Az ország első klímairodája nyílt meg március 17-én a Szent István Egyetem gödöllői kampuszán az I-es előadó mellett. A British Council klímavédelmi programjának résztvevői és a Szent István Egyetemi Klímatanács által életre hívott tudásközpont zenés-játékos-vetélkedős, egyszóval fiatalos bemutatkozásán sok-sok hallgató és oktató vett részt.
Az eseményt köszöntő dr. Solti László rektor kiemelte: a megújuló Szent István Egyetem a fenntarthatóság és a környezettudatosság elvét és gyakorlatát követi, amihez jól illeszthető a múlt év őszén megalakult Egyetemi Klímatanács és a most felavatott klímairoda.
Czippán Katalin, a Jövő nemzedékek országgyűlési biztosa hivatalának főosztályvezető-helyettese arról szólt, hogy a SZIE-n minden lehetőség adott arra, hogy a különböző karok, szakok és szakmák kutatási eredményeit együttesen hasznosítsák és közösen munkálkodjanak hallgatók, oktatók és kutatók a klímavédelemért.
Az Egyetemi Klímatanács elnöke, Tóth László egyetemi tanár elmondta, hogy a tanács alulról jövő kezdeményezésként alakult meg, a különböző szakmák képviselőinek együttműködésével. Az a céljuk, hogy a Szent István Egyetem klímatudatos működéssel a fenntarthatóságot segítse.
A British Council programja 14 európai országban indult el. Teret kíván adni azoknak a fiataloknak, akik fontosnak tartják az éghajlatvédelmet és ezt a mindennapi életben is gyakorolni akarják. A klímanagyköveteket - akiket a megnyitón név szerint is bemutattak, köztük a gödöllői Lukács Ákos doktoranduszt - hirdetés útján választották ki, tájékoztatta a résztvevőket Simon Andrea magyarországi igazgatóhelyettes. Három programot kellett megterezniük és megvalósítaniuk egy éven belül. Ezek a Pesti Est különszáma, a www.klimairoda.hu honlap és a gödöllői klímairoda. A program a vállalatok és az egyetemek együttműködését is szorgalmazza.
*
„A klímairoda különleges:
- kialakításában, mivel a helyiség adottságaihoz igazítva, a legújabb környezettudatos technológiákat alkalmazzák - így, amikor a diákok egyszer csak eljutnak oda, hogy saját otthonaikat alakítgatják, magabiztosan döntenek majd a klímatudatos megoldások mellett.
- napi rutinjában, mert a karbontudatos működési elvek érvényesülnek ma - a nem titkolt cél az, hogy az így megtapasztalt helyes, környezettudatos szokások a világ legtermészetesebb dolgaként épüljenek be a mindennapokba.
- tevékenységében, hiszen érdekes akcióprogramokba kapcsolódhatnak be az érdeklődő diákok, és változatos területeken próbálhatják ki magukat, szerezhetnek ismereteket.
- hozzáállásában, hiszen azt a nálunk még kevéssé elterjedt gyakorlatot kívánja bevezetni, hogy kapcsolatot teremt a gazdasági szereplők és a hallgatók, mint leendő munkavállalók között." (www.klimairoda.hu)