Több mint 4000 látogató a Kutatók Éjszakája programjain
Minden várakozást felülmúlt az idei Kutatók Éjszakája programsorozat látogatottsága szeptember 28-án a Szent István Egyetemen: a tavalyihoz képest másfélszer több (4050 fő) regisztrált látogató összesen 73 izgalmas bemutatót és előadást tekinthetett meg 15 helyszínen.
Nagyon népszerű volt a SZIE-helyszínelők c. programsorozat, amely a Genetika és Növénynemesítés Tanszék laborjaiban folyt. Nemcsak növényi, hanem humán DNS-t is izolálhattak az érdeklődök. Csak egy kis nyálmintára volt szükség és a saját DNS-üket egy kis csepp alakú üvegcsében nyakláncra felfűzve vihették haza a vállalkozó szelleműek.
Idén is nagy érdeklődés övezte az Aulában megrendezett Kísérletek Éjszakája programot, amelyen az előző évekhez hasonlóan sok gyermekes család vett részt. A kísérletek között szerepeltek otthon, mindenki által elvégezhető kísérletek, melyek közül az étkezési keményítős védőburokkal ellátott, 3. emeletről leejtett és épen maradt tojás aratta a legnagyobb sikert. Ugyanakkor különlegesebb, a mindennapi életben általában kevesek által elérhető anyagokkal is találkozhattak az érdeklődők, mint például a folyékony nitrogénes gránátvető vagy az épület előtti szökőkútban felrobbantott széndioxid-bomba, de nagy keletje volt a héliummal telt lufiknak is.
A Botanikus Kertben a tavalyinál egyharmaddal több látogató regisztrált. A kert programjai a középkor világába csalogatták a látogatókat, melyek közül a legsikeresebbek a középkori ízek (különleges lekvárok, fűszerek és szörpök) kóstolója, a középkori lóbemutató, lovaglás, íjászat és viselet, valamint a Növényvédelmi Intézet által rendezett póksimogató és mézkóstoló voltak. Számos érdeklődőt vonzott a „Nem boszorkányság!” és a középkori gyógy- és fűszernövények bemutatói, valamint a Pénzügyi és Számviteli Intézet érdekes, szórakoztató pénzügyi kérdései, játékai. A másfélszeres túljelentkezéssel induló Növények a sötétség leple alatt c. esti kalandtúra nemcsak a gyerekek kedvence volt, a felnőttek számára is több meglepetést és érdekességet tartogatott.
Az egyik legnépszerűbb program idén is a Gyógyító növényvilág volt, ahol minden bajra találtak orvosságot a látogatók. A gyerekek nagyon élvezték a Minipredátorok mikroszkópos vizsgálatát és persze a Kamrapolc ínyencségeit is. Az illatkvízben pedig kiderült, hogy a fiúknak jobb az orruk, mint a lányoknak.
A pókok és emberek című program minden korcsoportot megmozgatott, pókot simogattak meghallgathattak egy érdekes előadást és mikroszkópon is tanulmányozták őket. A legfiatalabb és legbátrabb "póksimogató" egy alig több mint egy éves kislány volt.
A Környezetünk legendás gyomnövényei című programon sok érdeklődőt vonzott a különböző mézek kóstoltatása, valamint a növénybemutató. Az ovisok nagy szakértelemmel kóstolgatták a mézeket. Úgy tűnik, számukra a vegyes méz az örök favorit.
Az „Élet a Földön 50 év múlva” címmel meghirdetett egyéni rajzpályázatra a tavalyihoz képest 2,5-szer több, összesen 194 pályamű érkezett be.
Nyertesei a következők:
Óvodás korcsoportban:
I. Czibak Milán, Tessedik Sámuel Evangélikus Szeretetotthon és Családok Átmeneti Otthona
II. Melovics Lilien, Táncsics Mihály úti Óvoda, Mazsola csoport
III. Kuti Donát, Táncsics Mihály úti Óvoda, Mókus csoport
Különdíjas: Lőkös Laura, Egyetem téri Óvoda, Maci csoport
Alsótagozatos korcsoportban:
I. Csécsei Lili Kira, Damjanich János Általános Iskola 3. a
Megosztott II. Bori Nóra, Hajós Alfréd Általános Iskola 4. a és Tusor Bálint, Damjanich János Ált. Iskola 3. a
III. Jacsó Míra, Damjanich Általános Iskola, 4. b
A Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár különdíját kapta Császár Inez, Damjanich János Általános Iskola 1. d és Kerekes Mátyás Erkel Ferenc Általános Iskola 1. a
Felsőtagozatos kategória:
I. Juniki Mária, Szent Imre Katolikus Általános Iskola 8. a
II. Csík Miklós, Damjanich János Általános Iskola 8. b
Megosztott III. Mandák Emese, Damjanich János Ált. Iskola 5. c és Pesti Márta, Damjanich János Általános Iskola 5. c
A gödöllői önkormányzat különdíját kapta Nagy Dóra, Damjanich Általános Iskola 6. c Japán turisták Gödöllőn 2062-ben c. rajzával.