Vissza a normál nézetre

Kutatóegyetemi és TÁMOP pályázat

A Szent István Egyetem Szenátusa január 14-i ülésén rendkívüli napirendként tárgyalta és egyhangúlag támogatta egyetemünk részvételét az Oktatási és Kulturális Minisztérium által meghirdetett „kutatóegyetemi", továbbá a „Felsőoktatás minőségének javítása a kutatás - fejlesztés - innováció - oktatás fejlesztésén keresztül" című TÁMOP pályázaton.

Mindkét pályázat elkészítését egyhangúlag támogatta a Gazdasági Tanács is. A közeli benyújtási határidők miatt már javában zajlik a munka. Dr. Solti László rektor azt kérte a karok minden oktatójától és kutatójától, hogy a siker érdekében valamennyi igényelt adatot haladéktalanul bocsássanak a koordinátorok rendelkezésére.

Az Oktatási Minisztérium január 11-én hirdette meg a „Kutatóegyetemi pályázatot" január 29-i beadási határidővel. A felhívás szerint a kiemelkedő színvonalú képzést nyújtó, a tudományos életben elismert, az Európai Kutatási Térség kutatási tevékenységéhez kapcsolódó egyetem - a kormány által meghatározott feltételekkel - „kutatóegyetem" minősítést kaphat. A „kutatóegyetem" jelentős hazai és nemzetközi kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységet végez, amelynek eredményét az oktatásba közvetíti, a tehetséggondozást a képzés minden szintjén kiemelt feladatként végzi, kiemelkedő teljesítményt nyújt a doktori képzés területén, valamint mind a kutatás, mind a képzés területén széles körű nemzetközi együttműködéssel rendelkezik, továbbá országos, illetve regionális vezető szerepet lát el.

Miután a részletes pályázati felhívásból (megtekinthető az OKM honlapján) kiderült, hogy a doktorképzés kulcsfontosságú mérőszám lesz az értékelés során, és nemzetközi mutatókkal igazolt tudományos teljesítményt várnak el a pályázó szervezeti egységektől, a Szent István Egyetem a doktorképzést folytató karaival (Állatorvos-tudományi Kar, Gépészmérnöki Kar, Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar) pályázik a címért.

Bár a kutatóegyetemi minősítés önmagában nem jár pénzbeli támogatással, mégis minden egyetem alapvető érdeke, hogy ezért a címért versenybe szálljon, mert az ide vonatkozó kormányrendelet szerint a kutatóegyetem minősítéssel rendelkező felsőoktatási intézmények részére külön eljárás alapján többlettámogatás adható. Azaz csak ennek birtokában lehet bizonyos támogatásokhoz hozzáférni.

A sürgető feladatok miatt a pályázat-készítő csoport - a négy említett kar dékánjainak javaslata alapján - már meg is szerveződött. Tagjai: dr. Bakonyi Tamás egyetemi docens (ÁOTK), dr. Hajós László egyetemi tanár (GTK), dr. Kalácska Gábor egyetemi tanár (GÉK) és dr. Kriszt Balázs (MKK) egyetemi docens, vezetője dr. Hornok László akadémikus, rektorhelyettes.

Az előterjesztés tárgyalásakor dr. Hornok László elmondta, úgy érzi, hogy be tudunk kerülni a nyertesek közé. A pályázat ugyanis rendkívül nagy súlyt helyez a doktori képzésre, melyben a Szent István Egyetem évek óta jól teljesít. A pályázat kiírója más területeken is rendkívül magas követelményeket állít a kutatóegyetem minősítést elnyeri kívánó intézmények elé. Be kell mutatni például az oktatók és kutatók innovációs és minőségi publikációs teljesítményét, idézettségét, a hasznosult szabadalmak számát. Fontos szempont az értékelésben, hogy létezik-e és milyen mértékű a külföldi hallgatók képzése, továbbá fogad-e az egyetem külföldi vendégoktatókat és meghívják-e külföldre az intézmény tanárait.

Mindenkinek nagyon hasznos a munkája intézményünkben, de amikor fajlagos mutatókat vizsgálnak, akkor az egyetemi karokkal célszerű elindulni a pályázaton, érvelt dr. Hornok László.

Január 5-én jelentette meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a TÁMOP-4.2.1.B-09/1/KMR pályázatot „A felsőoktatás minőségének javítása a kutatás - fejlesztés - innováció - oktatás fejlesztésén keresztül" címmel. Ennek február 15-e a benyújtási határideje. A Közép-Magyarországi régióban várhatóan négy intézmény nyerhet egyenként 1,5-3,5 milliárd forint támogatást, 5 % önrész mellett.

A pályázati útmutató alapján és az NFÜ-nél elhangzott tájékoztatón szerzett információkból kitűnik, hogy ez lesz a kutatóegyetemek támogatására szánt pénzügyi forrás, emlékeztetett rá a szenátusi előterjesztés.

Egyetemünk ugyancsak a doktori képzést folytató karok vezényletével készíti pályázatát négy szakmai pillérrel. Ezek a fenntartható fejlődés, a klíma-energiagazdálkodás, a zoonózisok és új/terjedő kórokozók - közegészségügyi kérdések, valamint az egészséges élelmiszer alapanyag előállítása a GTK, a GÉK, az ÁOTK és az MKK vezérletével (a pillérek sorrendje szerint), de további, a Közép-Magyarországi Régióban illetékes egységek bevonásával. A pályázatot konzorciumként szeretné egyetemünk benyújtani. A konzorciális tárgyalások során az egyetem a megegyezés alapfeltételének tekinti, hogy legalább három téma domináns vezetője kíván lenni, bárkivel köti is az együttműködést. A Szent István Egyetem részére megcélzott támogatás 1,5-2 milliárd forint. A projekt menedzsere dr. Vasa László egyetemi docens lesz.

Dr. Hornok László rámutatott, hogy a pályázat előtérbe helyezi a műszaki és természettudományos képzést. Kedvező lehet számunkra, hogy a Szent István Egyetem hét doktori iskolájából három ezeken a területeken működik.