Vissza a normál nézetre

Az egyetemi szenátus névadó ünnepi ülése

Névadó ünnepi ülést tartott a Szent István Egyetem Szenátusa január 21-én Gödöllőn, az aulában, abból az alkalomból, hogy a Gödöllői Tudományos Könyvtár felvette Kosáry Domokos, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökének a nevét. Az életének 95. évében, 2007-ben elhunyt Széchenyi-nagydíjas történész mellőztetésének időszakában több éven át dolgozott a gödöllői könyvtárban.

 Az eseményen megjelent vendégeket, köztük Kosáry Judit professzor asszonyt, Kosáry Domokos lányát, Koósné Török Erzsébet könyvtárigazgató köszöntötte, majd Solti László rektor adott tájékoztatást a Szent István Egyetem jelenéről. Ezt követően Pálinkás József, az MTA elnöke és Walleshausen Gyula könyvtáros, történész méltatása hangzott el a tudósról. Hiller István oktatási és kulturális miniszter levélben üdvözölte az eseményt. A névadás jelképeként az MTA elnöke és a SZIE rektora felavatta Kosáry Domokos - Zsivkov Anita terve alapján készült - emléktábláját a könyvtár főbejárata melletti falon, majd a résztvevők a könyvtáron át sétálva, Koósné Török Erzsébet vezetésével a földszinti rektori terembe érkeztek, ahol Kosáry Domokosra emlékező kiállítás nyílt. A kiállítást a Szent István Egyetem támogatásával a Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár munkatársai rendezték Kissné Bognár Krisztina főlevéltáros vezetésével, Walleshausen Gyula szakmai irányításával.

 A már fiatalon elismert történész a Bevezetés a magyar történelem forrásaiba és irodalmába című nagy bibliográfiai munkáján dolgozott, amikor 1950. december 31-én megfosztották katedrájától, írta Walleshausen Gyula a „Kosáry Domokos, a tudományszervező könyvtárigazgató" című, az esemény alkalmából a könyvtár által kiadott tanulmányában. Utána a Történettudományi Intézet alkalmazta tiszteletdíjas kutatóként, majd 1952. augusztus 15-éig az Országos Könyvtári Központnál - hozzá hasonló sorsra jutott tudósokkal együtt - működött a hazai könyvtárügy megszervezése és korszerűsítése érdekében.  Az Agrártudományi Egyetemmel ekkor került kapcsolatba, majd az OKK megszűnése után, az egyetem alkalmazta alakulóban lévő Központi Könyvtárában. Kezdetben csoportvezetői beosztást kapott, majd 1955. január 1-jétől igazgatóvá nevezték ki. E minőségében rövid idő alatt felvirágoztatta és tudományos műhellyé tette a könyvtárat. A különböző intézményekben működő történészekből az egyetem hatékony támogatásával megszervezte az Agrártörténeti Munkaközösséget s megindította a ma is élő Agrártörténeti Szemle című folyóiratot, majd elkészítette az 1956 őszére javasolt Agrártörténeti Konferencia tervezetét.

 1956-ban a forradalom napjaiban összehívott egyetemi összdolgozói értekezleten felszólalt a forradalom tisztaságának megőrzése érdekében. Arra figyelmeztetett, hogy senki ne kísérelje meg egyéni sérelmét megtorolni, továbbá, hogy fel kell lépni a szovjet emlékművek rongálása, meggyalázása ellen, mert ezt egyetlen nagyhatalom sem tűri el ölbe tett kezekkel.

Kosáry Domokost 1957 novemberében letartóztatták és elítélték.

A Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár híven őrzi névadójának szellemi hagyatékát.

 A könyvtár 1945-ben az önálló Magyar Agrártudományi Egyetemmel egy időben kezdte meg működését. Állományát a Magyar Kir. József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Mezőgazdasági Szakosztályának könyvtári gyűjteménye alapozta meg, amely a Mezőgazdaságtudományi Kar vidéki osztályai könyvtárainak beolvasztásával gyarapodott. Többszöri átszervezés után az egységes gyűjtemény kialakítása, újrakatalogizálása csak 1962-ben fejeződött be ekkorra az egyetem könyvtára az ország legnagyobb mezőgazdasági szakkönyvtárává fejlődött.

