Vissza a normál nézetre

A város-vidék kapcsolatrendszer kölcsönösen előnyös lehet

Az Európai Unió Régiók Bizottságának elnöksége március 4-én a Gödöllői Királyi Kastélyban ülésezett. A tanácskozáson mind Gémesi György polgármester, mind Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára vendéglátóként köszöntötte a résztvevőket. Egyetemünk professzora elmondta, évtizedek óta tanít Gödöllőn.

Ángyán József Város és vidék a regionális politikában és a vidékfejlesztésben címmel tartott előadást. Kiemelte, hogy a város és vidéke évszázadokon át kölcsönös egymásra utaltságban és együttműködésben létezett. Megfelelő fejlesztések esetén a globális világgazdaság, az ipari termelés ellenére is megvalósulhat, hogy a vidéki termékek, mindenekelőtt a jó minőségű, egészséges és biztonságos élelmiszerek jelentős hányada a közeli városi piacokon találjon vevőre és így stabil, a globális rendszereknek kevésbé kiszolgáltatott, környezet terhelő szállítástól mentes, fenntartható gazdasági rendszerek alakíthatók ki. Így biztosítható, hogy a város-vidék, mint gazdasági egység, a lehető leghatékonyabban és erőforrásait megtartva tudjon a globális gazdasági rendszerekhez csatlakozni, előnyös gazdasági kapcsolatokat létesíteni. A kölcsönösen előnyös város-vidék kapcsolatrendszer a lakó, rekreációs, kulturális és turisztikai funkcióban is megjeleníthető.

Az EU támogatáspolitikájában jelenleg szétválik a város-, a terület- és a vidékfejlesztés. Előbbieket a strukturális, a kohéziós politika, utóbbit az agrár- és vidékfejlesztési politika finanszírozza. Mind a kettő beleütközik a maga korlátaiba és mindkét oldalon megfogalmazódik, hogy a várost és a vidéket együttesen kell nézni. Nem lehet egymástól teljesen elszigetelten kezelni ilyen rendszereket, még a támogatások terén sem. A vidékpolitika részéről hazánk érdekelt a város-vidék kapcsolatrendszer újrafogalmazásában, egyfajta új társadalmi szerződés megkötésében, hangsúlyozta Ángyán József.

 A most készülő, Magyarország vidékpolitikai vízióját tíz éves távlatban megfogalmazó vidékfejlesztési stratégia kiindulópontja az a „Vidéki térségek európai kartájában 1996-ban megfogalmazott gondolat, hogy „Város és vidéke közös sorsban osztoznak, a vidék gerince pedig a mezőgazdaság”.