Vissza a normál nézetre

Nemzetközi értékű zöldinnovációs tananyag készült el

Az Ágazati együttműködés a hulladékgazdálkodás, szennyvízkezelés és megújuló energia képzési rendszerének fejlesztése érdekében című, 864 millió forint Európai Uniós támogatású projekt záróeseményének adott otthont június 30-án a konzorciumvezető Szent István Egyetem szarvasi kampusza.

A rendezvényen dr. Bíró Tibor, a Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar (GAEK) dékánja, majd dr. Posta Katalin, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja méltatta a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében elvégzett munkát. A projektet dr. Simándi Péter projektvezető (GAEK), dr. Schmidt Rezső, a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának dékánja, dr. Sikolya László, a Nyíregyházi Főiskola (NYF) intézetigazgatója, és dr. Simon László, az NYF Tájgazdálkodási és vidékfejlesztési tanszékének vezetője értékelte. Az eredményeket a projekt szakmai vezetője, dr. Aleksza László, az MKK Környezettechnológiai és hulladékgazdálkodási tanszékvezetője ismertette.

A program a fenntartható mezőgazdálkodáshoz (hulladékgazdálkodáshoz, szennyvízkezeléshez, megújuló energiaforrásokhoz) kötődő, gyakorlatorientált képzési rendszereket kínál a felsőoktatásban tanulók számára. Bologna konform oktatási anyagai a hulladékok és a belőlük készült melléktermékek termőföldön történő hasznosítására, valamint az energianövények és a biomassza termelésére és felhasználására készítenek fel.

A tananyagot a következő témákban dolgozták ki angol nyelvű e-learning felületre alkalmazhatóan is:

A hulladékgazdálkodás alapjai

Élelmiszeripari melléktermékek és hulladékok

Szennyvízkezelés

Biológiai hulladékkezelés

Melléktermékek, hulladékok és a belőlük készült termékek termőföldön történő hasznosítása

Energianövények, biomassza- termelés és felhasználás

A projekt megvalósítása során hatékony, interaktív tudáscsere vált lehetővé a gazdasági szereplőkkel és a szakmai szervezetekkel: a partnerek sorában a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségét, a Köztisztasági Egyesülést, valamint Magyar Minőségi Komposzt Társaságot találjuk. A projekt tagjai kifejezetten törekedtek arra, hogy kiaknázzák a mezőgazdaság és a környezetipar szinergiáit.

Az elvégzett munka során olyan ismeretanyag jött létre, amely hazai és nemzetközi színtéren egyaránt piacképes szaktudáshoz segít hozzá. A projekt alapjai gyakorlatorientált témakörök, amelyek igénylik a mérnöki menedzsment ismeretek beépítését. E témaköröket ismerő szakértők iránt mára valós munkaerő-piaci kereslet jelent meg.

Az ágazat növekvő munkaerő igényeit az Európai Uniós statisztikai becslések is alátámasztják: ha csak a hulladékgazdálkodási ágazatot nézzük, a 28 tagállamban a 2010-es 2 millióról, 2020-ra 2,5 milliónyira nőhet a betöltött munkahelyek száma.

A projekt keretében egy németországi, egy lengyelországi valamint egy osztrák tanulmányútra is sor került a külföldön már régóta alkalmazott „jó gyakorlatok” elsajátítása és a magyar oktatási rendszerben való adaptálása céljából.