A Szent István Egyetem Szenátusának tanévnyitó ünnepi ülését szeptember 8-án tartották a gödöllői aulában. Ünnepi köszöntőt Vécsey László országgyűlési képviselő, tanévnyitó beszédet dr. Tőzsér János rektor mondott. Az eseményen esküt tettek az első éves hallgatók, beiktatták a doktoranduszokat, átadták a Köztársasági ösztöndíjakat valamint a Szent István Egyetem Kiváló Sportolója kitüntetést.
Az ünnepségen részt vett Tóth Tibor, Gödöllő alpolgármestere, Gönczi Tibor, a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója, dr. Bozsó Zoltán rendőr dandártábornok, a Gödöllői Rendőrkapitányság vezetője.
*
– Nagy fontosságot tulajdonítok ennek az eseménynek, amely Magyarország vezető agrár-felsőoktatási intézményében immár több mint fél évszázados hagyomány – kezdte köszöntőjét Gödöllő országgyűlési képviselője. – A tanévnyitó ünnepség egy olyan dombormű előterében, amely az elvetett mag „ébredését” hirdeti, felhívja a figyelmet a mezőgazdasági termelési ciklus körforgására. Ebben az örökösen ismétlődő folyamatban ősszel a betakarítás mindinkább átadja helyét a vetésnek. A határban, valóságosan és az alma mater padjaiban, jelképesen.
A Szent István Egyetem polgárai olyan időszakban tanulhatnak, taníthatnak és kutathatnak, amikor a magyar mezőgazdaság piacait bővíti, a vidékfejlesztés, a vízgazdálkodás, a környezet- és természetvédelem lehetőségei pedig gazdagodnak.
Bizakodhatunk abban, hogy a jövőben nagyobb hangsúlyt kap az agrár-felsőoktatás, amely az eddigieknél fokozottabban igazodik a reálgazdaság igényeihez. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviselői között a napokban lezajlott tárgyalások során a partnerek kiemelték, hogy a most készülő, a tervek szerint decemberben a kormány elé kerülő felsőoktatási stratégia egyik kiemelt területe lesz az agrárium. El kívánják érni azt is, hogy az egyetemre, főiskolára jelentkezőknek a jelenlegi 7 helyett több mint 10 százaléka válassza az agrár-felsőoktatást.
Örömmel értesültem arról, hogy a Szent István Egyetem nemzetközi versenyképességének fokmérőjeként az eddiginél több külföldi diákot fogad. A jövőbe történő befektetés ez, hiszen ők Magyarország iránti elkötelezettségükkel elősegíthetik hazánk gazdasági kapcsolatainak fejlesztését.
Stratégiai ágazatnak tekintjük tehát az agráriumot, s ennek alapjait itt, a Szent István Egyetemen kell megvetnünk. A nagy átalakítások közepette rengeteg aktuális feladatot kell közösen megoldanunk. De eközben nem szabad szem elől tévesztenünk a közvetlen tennivalókon túlmutató, nagyobb összefüggéseket.
Önök itt, igaz, elsődlegesen a felsőfokú szakemberképzés ügyét szolgálják, a padok hallgatói és előadói oldalán egyaránt. De hatalmas feladat a tudományos kutatások ügye is.
És ne feledkezzünk el a műveltség gondozásáról sem, hiszen önök a szó legnemesebb értelmében értelmiségiek, vagy a képzés révén éppen azzá formálódnak, s ez életre szóló hivatás hazánk szolgálatában.
A Szent István Egyetem a vidék nemzet- és népességmegtartó erejének fokozásával meghatározó szerepet tölt be Gödöllő, a gödöllői járás és Pest megye életében is. Bizonyítják ezt a térség településeivel, vállalkozásaival és szakmai szervezeteivel ápolt sokoldalú kapcsolatok, amelyek továbbfejlesztését a körzet országgyűlési képviselőjeként minden módon támogatni fogom.
Az új tanévben az egyetem valamennyi polgárának azt kívánom, hogy az intézmény fejlődésével saját céljaik, terveik, álmaik valóra váltásához is sikerüljön közelebb kerülniük.
*
– Az Egyetem életét két fontos esemény határozza meg évről-évre, az egyik a Tanévnyitó, a másik pedig a Tanévzáró Ünnepi Ülés. Ezen rendezvényeken megfogalmazott elemzések és értékelések valamilyen mértékben mindig irányt mutatnak a következő tanév feladataira és azok végrehajtására – mondta tanévnyitó beszédének bevezetőjében a rektor majd az egyetem hallgatóihoz, elsősorban a „Gólyákhoz” szólt.
