Ünnepi ülést rendeztek május 13-án Martonvásáron, az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete alapításának 60. évfordulója alkalmából. A tanácskozáson előadást tartott többek között Pálinkás József, az MTA elnöke és Németh Tamás, az MTA főtitkára.
Az MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete egymásra épülő, a gyakorlati megvalósítást is magába foglaló alap-, módszertani, és alkalmazott komplex kutatással foglalkozik. Alapvető célkitűzése a hat évtizede kifejlesztett, nemzetközileg ismert martonvásári növényi génállomány felhasználásával, valamint korszerű genetikai, élettani, sejt- és szaporodásbiológiai, funkcionális genomikai, biotechnológiai, növénynemesítési és növénytermesztési módszerekkel a jövő társadalmi elvárásait kielégítő új növényi genotípusok létrehozása, azok termesztési eljárásainak és környezetének kutatása. Feladata az agroökológiai egyensúly vizsgálata, az egészséges táplálkozás alapanyagának előállítása, a tartós növényi stresszrezisztencia, a vetőmag-biztonság javítása a fenntartható fejlődés követelményeinek megfelelően.
A kutatóintézet tudományos fokozattal rendelkező munkatársainak jelentős része vesz részt rendszeresen a graduális- és posztgraduális képzésben. A kutatók elsősorban a Szent István Egyetemen, a Pannon Egyetemen, a Debrecen Egyetemen, a Corvinus Egyetemen és a Károly Róbert Főiskolán kapcsolódtak be az oktatásba, és ezekkel az egyetemekkel közös kihelyezett tanszékek működnek Martonvásáron.
A posztgraduális képzésben való részvétel az oktatás mellett lehetőséget ad egyrészt az egyetemekkel történő kutatási együttműködésre, másrészt a hallgatók aktív részvételével több kutatási téma közös művelésére. A képzésben a genomikai, a molekuláris és klasszikus növénynemesítési, a növénytermesztési, a stressz rezisztencia témák dominálnak.
A martonvásári búzafajtákat Magyarországon a búza vetésterület közel felén, évente több mint fél millió ha-on termesztik. Ezzel a martonvásári búza program több mint másfél évtizede piacvezető. A megtermelt árubúza mennyisége 2,0 - 2,5 millió tonna. A nagy fehérjetartalmú és speciális minőségű fajták jövedelmezőbb búza exportot tesznek lehetővé. Külföldön 10 országban 15 martonvásári fajta került regisztrálásra az elmúlt évtizedben.
A martonvásári kukoricahibridek évi hazai vetőmag forgalma a negyedik helyet foglalja el Magyarországon a 3 nagy multinacionális cég után. A megtermelt árukukorica mennyisége kb. 0,5 millió tonna. Az EU csatlakozás óta megindult a martonvásári vetőmag kereskedelem a környező tagállamokban is. A vetőmag export mellett több országban szaporítják a martonvásári hibridek vetőmagját.
A két meghatározó jelentőségű növényfaj - a búza és a kukorica mellett - Martonvásár spin-off cégeivel közösen nemesítési és honosítási tevékenységet végez új zabfajták, durum, árpa tritikálé, tönkölybúza és rozs termesztése érdekében. Organikus nemesítési program keretében szelektáltak alakor és tönke fajtákat.