Vissza a normál nézetre

A Nap napja

Az elmúlt években megszokhattuk, hogy a nyári napfordulót - a leghosszabb nappal apropóján - sokan, sokféleképpen ünneplik. A hagyományőrzők felelevenítették a szentiváni tűzugrást, a fizikusok pedig hagyománnyá tették a Nap napját. A Nemzetközi Napenergia Társaság Magyar Tagozata 1994-ben tartotta első napfordulós rendezvényét és azóta a gödöllői egyetem évről-évre otthont ad a programnak - a földszinti rektori díszterem hűvösében.

A Nap napja

Farkas István professzor, a Nemzetközi Napenergia Társaság igazgatósági tanácsának tagja, a Gépészmérnöki Kar Fizika és Folyamatirányítási Tanszékének vezetője nagy figyelmet fordít arra, hogy rendszeresen részt vegyenek a programon fiatalok. Mozgósításuk segíti az egyetem beiskolázási munkáját, és egyre inkább arra ösztönzi az ifjakat, hogy kapcsolódjanak be a napenergia hasznosítását célzó kutatásokba. A tanszék a „szoláris iskolák" európai uniós együttműködés keretében ilyen összetett módon népszerűsíti a közoktatásban tanuló hallgatók között a megújuló energiaforrásokat.

Az idei Nap napján, június 17-én Szekeres Péter (képünkön), a Premontrei Szent Norbert Gimnázium tanulója a napelem hatásfok növelési lehetőségeiről tartott számos kísérleten alapuló, érdekfeszítő előadást. Iskolatársai, Boross Dávid és Lukács Péter termoelemes napelem készítésére vállalkoztak, ezzel kapcsolatos munkájukról számoltak be. A résztvevők megismerkedtek a monori Ady Endre Gimnázium és a nagykanizsai Széchenyi és Zsigmondi Szakképző Iskola napenergiás kísérleteivel is.