– Mindazok, akik már a felsőoktatásban megtapasztalták a „hallgatói életforma” sajátosságait, különlegességeit, bizton állítják, hogy „életük egyik legmeghatározóbb és nem szokványos” szakasza volt az egyetemi hallgatói lét. Önöknek, „Gólyáknak” azt kívánom, hogy minél előbb tudatosuljon Önökben az a tény, hogy „nem akármilyen felsőoktatási intézményben” kezdik meg tanulmányaikat, hanem egy olyan egyetemen, ahol hét kar munkatársai azon dolgoznak, hogy az alapszakokon, a mesterszakokon és a doktori képzéseken egyaránt – szakjuknak megfelelő – alapos tudást, készségeket és a jövőt megalapozó új szemléletet elsajátíthassák. A Szent István Egyetem a minőségi oktatás mellett kötelezte el magát, ez irányú törekvését visszaigazolta a Kiváló Egyetem cím elnyerése, szakjaink és intézményünk újbóli akkreditációja, a kutatókarrá minősítések és a minőségi díjak. Az elismerések jelzik számunkra, oktatóknak és kutatóknak, hogy jó úton járunk, az Önök számára pedig garanciát nyújtanak arra, hogy a tanulmányi kötelezettségeik teljesítése révén „az életben is használható” tudással fognak rendelkezni. Biztos vagyok abban, hogy e cél elérése érdekében Egyetemünk minden oktatója az Önök „partnere lesz”!
Fontos megemlíteni, hogy minden szakunknak vannak olyan speciális szakmai és oktatási értékei, amelyek megkülönböztetnek bennünket a konkurenseinktől. Ezek megőrzése és fejlesztése kötelességünk.
Eredményes egyetemi oktatás csak akkor képzelhető el, ha azt hallgatóink motivációja és munkája támogatja. Ennek érdekében a tanulmányaikat megkezdő Hallgatóink figyelmét a következőkre szeretném felhívni:
Kérem, vegyék komolyan a felvételükkel megnyílt lehetőséget felsőfokú tanulmányaik elkezdésére!
Próbálják meg kialakítani saját, önálló „tanulási rendszerüket” az eredményes ismeretmegszerzés érdekében!
A szakmai ismeretek megszerzése mellett törekedjenek a szakmai idegen nyelv elsajátítására és informatikai ismereteik gazdagítására.
Használják ki azokat a lehetőségeket, amelyek elősegíthetik a többlet szakismeret megszerzését. Kapcsolódjanak be a minden karon népszerű tudományos diákkörök és a szakkollégiumok munkájába, életébe.
Vegyenek részt a Hallgatói Önkormányzat működtetésében, hiszen ez az Önök érdekvédelmi szervezete!
Tanulmányaik mellett szakítsanak időt az Egyetem által nyújtott sportolási lehetőségekre, töltődjenek fel kulturális eseményeken, a pihenésről se feledkezzenek meg, de tartsák szem előtt: a tanulásba fektetett munka nélkül nem lesz tudásuk, tudás nélkül pedig nem kapnak diplomát a Szent István Egyetemen!
Mindezek előrebocsátásával kívánom, hogy az egyetemi tanulmányaik alatt kitűzött céljaikat valósítsák meg, majd 3-5 év múlva alapos ismeretekkel felvértezve álljanak a hazai és nemzetközi munkaerő-piac rendelkezésére.
Érdemes megfogadni Albert Einstein tanácsát: „Ne sikeres ember próbálj lenni, hanem értékes.”
*
Dr. Tőzsér János továbbiakban kiemelte, hogy az egyetem hét karán 14 ezer hallgató tanul, akiket 1800 dolgozó munkája szolgál. Az intézmény tudományos teljesítményét jelzi, hogy a múlt évben 1073 tudományos mű született Szent István egyetemi munkatárs tollából.
A külföldi hallgatók aránya ebben a tanévben megközelíti a 10 százalékot. Négy kontinens 45 országában kötött 250 kétoldalú megállapodás segíti a Külkapcsolati Iroda által jól szervezett diák- és oktatócserét.
A Szent István Egyetem reális célkitűzése, hogy a napjainkban formálódó országos felsőoktatási stratégiához illeszkedve az élelmiszergazdaság és a vidékfejlesztés területeit elit szakegyetemi formában oktató és kutató Kárpát-medencei tudásközpontjává váljon.
– A Szent István Egyetem vezetésének fő elve, hogy keresse meg a hét karból álló egyetem jobb együttműködésének lehetőségeit, erősítse az összefogást, az együtt gondolkodást és egymás segítését, hiszen a rendelkezésünkre álló erőforrások korlátozottak – hangsúlyozta a rektor, majd a következőkbe összegezte az elvégzett munkát és a feladatokat:
- A múlt tanévben az egyetem vezetése minden karon beszámolt és párbeszédet folytatott elképzeléseiről, munkamódszeréről és a legfontosabb feladatokról intézményünk polgáraival.
