Vissza a normál nézetre

Mongol nagyköveti látogatás

Január 11-én rövid, hivatalos látogatásra egyetemünkre érkezett dr. Batbayar Zeneemyadar Mongólia Magyarországra akkreditált nagykövete. Az ELTE-n jogot végzett nagykövetet, aki tökéletesen beszéli nyelvünket, dr. Tőzsér János rektor, dr. Urbányi Béla tanszékvezető és dr. Tarr Zsuzsanna külkapcsolati irodavezető fogadta.
A kölcsönös bemutatkozás után rektor úr bemutatta az egyetem történetét, szervezeti felépítését valamint az oktatás és kutatás főbb irányait, majd nemzetközi kapcsolatainkról és az édesvizi haltenyésztésről esett szó.
A látogatás apropóját az adta, hogy a kormány emelni kívánja a Mongol Köztársaságnak szánt Stipendium Hungaricum kvótát az eddigi 20 főről 200-ra. A megbeszélésen Batbayar nagykövet úr többször hangsúlyozta, hogy Mongóliának szüksége van jól képzett agrárszakemberekre, így a Stipendium Hungaricum kvótában is a prioritási területek között marad az agrárképzés és a fogadóintézmények között erősen számít a Szent István Egyetemre. Jelenleg hatan tanulnak a SZIE alap, mester és PhD képzésein Mongóliából a Stipendium Hungaricum program keretében és rendszeres kapcsolatot ápolnak a nagykövetséggel. Saját tanulmányaihoz hasonlóan nagykövet úr azt is üdvözölné, ha sokan választanák a magyar képzést egy év intenzív nyelvi előkészítő után. Őexcellenciája Bathbayar Zeneemyadar a gyakorlati oktatás jelentőségét is hangsúlyozta, szeretné, ha hallgatóik tanulmányaik mellett bekapcsolódnának futó mongol projektekbe, melyekből TDK vagy diplomamunkák születhetnek és egyúttal a közreműködő cégeknél a végzést követően a hallgatók elhelyezkedése is biztosított lenne.
Mongólia mezőgazdasági-ipari ország, ahol fekete- és barnakőszén, réz, urán, arany és flourit kitermelés folyik. Fő iparágai a feldolgozóipar, a textil-, a bőr- és az élelmiszeripar. Mezőgazdaságára a nomád állattartás jellemző, elsősorban szarvasmarha-, ló-, kecske és tevetartással foglalkoznak. A Magyarországnál 18-szor nagyobb területen csupán 3 millióan laknak. Éghajlata kontinentális, északon arktikus éghajlati hatások érvényesülnek (téli átlagos középhőmérséklet -35 Celsius fok, délen pedig forró száraz nyarak jellemzőek, extrém 45 Celsius fokos hőmérséklettel. Az átlagos éves csapadékmennyiség északon 400, délen 100 mm.

 

Balázs Gusztáv felvételei