A március 15-i nemzeti ünnephez kapcsolódó Jedlik Ányos-díjat a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnökének kezdeményezésére 1996-ban alapította az akkori ipari és kereskedelmi miniszter. Azóta minden évben öt fő kapja meg a Jedlik Ányos mellképével díszített bronz emlékplakettet. Az idei díjazottak között szerepel dr. Szendrő Péter, a SZIE rector emeritusa is.
Jedlik Ányos a 19. század kiemelkedő tudósa, a Pesti Tudományos Egyetem rektora és a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt. Legfontosabb találmányai a dinamó, a villanymotor és a szódavíz.
Idén Karácsonyi Béla okleveles vegyész, közgazda, szabadalmi ügyvivő, az Advopatent Szabadalmi és Védjegy Iroda vezetője, dr. Kovács Kornél biológus, az MTA doktora, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, dr. Ruzsányi Tamás villamosmérnök, a BME egyetemi doktora, a Ganz-Škoda Electric Zrt. műszaki és fejlesztési igazgatója, dr. Szendrő Péter mezőgazdasági gépészmérnök, az MTA doktora, a Szent István Egyetem egyetemi tanára, korábbi rektora, valamint Vadász Ágnes okleveles vegyész, informatikus, a Magyar Szabadalmi Hivatal korábbi igazgatóhelyettese, szakmai főtanácsadó részesült az elismerésben. A díjakat Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke adta át március 13-án.
A szakmai díjjal a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenységet, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásságot ismerik el. Az elbírálásban az MSZH munkatársai és külső szakmai szervezetek vesznek részt.
Dr. Szendrő Péter egyetemi tanulmányait mezőgazdasági gépészmérnökként, kitüntetéssel végezte 1963-ban. 1984 óta a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, későbbi nevén a Szent István Egyetem professzora, 1987-2004-ig a Géptani Intézet igazgatója, tanszékvezető. A Mezőgazdasági Gépészmérnöki Kar dékánhelyettese, majd dékánja 1981-1993-ig, 1997-től 1999-ig az Egyetemi Doktori Tanács elnöke, egyben tudományos dékán, majd 1999-2003 között az egyetem rektora, valamint 2001-től az Agrárműszaki Tudományi Doktori Iskola vezetője. Egyetemi oktatói tevékenysége keretében a Gépelemek, valamint a Gépészmérnöki alapismeretek c. alapozó tantárgyakat tanítja. Elismertek az eredményei a mérnökképzés korszerűsítése, a tehetséggondozás, az új típusú tudósképzés, az oktatás- és kutatásszervezés területén is. Közel félezer publikációja mellett tizenegy hazai, illetve külföldi szabadalom, szabadalmi bejelentés tárgyát képező találmány megalkotásában vett részt. Közéleti feladatvállalásának lényeges részét képezi az Országos Tudományos Diákköri Tanács irányítása, amelynek 1987 óta elnöke. A kezdeményezésére létrehozott Pro Scientia Aranyérem a diáktudósok külföldön is ismert kitüntetése, a „Mestertanár" kitüntetés életre hívásával pedig megszületett az iskolateremtés rangos elismerési formája. Példaadó kutatói, pedagógiai, közéleti tevékenységét számos magas rangú elismerés fémjelzi.