Az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézete adott otthon május 11-én annak az értekezletnek, amelyen a város és gödöllői intézmények, cégek együttműködési lehetőségeit tekintették át a helyi gazdaság és társadalom fejlesztésének érdekében az önkormányzat, a Gödöllői Innovációs és Logisztikai Park, a Gödöllői Királyi Kastély Kht., a Szent István Egyetem, a TEVA és a házigazda intézet vezetői.
Gémesi György polgármester a gödöllői öko-város koncepciót és az időszerű fejlesztéseket ismertette, Fenyvesi László, az FVM MGI főigazgatója a megújuló energiafajták legújabb kutatási eredményeiről adott összegzést. Solti László rektor a SZIE és a vállalatok együttműködési lehetőségeit foglalta össze. Hegedűs Lajos, a TEVA vezérigazgatója a szakember utánpótlás igénye a gyógyszeriparban címmel tartott előadást, majd Révész T. Mihály ügyvezető igazgató a kulturális és tudományos ismeretterjesztés bővülő lehetőségeiről beszélt a királyi kastélyban hamarosan kezdődő újabb beruházások kapcsán.
A fenntartható város a megújuló környezeti, gazdasági és humán erőforrásokra épül, mondta előadásában Gémesi György. Gödöllő öko-várossá fejlesztése az Európai Unió ajánlásain alapul. Ezek közé tartozik a megújuló energia felhasználása, a hatékony közösségi közlekedési rendszer kialakítása, a hulladékok csökkentése és másodlagos felhasználásuk növelése. A város stratégiájában mindezeket figyelembe veszi, amikor az energiahatékonyság növelését, a működési költségek csökkentését, az értékőrzést és értékteremtést szolgáló továbbá a természeti környezettel való egyensúly kialakítására törekvő beruházásokat indít.
A polgármester szólt a város folyamatban lévő önerős önkormányzati fejlesztéseiről, az út-, járda- és vízhálózat építéséről, a Kossuth Lajos utca átépítéséről, a Damjanich János iskola bővítéséről, a Táncsics Mihály úti sportpályák építéséről és a Hattyús tó kialakításáról. Kiemelte, a Gödöllő által 2006-2009 között benyújtott 17 pályázatból 15 nyert, s az összes megítélt támogatás mintegy 2,4 milliárd forint. A befektetői fejlesztések közül a STOP SHOP és a Lidl építését, valamint a Petőfi téri, most kezdődő építkezést említette.
Az FVM MGI sokoldalú kutatást és fejlesztést végez a megújuló energiafajták területén. E célból Bioenergia Kutatási Központot hoztak létre az intézet keretén belül. Mint Fenyvesi Lászlótól megtudtuk, közös projektekben vesznek részt a Szent István Egyetemmel. Kifejlesztettek például egy dugványozó automatát, amely az energiafűz telepítésében alkalmazható. A biomassza decentralizált energetikai felhasználása már bevett gyakorlat. A GE újpesti gyárában faapríték tüzeléses hőközpont működik; s megvalósíthatósági tanulmány készült a Gödöllői Innovációs és Logisztikai Park részére hasonló technológia alkalmazására.
A legfontosabb az az energia, amit el sem használnak, kapcsolódott a témához Solti László rektor. Az energiatakarékos építési feladatokhoz jó szívvel ajánlotta partnernek a SZIE budapesti Ybl Miklós Építéstudományi Karát. Az egyetem kész rövidebb és hosszabb időtartamú továbbképzési kurzusok indítására a gazdaság szereplőinek igényei szerint, akár olyan módon is, hogy a megrendelő vállalkozások megjelölik, kiktől szeretnének előadásokat hallgatni.
Hegedűs Lajos elmondta, hogy a TEVA előszeretettel alkalmaz pályakezdő diplomásokat. Javasolta, hogy a felsőfokú képzésben nagyobb szerepet kapjanak a gyakorlati ismeretek. Jó példa erre, hogy a SZIE Gépészmérnöki Karának több hallgatója vesz részt a gyógyszeripari cégnél kooperációs szakmai gyakorlaton.
A következő egy évben 1861 négyzetméterrel nő a kastély felújított termeinek területe. Ezek egy részében állandó kiállítás kap helyet IV. Károly királyról és Horthy Miklós kormányzóról, a többiben szintén nagy érdeklődésre számot tartó időszaki tárlatok nyílnak, tájékoztatott Révész T. Mihály. Öt hektáron megújul a Kastélypark. Az igazgató tervei szerint ezek után a kastély tanulmányi kirándulások méltó helyszíne lehet az utóbbi 300 év magyar történelmének általános és középiskolai oktatásához. Hozzátette: a kastély nemzetközi kutatási központtá is válhat.
Az eszmecsere-sorozat következő témája a városi turizmus fejlesztése lesz, erről a Gödöllői Királyi Kastélyban értekeznek majd. Ezt követően a nemzetközi, ezen belül a testvérvárosi kapcsolatok lehetőségeit veszik számba, különös tekintettel a helyi gazdaság élénkítésére a Szent István Egyetemen.