A környezet- és természetvédelmi programsorozatot november 10. és 13. között a Szent István Egyetem gödöllői főépületének földszinti rektori dísztermében rendezi meg a GATE Zöld Klub, a Tölgy Természetvédelmi Egyesület, a Göncöl és a Magonc Alapítvány és a Szent István Egyetem Kulturális Missziója. Délelőttönként iskolásokat, 14 órától pedig minden érdeklődőt várunk, aki bővebben szeretne hallani a mindennapi „zöld"-ségekről. A belépés díjtalan.
A látogatókat természetfotó kiállítás, a Felesleges Áruk Fóruma és biobüfé fogadja ásványokkal, ősmaradványokkal, madártollakkal, majd civil szervezetek standjait járhatják végig, útba ejtve a népművészeti (Picur Műhely) és a környezet- és egészségbarát termékek boltját. A kiállításokat ősi gabona és zöldség tájfajták és Fair Trade (méltányos kereskedelem) sarok fogják színesíteni. A gyerekeket Illatodú, Termésdoboz és az Ökomata környezetvédelmi kérdései várják.
November 10-én 17 órakor dr. Fülöp Sándor, a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa nyitja meg a Forgatagot A jövő nemzedékekre nehezedő veszélyek, kihívások és a civil szervezetek lehetőségei című előadásával. Őt Berecz András mesemondó estje követi 19 órakor.
11-én 14 órától a Picur Műhely keretében kártyaszövés, fonatok készítése, gyékényezés) és termésállatka-készítés lesz. 15 órától Sárospataki Barnabás vetítéses úti beszámolóját láthatják az Országos Kék Túra végigjárásáról. Ezt követően a Csizmazia György Országos Természetfilm-fesztivál díjazott filmjeit vetítjük: 16.00 Töretlen látóhatár - a Hortobágy változásairól, 16.30 Meddig lesz túzok. 17.00 órától Magyarország védett növényei (filmösszeállítás) és „Vásott kalapos úr" (Kittenberger Kálmán Afrika kutató életét bemutató film premierje) és beszélgetés az alkotókkal (Koltay Erika, Sáfrány József). A napot utóbbi filmjei zárják 19 órától: A Kamerun hegy árnyéka - kutatások a világ legdiverzebb esőerdejében; Az én Afrikám - Sossusvlei, Sperrgebiet - a Namíb-sivatag titkai; Kilátás a Nagy-Kopaszról - a Tokaj-Bodrogzug Tájvédelmi Körzet.
November 12-én természetfilmekkel nyitunk (14.00 Túzokvédők, 14.30 Vidrasors, 15.30 Pápua Új Guinea - egy másik időzóna). 16 órától Fehérvári Bence mutatja be Korzika természeti és kulturális kincseit, őt Molnár V. József követi 17 órakor Házépítés a régiségben című előadásával. 19 órától a Tizenkét kőmíves filmsorozat Reischl Gáborról és a vidéki organikus építészetről szóló részét vetítjük és beszélgetünk a film készítőjével, Csontos Györgyivel.
13-án is természetfilmekkel kezdünk (15.30 A sebhelyes, a zöldfülű és a kibic; Vadmák; Az istenek eledele; Szerengeti, Ngorongoro - a szafari-turizmus; Ősz a Görgényben; Szigetközi lovasok; A Sas-hegy és a város). 17 órától Lechner Judit érkezik hozzánk Barátságos kiskert - fűszer- és gyógynövények a házikertben címmel, majd 19 órakor a ROKKKA nép- és világzenei zenekar koncertjével zárul a 7. Zöld Forgatag.
Iskolai csoportokat napközben is örömmel fogadunk a következő, kb. 45-60 perces előadásokra, valamint a kiállításon vezetést tartunk és működtetjük az Illatodút, Termésdobozt és az Ökomatát. Kedden 8.15 A gyógynövények világa; 10.00 A Föld, amelyből élünk (geológia); 12.00 Természetbarát lakóhely; 14.00 A Föld, amelyből élünk (geológia). Szerdán 8.15, 10.00, 12.00 órai kezdettel: „Csoda-bogarak" - a rovarvilág sokszínűsége. Csütörtökön 8.15 A gyógynövények világa; 10.00 Mindennapi madaraink; 11.45 A gyógynövények világa; 13.00 Mindennapi madaraink. Minden esetben előzetes egyeztetést kérünk a 06-30-221-4798 telefonszámon Vizsnyiczai Borcsánál. Mindenkit szeretettel várunk!
dr. Malatinszky Ákos
a szervezők nevében