Vissza a normál nézetre

Foglalkoztatási Fórumon egyeztettek a kistérség munkaerő-piacának szereplői

Elkezdődött a Gödöllői Kistérségi Foglalkoztatási Paktum gyakorlati munkája: a paktum parlamentjének számító Foglalkoztatási Fórum első gyűlésére november 17-én, a Szent István Egyetem Állásbörzéjén került sor. A paktum tagjai olyan kérdéseket vitattak meg, mint a pályaorientáció, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása valamint a közösségi közlekedés hiányosságainak a foglalkoztatásra gyakorolt hatása.

A paktum tavaszi helyzetfelmérése szerint a kistérség foglalkoztatási helyzetének javításához egy pályaorientációs rendszerre lenne szükség. A foglalkoztatást jelentősen hátráltatja, hogy a képzési kínálat nem alkalmazkodik a munkaerő-piaci kereslethez, így a folyamatosan kibocsátott képzett munkaerő elhelyezkedése a betöltetlen munkahelyek ellenére nehézségbe ütközik.

Kocsi Tamás, a Madách Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium igazgatója szerint többségében nem a munkaerőpiac szempontjai vezérlik az iskola képzéseit, hanem a gyerekek és a szülők, inkább érzelmi, mint értelmi alapon. Érdemi változás akkor lesz, ha a normatív finanszírozást egy, a humán értékek fejlesztésében, de legalább megőrzésében érdekelt szemléletű gazdálkodás váltja fel.

A fórum résztvevői megállapították, hogy a munkanélküliség mellett megjelenő betöltetlen állások problémakörét gyakorlati képzéssel, pályaorientációs rendszerrel és információáramlással lehet megoldani.

A paktum helyzetfelmérése megállapította, hogy a megváltozott munkaképességűek, illetve a fogyatékkal élők foglalkoztatására jelenleg a kistérségben működő munkáltatók nincsenek felkészülve. Varga Krisztina, a Kontakt Alapítvány munkavállalási tanácsadója szerint Magyarországon jellemző, hogy nincs az atipikus foglalkoztatási formáknak bevett gyakorlata. Megoldás elsősorban a sztereotípiák csökkentése lehet, emellett szükség van releváns tájékoztatásra a foglalkoztatással kapcsolatban és nagyobb munkahelyeken olyan tanácsadókra, akikhez fordulni tudnak a megváltozott munkaképességű munkavállalók.

A műanyag fröccsöntéssel foglalkozó Richard Fritz Kft. aszódi telephelyén jelenleg 12 megváltozott munkaképességű munkavállalót alkalmaznak, 4 főre a Munkaügyi Központ Gödöllői Kirendeltségének segítségével sikerült bér- és bérjárulék támogatási segítséget is igénybe venni.

A foglalkoztatási paktum felmérései alapján számos munkaadó nyitott megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatására, azonban ennek megvalósításához nem áll rendelkezésükre megfelelő információ, tudás és módszertan. A kistérségben több olyan civil és közhasznú szervezet működik, amely széleskörű tudással és gyakorlattal rendelkezik a megváltozott munkaképességűek munkahelyi integrációját illetően, azonban számukra gyakran a munkaadók elérése jelent problémát. A paktum szándéka e folyamat segítése. Egy projekt keretében felmérés készül a térség munkaadóinak igényeiről, problémáiról, jó és rossz tapasztalatairól a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával kapcsolatban, hogy azokat kiértékelve, a Közép-magyarországi Munkaügyi Központ munkatársaival és a térség civil szervezeteivel együttműködve hatékony megoldások szülessenek.

A térségben a munkavállalóknak és munkáltatóknak egyaránt gondot okoz a megfelelő mobilitás a nem kielégítő közösségi közlekedés folytán. A vállalatokra aránytalanul nagy terhet ró munkavállalóinak munkába szállítása. A buszjáratok összehangolásának igénye a fórumon is felmerült. A megbeszélésen a BKV és a BKSZ és Volán Egyesülés képviselői arra biztatták a cégeket, hogy adjanak információt az önkormányzatoknak a műszakok kezdési időpontjáról, az utazók várható számáról. A regionális közlekedésszervező irodák minden kistérségben szerveznek menetrend egyeztetéseket, melyeken a cégeket az önkormányzatok képviselik.

*

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló Gödöllői Kistérségi Foglalkoztatási Paktum célja partneri együttműködés kialakítása a munkaerőpiac különböző szereplői között a térség foglalkoztatási és gazdasági helyzetének fejlesztése érdekében, beleértve a foglalkoztatási szint növelését, új munkahelyek teremtését, a meglévő munkahelyek védelmét, a térségi humán-erőforrás fejlesztését, a hátrányos helyzetű csoportok munkaerő-piaci reintegrációját, a képzések munkaerő-piaci igényekhez való igazítását.

Magyarországon idáig mintegy 50 foglalkoztatási paktumot kötöttek.

A gödöllői kistérségi paktum a GAK Nonprofit Kft. sikeres pályázata révén alakulhatott meg, és a „Kistérségi együttműködés a helyi gazdasági és foglalkoztatási potenciál erősítésére” című projekthez kapcsolódik, amely „A helyi és határon átnyúló foglalkoztatási megállapodások” című, TÁMOP-1.4.4-08/1 kódszámú pályázati program keretében valósul meg. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 23 és fél millió Ft.