Hatvan szervezet írta alá szeptember 22-én a Gödöllői Kistérség Foglalkoztatási Paktumának alapító okiratát az Erzsébet Királyné Szállodában. Az együttműködés célja a térség foglalkoztatási szintjének növelése. A Szent István Egyetem részéről Reinhardtné Barkóczy Emese a foglalkoztatási paktum irányító csoportjának a tagja.
A gödöllői kistérség – kihasználva komparatív előnyeit – Közép-Európa egyik legdinamikusabban fejlődő kistérségévé válik. Egyetemi bázisának, szellemi hátterének és élénk vállalkozási aktivitásának köszönhetően innováció orientált gazdasági fejlődést valósít meg. A gazdaság főáramába bővülő számban kapcsolódnak be hátrányos helyzetű rétegek is. A kistérség megtartja szakképzett munkaerejét és diplomásait, amelynek alapja a vállalkozások részvételével eredményesen működő képzési és szakképzési rendszer, a vonzó és biztos megélhetést kínáló munkahelyek – ezt a jövőképet vázolták fel 2020-ra a frissen alakult foglalkoztatási paktum tagjai.
– Kötelességünk és felelősségünk a kistérség lakói számára a komfortérzet biztosítása, amihez hozzátartozik a munkahelyek létrehozása és megtartása – mondta az ünnepélyes aláíráson dr. Gémesi György, a Gödöllői Kistérség Önkormányzatainak Többcélú Kistérségi Társulása elnöke.
A formálódó partnerségben elsődleges cél a megállapodást aláíró szervezetek szerepvállalásának, érdekeinek tisztázása a paktumon belül. Fontos, hogy tudatosodjon minden szereplőben, hogy miért vesz részt a paktumban, milyen elvárásai vannak, és mivel tud hozzájárulni a közös munkához. Gombás József foglalkoztatási paktum szakértő szerint egy paktum lényege, hogy minden piaci szereplő hozza a saját tudását, kompetenciáit, jó szándékát a partnerség elvén.
– A Gödöllői kistérségben minden alapvetés adott ahhoz, hogy létrejöjjön egy méltányos együttműködés a remélt haszon érdekében – és ez a haszon a foglalkoztatás szintjének növelése – hangsúlyozta rövid előadásában Gombás József.
Az uniós projekt keretében megvalósuló partnerség szervezése idén februárban kezdődött és a GAK Nonprofit Kft. sikeres pályázata révén alakulhatott meg. Első lépésként elkészült a Gödöllői kistérség helyzetfeltáró kutatása, amelynek segítségével a térség szereplői megismerhették a kistérség foglalkoztatási helyzetét, a munkanélküliség okait, a kistérségi kapcsolatrendszerek elégtelenségét, a szakember utánpótlás hiányosságait. A helyzetfeltárás megállapításait felhasználva széleskörű stratégiaalkotási folyamat kezdődött, s ennek eredményeképpen elkészült a gödöllői kistérség foglalkoztatási stratégiája, amely tartalmazza a foglalkoztatási paktum aláírói által közös célnak tekintett kitörési pontokat.
A paktumon belül elsőbbséget kapott a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások fejlesztése. A munkaerő-piac igényeinek megfelelő képzési rendszer kialakítása, hatékony pályaorientációs rendszer működése a partnerek által a paktum egyik legfontosabb feladataként fogalmazódott meg. A képzőintézmények általában nem nyújtanak segítséget a tanulók pályaorientációjában, illetve gyakorlati hely keresésében. A tanulók végzése után nem jellemző a karrierkövetés, ami nehezíti a munkaerő-piaccal való kommunikációt. Több cég jelezte, hogy olyan gyakornokokat keres, akik hosszú távon gondolkodnak és a betanulás után a cégnél helyezkednének el. Ez a munkáltatói hozzáállás megteremti a lehetőséget egy jól működő gyakornoki rendszer kialakítására.
A térségben a munkahelyek nagyrészt rendelkezésre állnak, nem a munkahelyek hiánya a fő probléma. Mára a vállalkozások fejlődésének egyik legfőbb akadályává vált a szakképzett munkaerő hiánya. A kistérségben magasan kvalifikált munkaerő mellett hiányszakmák is megjelentek, amik elsősorban a szak- és betanított munkásokat foglalkoztató vállalkozásoknál okoz problémát.
– A partnerségnek már az előkészítés szakaszában is van kézzelfogható eredménye: szervezés alatt áll egy olyan szakirányú képzés, amelyre a paktum egyik munkáltató tagjának volt szüksége – nyilatkozta Horváth Terézia, a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ Gödöllői Kirendeltségének vezetője, aki kölcsönös információcserét, bővülő kapcsolatokat, ennek révén a munkaerő kereslet és kínálat összehangolását várja a Paktumtól.
Horváth Terézia szerint a kommunikációra minden piaci szereplőnek szüksége van.
– A foglalkoztatási paktum tulajdonképpen egy asztalhoz ülteti a munkaerőpiac minden szereplőjét és nagyobb rálátást biztosít a kistérség munkaerő-piaci folyamataira, a felmerülő igényekre.”
A műanyag fröccsöntéssel foglalkozó, Aszódon 500 főt foglalkoztató Richard Fritz Kft. HR vezetője, Czompa Judit kiemelte a tapasztalatcsere lehetőségét:
– Vállalatunknál és másutt is problémás a szülési szabadságról visszatérő kismamák munkába állása, erre saját programot is indítunk 2011-től, de a paktum többi nagyvállalati tagjaitól is várjuk a „best practice” ötleteket. A megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatosan szívesen osztjuk meg a nálunk kialakított gyakorlatot azokkal a tagokkal, akik esetleg most vagy jövőre kezdenek a bevezetéshez.
– Egy iskola sikerének egyre inkább az a fokmérője, hogy milyen életkezdési lehetőségeket tud a végzett tanulók számára biztosítani – mondta Kocsi Tamás, a Pest Megye fenntartásában működő Madách Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium igazgatója. – Az országban általánosságban óriási szakadék tátong a képzés és a munkaerőpiac között, a szülők diplomát álmodnak a kettes érettségivel rendelkező gyereknek is, miközben vészesen fogy azoknak a száma, akik szakmát akarnak tanulni. Úgy gondolom, helyi szinten is sokat lehet tenni az iskola közösségi érdekeket szolgáló szerepének erősítésére.
Kocsi Tamás elmondta, az iskola tervei között egy vegyésztechnikus képzés beindítása szerepel, mert Gödöllő területén számos gyógyszeripari konszern működik, melyek igényelnék a szakképzett munkaerőt.
Az együttműködési megállapodás aláírói egyetértettek abban, hogy a foglalkoztatási paktum sikeréhez természetesen szükségesek lesznek megfelelő kormányzati intézkedések, de még inkább a helyiek akarata és kitartása. A gazdasági és társadalmi szervezeti háttér és kapacitások egyedülállóak a kistérségben. Ezek mozgósításához, az erőfeszítések összeadásához viszont szükséges a partnerség-építés, amelyben a foglalkoztatási paktumnak fontos szerepe van.
A paktum nyitott együttműködési szerveződés. A szerződők és támogatók köréhez bármikor lehet csatlakozni, és kilépni. A TÁMOP-1.4.4-08/1-2009-0037 számú projektre az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 23,5 millió Ft.