Vissza a normál nézetre

Négyoldalú megállapodás az innovációért

A kereskedelmi és logisztikai szolgáltatásokon túl a tudás alapú iparágak letelepítését és a gödöllõi régió fejlesztését tûzte ki célul a Gödöllõi Innovációs és Logisztikai Park, amely szeptember 19-én kezdte meg a mûködését a fõváros határától 10 kilométerre, az épülõ M0-M3-as átkötõ és a 3-as fõút csomópontjában.

Az innováció-orientált célkitûzések hatékony megvalósítását szolgálja az az együttmûködési megállapodás is, amelyet a park alapítói Széles Gábor, a Gyáriparosok Országos Szövetsége elnökének jelenlétében a Szent István Egyetem, Gödöllõ Város Önkormányzata és az FVM Mezõgazdasági és Gépesítési Intézete vezetõivel együtt írtak alá.

Az innovációs és logisztikai park - amelyben Gödöllõ Város Önkormányzata 10%-os részesedéssel rendelkezik - 2001-ben nyerte el a Gazdasági Minisztérium pályázatán az „Ipari park" címet. Egy évvel késõbb a szabályozási terv birtokában megkezdõdött a mintegy 700 milliós beruházás, amelyhez a parkot üzemeltetõ Gödöllõi Ipari Park Zrt. egy a Széchenyi tervhez kapcsolódó pályázaton további 200 millió forint vissza nem térítendõ támogatást nyert el. A most lezárult elsõ építési fázis eredményeként a 40 hektáros park megkezdheti mûködését, új munkahelyeket és beruházási lehetõségeket teremtve ezzel a gödöllõi régió számára. Ezzel egy idõben a 60 hektáros bõvítési terület fejlesztését is megkezdte az üzemeltetõ részvénytársaság.
A parkban egy olyan integrált gazdasági modell valósulhat meg, amelyben a szolgáltatások, a K+F tevékenység, a termelés és a kereskedelem szervesen kapcsolódik egymáshoz. Mindezt a kiváló közlekedési adottságok teszik lehetõvé, hiszen a Gödöllõi Innovációs és Logisztikai Park a ferihegyi repülõtér közelében, a 3-as számú fõút, az épülõ M0-M3-as autópálya-átkötõ és a gödöllõi elkerülõ út csomópontjában található. Az elõnyös fekvéssel egyenértékû jelentõséggel bír továbbá a Szent István Egyetem és kutatási intézményeinek közelsége is, melyek szellemi bázisa az inkubátor-tevékenység megteremtésének záloga.

Az ünnepélyes megnyitón Mészáros László, a Gödöllõi Ipari Park Zrt. elnöke elmondta: „Az együttmûködési megállapodás tartalmazza többek között egy cselekvési terv kidolgozását, amelynek középpontjában az innovációs és a tudásorientált mûködés feltételeinek megteremtése áll. Mindeközben tárgyalások folynak az értékesíteni kívánt területek több mint felére, valamint hamarosan megkezdõdik a park központi épületének kialakítása, amelyben egyebek mellett informatikai, oktatási és képzési, valamint vállalkozássegítõ szolgáltatásokat lehet majd igénybe venni. A Gödöllõi Innovációs és Logisztikai Park megnyitása jó példája az állami útfejlesztések regionális gazdaságélénkítõ hatásának is."

Az együttmûködési megállapodás aláírói:

Gödöllõ Város Önkormányzata
Gödöllõ Pest megyében, Budapesttõl északkeletre, az M3-as autópálya és a 3-as számú fõút, valamint a Budapest-Miskolc vasútvonal mellett, a Gödöllõi-dombság völgyében fekszik. A lakónépesség az elmúlt évtizedekben jórészt az iparosítás okozta környékbeli betelepülések, illetve a fõvárosból történõ kiáramlás hatására nõtt, így az állandó népesség a legutóbbi népszámlálás idejére mintegy 30.000 fõre emelkedett. A város képviselõ-testülete, élén dr. Gémesi György polgármesterrel, számos olyan - értékmegõrzõ és értékteremtõ - kezdeményezést tudhat maga mögött, amely Gödöllõt korszerû, hagyományõrzõ, sikeres várossá fejlesztette. Ezek sorában feltétlenül említést érdemel a kastély felújítása, a Gödöllõi Innovációs és Logisztikai Park létesítése, vagy a várost elkerülõ út megépítéséért tett lépések. A város fejlõdésének garanciája a környezetvédelmi igényeket is kielégítõen virágzó gazdaság, amely alapot teremt a közösségi tervek megvalósításának, az önkormányzati szolgáltatások - különösen az oktatás és a közmûvelõdés - gazdag kínálatának, és nem utolsósorban a turizmus megerõsítésének.

