Vissza a normál nézetre

Koncepciók az egyetem megújulásáért

A Szent István Egyetem Szenátusa 2008/2009. tanévi harmadik rendes ülését december 3-án tartotta Gödöllőn.

A testület a Rövid távú Rektori Program végrehajtásának keretében elfogadta az egyetem humánerőforrás-koncepcióját, ingatlangazdálkodási és egyetemüzemeltetési koncepcióját, sportkoncepcióját, PR és kommunikációs koncepcióját valamint a SZIE Felnőttképzési és Szaktanácsadási Központ létrehozására vonatkozó előterjesztést.

Az ülésen dr. Solti László rektor kedves szavakkal búcsúzott a nyugállományba vonuló és Ausztráliába készülő dr. Gaál Tibor professzortól. Az Állatorvos-tudományi Kar Belgyógyászati Tanszékének és Klinikájának tanszékvezetője a Szent István Egyetem létrehozásának előkészítésétől fogva munkálkodott az univerzitás vezető testületében.

Az egyetem humánerőforrás-koncepciója - melyet Soósné dr. Tóth Zsuzsanna rektori megbízott terjesztett elő - a Rövid távú Rektori Program B.7. intézkedéseként készült el. Ennek igényét az intézmény is érezte, de a 2006 óta többször elvégzett átvilágítási anyagok megállapításai is alátámasztották a szükségességét. Kifejezésre jutott az az elvárás, hogy az egyetemnek a kor kihívásainak, a felsőoktatási egyetemek közötti versenypozíciójának megőrzéséhez szüksége van a megújulásra. A megújulás egyik útját nyitja meg az egységes humánerőforrás-koncepció kidolgozása, bevezetése, végrehajtása, a megvalósulás folytonos nyomon követése. A program eredményeként megújulhat a szervezeti modell, módosul a szakmai munka tartalma, az egyetem gördülékenyebben lesz képes megfelelni a törvényi kötelezettségek végrehajtási kényszerének.

Az ingatlangazdálkodási és egyetemüzemeltetési koncepció kialakításának alapvető célja az volt, hogy rögzítse, mely elvek alapján szükséges az ingatlanvagyonnal, az egyetem üzemeltetésével kapcsolatos belső szabályozást, az egyetemi költségvetést évenként megalapozó ingatlangazdálkodási irányelveket, az ingatlanok hasznosításával és üzemeltetésével foglalkozó szervezetek munkamegosztását, a nagy horderejű egyedi döntésekre, vagyonhasznosítási szerződésekre, a megvalósítás garanciáira vonatkozó szabályokat megfogalmazni.

A sportkoncepció az egyetem jövője, hallgatói vonzerejének növelése érdekében magas színvonalú, aktív sportélet kialakítását kívánja elősegíteni. Ennek során arra is törekszik, hogy növelje a kampuszok sportlétesítményeinek kapacitás kihasználtságát, tegye lehetővé a megfelelő üzemeltetését, műszaki állapotának javítását, megóvását. A Balázs Zoltán címzetes egyetemi docens által kidolgozott modell a tervek szerint a gödöllői kampuszon valósulhatna meg először, melynek tapasztalatai a többi kampuszra is adaptálhatók lehetnek a helyi adottságok figyelembe vételével.

A PR és kommunikációs koncepció fő célja - fogalmazott előterjesztésében Farkasné Inkret Judit PR ügyvivő szakértő - az egyetemről a közvéleményben kialakult kedvező megítélés fenntartása és az egyetem iránti bizalom további építése. Az elgondolás abból indul ki, hogy a Szent István Egyetem egy tradicionális, komoly múlttal és széles szakkínálattal rendelkező, sokszínű intézmény, mely kedvező adottságait kihasználva népszerűségével, professzionális oktatási szolgáltatásaival a felsőoktatási piac markáns szereplői pozíciójából vezető szerephez juthat.

A szenátus véleményt nyilvánított tanszékvezetők megbízásáról. Támogatta az Alkalmazott Bölcsészeti Karon az Andragógia és Társadalomelméleti Tanszék tanszékvezetői megbízásának elnyerésére dr. Wirth István főiskolai docens, a Magyar Nyelvi, Irodalmi és Művészeti Nevelési Tanszék tanszékvezetői megbízásának elnyerésére Palkó Tibor főiskolai tanár pályázatát.

A szenátus a következő kihelyezett tanszékvezetői megbízásokat is támogatta.

Mezőgazdaság-és Környezettudományi Kar

Környezettudományi Intézet Környezetrekonstrukció Kihelyezett Tanszék: dr. Vicze Magdolna

Növénytermesztési Intézet MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet Kihelyezett Tanszék: dr. Berzsenyi Zoltán

Környezetgazdálkodási Intézet Kihelyezett Génmegőrzési és Nemesítési Tanszék: dr. Szalay István Tibor

Környezettudományi Intézet Kihelyezett Talajtani Tanszék: dr. Anton Attila

Kertészeti Technológiai Intézet Élelmiszer-tudományi Kihelyezett Tanszék: dr. Bánáti Diána

Genetika és Biotechnológia Intézet Gabonanemesítési és Genetikai Kihelyezett Tanszék: dr. Mesterházy Ákos

Gépészmérnöki Kar

Kihelyezett Biotechnika Tanszék: prof. dr. Szász András

Kihelyezett Agrárműszaki Tanszék: dr. Fenyvesi László

Kihelyezett Alkalmazott Informatika Tanszék: dr. Edelmayer András

Állatorvos-tudományi Kar

Biológiai Intézet Kihelyezett Zootaxonómiai Tanszéke: dr. Korsós Zoltán

Biológiai Intézet Kihelyezett Hidrobiológiai Tanszék: dr. Oertel Nándor

A testület támogatta angol-német-francia társadalomtudományi és gazdasági szakfordító, angol-magyar agrár szakfordító, német-magyar agrár szakfordító szakirányú továbbképzési szakok indítását a Gazdaság- és Társadalom-tudományi Karon, továbbá lovardavezető felsőfokú szakképzés indítását az Alkalmazott Bölcsészeti Karon.