hétköznapok gondjai, sosem szabad elfelejtkezni arról, hogy minden szakma és építő cselekedet alapja a tiszta erkölcs. Különösen fontos erre felhívni a figyelmet akkor, amikor a különböző válságok mélyén felfedezhető az erkölcsi válság, amely bizalomvesztésben mutatkozik meg. Az emberek közül sokan úgy vélik, hogy nem méltó bizalmukra az állam, mert nekik nem fog segíteni. Ezért megpróbálják a legtöbbet megszerezni abból, amit az állam nyújtani tud. Ezen a szemléleten kell változtatni az oktatásban és a gazdasági berendezkedésben is, hangsúlyozta a tárcavezető. Világos, átlátható, felelős viszonyokat kell kialakítani, annak érdekében, hogy a munka eredménye ne csak az egyént, hanem a közösséget is gyarapítsa.

Balog Zoltán nagyrabecsüléssel szólt arról, hogy a szobor avatását összekötötték az egyetem Akkreditációs Oklevelének átadásával.

A szobrot Balog Zoltán és Solti László avatta fel, majd Főtisztelendő Mészáros István, a Szent István király herma és ereklyék őre áldotta meg.

A szobor adományokból, támogatásokból készült. 81 egyéni adományozó és 8 cég, vállalkozás 500 Ft-tól 500.000 Ft-ig terjedő adományokkal járult hozzá a műalkotás felállításához.

A mellszobor talapzatán Szent István Intelmeiből a „…semmi sem emel fel, csakis az alázat...” idézet olvasható.

Az ünnepség műsorában Benedek Krisztina, Géczi András, Pertis Szabolcs és Horváth Zoltán működtek közre.

*

Varga Attila kőszobrász és díszítőszobrász tanulmányait a Bokányi Dezső Építő és Díszítőművészeti Szakképző Iskolában végezte. A kőfaragó végzettséget négy éves, a díszítőszobrász szakmát két éves gyakorlati képzés után szerezte meg. A Kőfaragó és Műkőkészítő Vállalkozók Országos Ipartestülete támogatásával végzett el egy európai színvonalú, akkreditált, brüsszeli mesterképzést, mely a kézműves mesterségek hagyományainak őrzésére törekszik.

 

Balázs Gusztáv felvételei