Szent István Egyetem
A 2000-ben alapított, jogelõd intézményeiben több száz éves, gödöllõi székhelyû Szent István Egyetem az egyedüli felsõoktatási intézmény a központi régióban, amelynek a fõvárosban és Pest megyében, sõt a régióhatáron túl, a Jászságban is van fakultása. A gyors gazdasági fejlõdés és a nagyszámú, korszerû vállalat teszi lehetõvé az egyetem és a gödöllõi régió együttélésébõl adódó kölcsönös elõnyök kihasználását. A Szent István Egyetem nagy reményeket fûz a székhelyén 2005-ben életre hívott, természeti erõforrásokra alapozott környezetipari Regionális Egyetemi Tudásközpont munkájához. A felsõoktatási intézmény fontos küldetésének tekinti, hogy e dinamikusan fejlõdõ új tudományterületek mûvelésében és fejlesztésében élenjárjon, hiszen így tud hozzájárulni a régió tudásbázisának fejlesztéséhez, valamint a tudásintenzív, nagy hozzáadott értékkel bíró iparágak és gazdasági tevékenységek idevonzásához.

Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium
Mezõgazdasági Gépesítési Intézet
A Mezõgazdasági Gépesítési Intézet közel 140 éve szolgálja a magyar mezõgazdaságot. Az intézmény a városi rangot szerzett Gödöllõre 1968-ban költözött, azóta szorosan együttmûködik más gödöllõi szervezetekkel, többek között a Szent István Egyetemmel és a Mezõgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézettel. Az MGI szakmai célkitûzése a mezõgazdasági gépek használati értékének meghatározása szántóföldi, telepi mérésekkel, valamint a piactudatos technológia-fejlesztés érdekében végzett kutatás, így az MGI kulcsszerepet játszik a gépesítés területén a mezõgazdasági szaktanácsadásban.

GödöllõiInnovációs és Logisztikai Park
A Gödöllõi Innovációs és LogisztikaiPark kialakításában együttmûködõ szervezetek legfontosabbcélkitûzése, hogy a programmal segítsék Gödöllõ és térsége kiemelkedõadottságainak kihasználását, fejlõdõképes vállalkozásokmegtelepedését és kedvezõ körülményeket biztosítsanak a hazai éskülföldi mûködõ tõke számára. A megvalósítás során a kereskedelmi éslogisztikai szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások mellett fõleg amagasabb hozzáadott értéket képviselõ, tudás alapú iparágakmegnyerése és letelepítése a cél, összhangban a helyi humán erõforráslehetõségeivel és a környezeti adottságokkal. Az innovációs éslogisztikai park célja továbbá a térség, a régió fejlesztésénekelõsegítése, munkahelyteremtés, inkubátor tevékenység feltételeinekmegteremtése, olyan integrált gazdasági modell létrehozása, melyben aszolgáltatások, a kutatásfejlesztés, a termelés, a kereskedelemszervesen kapcsolódik egymáshoz, elõsegítve egymás mûködését. AGödöllõi Innovációs és Logisztikai Park szeptember 19-én kezdte meg amûködését a fõváros határától 10 kilométerre, az épülõ M0-M3-asautópálya-átkötõ és a 3-as fõút csomópontjában.


Dr. Fenyvesi László, az FVM MGI igazgatója, dr. Molnár József, a SZIE rektora, Széles Gábor, a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke, dr. Gémesi György, Gödöllõ polgármestere, Mészáros László, a GIP Zrt. elnöke és Pataki Sándor, a GIP Zrt. vezérigazgatója az ünnepélyes aláíráson.