Páratlan egyetemtörténeti adalék, hogy Móricz Zsigmond már 1919-ben arról az ideáról szól Egy koronagyémánt s ezer koldustarisznya című cikkében, hogy a gödöllői uradalmat kell a „magyar földmívesképzés igazi központjává" alakítani (Az Est 1919. február 26.).

A könyvtár teljes állománya jelenleg 376.000 tétel, amelyből a könyvek száma 304.000, a folyóiratköteteké 72.000. A könyvtári állományon belül a kéziratok száma 17.000 egység.

A legújabb hazai és külföldi szakirodalom mellett a több száz kötetből álló régi, ritka könyvek, nyomtatványok gyűjteménye muzeális értékű. Legrégebbi könyvük Hieronymus Bock 1556-ban, Strassburgban kiadott Kreuter Buch című műve, de sok más értékes kiadvány is megtalálható itt a 1718. századból, például Mitterpachel Lajos, a mezőgazdaságtan első magyarországi egyetemi tanárának Elementa rei rustica című tankönyve (Buda, 1777.).

*

 A műsorban irodalmi és zenei összeállítással, Kosáry Domokos munkáiból előadott részletekkel közreműködött Miklós Krisztina, Szabó Réka és Horváth Zoltán (Argumentum Egyetemi Színpad). Művészeti vezető: Horváth Zoltán.

Az aulában kiállított fotót Gottl Egon készítette, a kép a Rubicon szerkesztőség tulajdona.

 

 

 

Hiller István oktatási és kulturális miniszter levele

Solti László akadémikus, rektor úr

és Koósné Török Erzsébet könyvtárigazgató asszony részére

Szent István Egyetem

Gödöllő

Tisztelt Rektor Úr és Könyvtárigazgató Asszony!

Nagy-nagy örömmel köszöntöm az egyetem szenátusi ünnepi ülését abból az alkalomból, hogy könyvtáruk és levéltáruk felveszi a felejthetetlen történész, akadémiai elnök, közéleti személyiség, Kosáry Domokos nevét.

A 2007-ben, 95 esztendős korában elhunyt Kosáry Domokos a magyar tudományosság doyenje volt, egyike a nemzetközileg is ismert és elismert magyar tudósoknak.

A múlt századot átívelő élete során sosem befolyásolták az aktuálpolitika áramlatai, született optimizmusával, ép lélekkel és alkotóerejét megőrizve vészelte át mind a börtönt, mind a hosszú éveken át tartó mellőzést. Bízott a nemzet és vele együtt az európai kultúra erejében.

Ma már több generáció tagjai tekintenek rá mesterként, mentorkent és példaképként. Sokan tanultak, tanulnak tiszta, minden előfeltevéstől és ideológiai meghatározottságtól mentes elemzéseiből, széles látókörű munkáiból.

Kosáry neve nem csak kivételes tudósi, emberi kvalitásai miatt jó választás a gödöllői egyetem könyvtárához és levéltárához, hanem "személyes érintettsége okán" is, hiszen meghatározó egyénisége, majd igazgatója volt a jogelőd intézmény könyvtárának. Nevéhez köthető sok minden, ami a könyvtárat olyanná tette, amilyenné vált.

A Széchenyi-nagydíjas történész életműve örökre a magyar tudomány vitán felülálló, meghatározó értéke marad.

Kívánom Önöknek, hogy könyvtáruk, levéltáruk méltó legyen Kosáry Domokos szellemiségéhez.

Sok sikert, jó munkát, üdítő szellemi élményeket kívánok intézményükben!

Dr. Hiller István

oktatási és kulturális miniszter

   
   

 

Balázs Gusztáv felvételei