A Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karán 1,7 milliárd forint bruttó költséggel Műszaki- és Természettudományi Oktató Központ, Regionális Tudástranszfer Központ létesül 2011 augusztusáig, jelentette be október 8-án kihelyezett kormányszóvivői tájékoztatón Újhelyi István, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára. A projekt megvalósulása esetén a Gépészmérnöki Kar oktatási-kutatási infrastruktúrája bővül és további 4 mérnöki képzési szak műszaki oktatási feltétele alakul ki. A tájékoztatót Budai Bernadett kormányszóvivő vezette. A projekt tartalmát dr. Szabó István egyetemi tanár, a kar dékánja ismertette. Az eseményen részt vett dr. Solti László rektor, Umenhoffer Péter, a Hallgatói Önkormányzat elnöke és Fogarasiné Deák Valéria országgyűlési képviselő.
A projekt célja a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán folyó műszaki és természettudományi képzés graduális és továbbképzési kapacitásának bővítése, fejlesztése, gyakorlatorientált kiscsoportos oktatásra is alkalmas komplex hallgatói-oktatói képzési terek, laboratóriumok, szaktantermek létesítése bemutató laboratóriumok kialakítása, valamint meglévő laboratóriumok felújítása, korszerűsítése.
A projekt további célja a Regionális Tudásközpont funkció erősítése a regionális tudástranszfer infrastruktúrájának létrehozásával képzési, oktató-kutató és bemutató terek kialakításával, a hazai és nemzetközi oktatási tapasztalatcsere infrastrukturális feltételeinek biztosításával.
A projekt megvalósulása esetén a Gépészmérnöki Kar Gyakorlati Képzési Központ és Szakmúzeum (GYKK) épületbázisán kialakul egy környezetbarát energiákat felhasználó multifunkcionális oktatási (graduális), bemutató és kutatási központ. A gyakorlati képzési helyként működő létesítményt felújítják és 6000 m2 oktatási térrel bővítik.
A program összhangban van az EU Oktatási Tanács ide vonatkozó határozatával, mely szerint 2010-ig az EU átlagában a matematikai, természettudományi, műszaki végzettséggel rendelkezők arányának legalább 15%-kal kell emelkedni! Hazánkban az EU átlagánál is nagyobb fejlesztés kell, mert a műszaki tudományok területén végzett diplomások aránya kevesebb, mint fele az EU átlagának.
A Szent István Egyetem jogelőd intézményében több mint 50 éves tradíciója van a műszaki mérnöki képzésnek. A 80-as években mezőgazdasági gépészmérnök, páncélos- és gépjármű-technikai mérnökképzés folyt, amely a 90-es években kommunikációtechnikai- és főiskolai szintű gépészmérnökképzéssel bővült. Az új képzés keretében négy szakon (gépészmérnöki, mechatronikai mérnöki, mezőgazdasági- és élelmiszeripari gépészmérnöki, műszaki menedzser) BSc képzés indult, valamint működik a mezőgazdasági és élelmiszeripari, létesítménymérnök és gépészmérnök MSc szak.
A projekt megvalósulása esetén a Gépészmérnöki Kar oktatási-kutatási infrastruktúrája bővül és további 4 mérnöki képzési szak műszaki oktatási feltétele alakul ki.
A projektre alapozva a SZIE Környezetipari Regionális Egyetemi Tudásközpontja által művelt tudományterületeken előkészítették a településüzemeltető, létesítménymérnöki, szolgáltatástechnikai, valamint médiatechnikai mérnöki szakok alapítását, indítását.
A projekt keretében megvalósuló fejlesztések:
A Gépészmérnöki Kar infrastruktúráján kialakul egy multifunkcionális műszaki- és természettudományi oktató- és tudástranszfer központ, amely képes a tudásátadás ma ismert valamennyi hatékony oktatás módszertani eljárását alkalmazni. Komplex oktatói-kutatói gyakorlatorientált képzési és kutatási terek létrehozásával új technológiák fogadásának oktatására alkalmas infrastrukturális háttér jön létre. Laboratóriumi és oktatási férőhelyek kerülnek felújításra (4500 m2) és közel 6000 m2-rel bővülő képzési térben helyet kapnak az alábbi új laboratóriumok:
A program keretében létesülnek oktatótermek, bemutatók rendezésére alkalmas felszereltséggel. Terveznek egy 400 személyes multifunkcionális előadótermet, 3 darab (120-140-160 fős) előadótermet, 2 db 20 fős szemináriumi- valamint, egy 40 fős termet. Létesül még idegen nyelvi vizsgaközpont, gyakorló- és bemutató tér, továbbá szociális- és technikai kiszolgáló helyiségek.
Balázs Gusztáv felvételei