November 10-13-ig a Zöld Forgatag eseménysorozata zajlik Gödöllőn, a földszinti rektori díszteremben. Érdemes benéznie minden egyetemi polgárnak a környezet- és természetvédők seregszemléjére, amelynek programjai iránt a városból is jelentős az érdeklődés.
A november 10-i nyitóesten a Zöld Forgatag jelentőségét dr. Krassay László alpolgármester Hamvas Béla aranykert-gondolatát idézve méltatta. Az ember az Isten teremtette aranykertbe született („aranyból voltak a fák, a fák ágai, s az ágak levelei; aranyból volt a fű, az utakat szegélyező fűkocka; a földet aranyporral szórták be") ennek a vendége és ebben a minőségében kell visszaadnia - örökül adnia a jövő generációinak. Ahogyan fogalmazott: a Zöld Forgatag kultikus eseményei - az előadások, bemutatók, vetítések - mind ezt a célt szolgálják. Egy olyan Gödöllőn, amely környezeti (ökológiai) és gazdasági (ökonómiai) értelemben is fenntartható város akar lenni
Dr. Hornok László akadémikus, a SZIE rektorhelyettese arról szólt, hogy a környezetvédelemhez szív, ész és akarat kell.
- Gyermekkorom óta rengeteget változott a világ. Nem jobbra, hanem előre. Megrázó élményem volt fiatalon, hogy Újpesten, ahol laktunk, feketék voltak a házcserepek a szennyezéstől, az alföldi tanyavilágban pedig, ahol a nagymamám élt, pirosak. A Duna közepéből azonban akkor még lehetett vizet inni - azóta a folyó medréből háromméternyi vizet elvittek. Örvendetes viszont, hogy előrelépés történt a környezettudatos nevelésben.
Mint elmondta, a környezetvédelem tele van feladattal, de nagyon fontos, hogy ezek közül mit választunk ki! Minden jó ügy mellé oda kell állni, de meg kell vizsgálni az érem másik oldalát is. Persze, a búzából lehet etalont gyártani, de kis is lehet várni, amíg élelmiszernek megveszik. Egy gödöllői egyetemistának pedig tudnia kell, mennyi szalmát lehet elvinni erőművekbe a talajokról úgy, hogy ne sérüljön azok szervesanyag-utánpótlása. Magyarországnak ugyanis - környezetbarát technológiákkal - 20-25 millió ember számára kell élelmiszert termelni. Emellett a legnagyobb előre lépési lehetőségként említette a környezetvédelem terén a hazánkba érkező vizek megfogását, hasznosítását tavakban, tározókban. Ezek a mikroklímára is jótékony hatást gyakorolnak. A megújuló energiaforrások közül a napenergia és a geotermikus energia hasznosítását szorgalmazta.
Dr. Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa előadásában többek között arról szólt, hogy nem járható út eltiltani a mai generációkat a rendelkezésre álló energiaforrások felhasználásától, de az sem, hogy nyugodtan, nyakló nélkül használjuk a kőolajat és más energiahordozókat, úgy gondolva, hogy ebből gazdagodik a társadalom, a tudomány pedig majd megoldja a problémákat. E két szélsőség között kell megkeresni a jövőnek is lehetőséget hagyó kompromisszumot.
Az első nap Berecz András mesemondó, népdalénekes műsorával ért véget, amely aranyport szórt a Zöld Forgatag helyszínére és közönségére. Különös, megható élményt nyújtottak tolmácsolásában a csuvas népköltészet rokon köszöntő sördalai.