- A karok speciális körülményeit figyelembe véve kidolgoztuk a vezető oktatók munkájának értékelésére szolgáló minősítési rendszer alapelveit.
- Megállapodtunk a karok közötti átoktatás elszámolásának elveiben, erősítettük az oktatási és kutatási együttműködéseket.
- Áttekintettük, és ha szükséges volt, módosítottuk saját szabályzatainkat.
- Következetesen fenntartottuk a 2012. óta bevezetett szigorú pénzügyi és gazdálkodási eljárásrendet. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Szent István Egyetem pénzügyi helyzete stabil!
- Az egyetem hatékonyabb munkáját azzal kívánjuk elősegíteni, hogy bizonyos munkaterületeken megvalósítjuk az egyetemi szintű integrációt, más esetekben, például a gazdálkodás területén, fokozott felelősséget kapnak a karok.
- Tovább fejlesztettük nemzetközi kapcsolatainkat, különösen az idegen nyelvű oktatás arányának növelése érdekében.
- Együttműködési megállapodásokat kötöttünk fontos partereinkkel, mint például a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával.
- Munkatársaink nagy munkával előkészítették és augusztus 1-jével átadták a Szarvasi Pedagógiai Intézetet a Gál Ferenc Főiskolának.
- Minden feladat megoldása esetében arra törekszünk, hogy kihasználjuk tudásunkat és kapacitásunkat, azaz, ha mód van rá, akkor a Szent István Egyetem valamelyik karán dolgozó közösséget vagy egyént bízzuk meg a munka elvégzésével!
Tudatában vagyunk annak, hogy állami intézményként rendezett viszonyok között kell a fenntartóval együttműködnünk. A megbeszéléseken és tárgyalásokon azonban mindig a Szent István Egyetem érdekeit képviseljük!
"Aki nem tudja merre tart, azt oda vezetik, ahova akarják", figyelmeztet bennünket Sütő András. A Szent István Egyetem 2014/2015. tanévét abban bízva nyitom meg, hogy tudjuk, merre tartunk, ezért közös céljainkat el tudjuk érni, hallgatóink tudásukban gyarapodnak, egyetemünk fejlődik, és mindezzel hazánkat szolgáljuk!
*
A Szent István Egyetemen 3633 elsőéves hallgató kezdte meg tanulmányait, az ő képviseletükben is tettek esküt a jelenlevő hallgatók, majd Nagy Dániel, az egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke feltűzte egyetemünk ezüst jelvényét az eskü szövegét előmondó Béres Anita hallgató kosztüm kabátjára. Az ünnepségen ezután beiktatták a tanulmányaikat kezdő doktoranduszokat, majd átadták a Köztársasági ösztöndíjakat.
*
A tanévnyitón vették át diplomájukat a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar gazdálkodás és menedzsment angol nyelvű képzésében oklevelet szerzett Suleiman Al - Sairafi és Abdullah Hazza A Alhusinialshrif.
*
A Szent István Egyetem Kiváló Sportolója kitüntető címet az idén Kaptur Éva nyerte el. A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Környezetmérnök mesterszakán tanuló levelező hallgató a legjobb magyar női sprinter. A GEAC színeiben, 2013-ban és 2014-ben mind fedett pályán, mind szabadtéren az összes egyéni bajnoki címet elnyerte 60, 100 és 200 m-en, továbbá tagja volt a mindkét évben győztes 4x100 m-es GEAC női váltónak és a 2013-ban aranyérmes, 2014-ben pedig ezüstérmes 4x400 m-es váltónak. Az Országos Egyetemi és Főiskolás Bajnokságon szintén veretlen maradt a 100 és a 200 m-es számokban. Sokszoros magyar válogatott, részt vett az Európa Kupán, a 2012. és a 2014. évi Európa Bajnokságokon, több nemzetközi versenyen dobogós helyezés ért el.
*
Az ünnepségen Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett kitüntetést vett át dr. Daróczi Miklós egyetemi docens, a Gépészmérnöki Kar dékánhelyettese, Pedagógus Szolgálati Emlékérem kitüntetésben részesült dr. Emőkey András, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar egyetemi docense.
*
Bejelentették, hogy a köztársasági elnök szeptember 1-jével egyetemi tanárnak nevezte ki egyetemünkre a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karról dr. Posta Katalint és dr. Penksza Károlyt, az Állatorvos-tudományi Karról dr. Németh Tibort.
*
Az ünnepségen közreműködött az 1995-ben alakult Grassalkovich vonósnégyes. Az együttes tagjai a magyar zenei élet két kiváló zenekarában, a Budapesti Fesztiválzenekarban és a Magyar Állami Operaház együttesében is zenélnek.